Posłanka Sobecka: WOT w Toruniu, bo ma zaplecze i tradycje wojskowe

2018-03-06, 10:22  Michał Zaręba/Redakcja
Anna Sobecka/fot. Adrian Grycuk, Wikipedia

Anna Sobecka/fot. Adrian Grycuk, Wikipedia

- Uważam to za duży sukces – tak decyzję o ulokowaniu w Toruniu 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej komentuje toruńska posłanka PiS Anna Sobecka.

- Ostatnimi czasy za sprawą posła Zemkego wszystkie instytucje wojskowe i jednostki były przekazywane do Bydgoszczy, tymczasem Toruń ma tradycje wojskowe, a także odpowiednie zaplecze i infrastrukturę, więc zupełnie nie rozumiałam takich decyzji – tłumaczy posłanka.

Jak dodaje, bardzo się cieszy, że WOT zostaje w Toruniu. - Głosami niezadowolenia z Bydgoszczy zupełnie się nie przejmuję tym bardziej, że zaborczość Bydgoszczy pod względem całego resortu wojskowego była ostatnimi czasy zbyt duża - uważa.

Przypomnijmy, kiedy w styczniu pojawiły się informacje, że siedzibą będzie jednak Bydgoszcz a nie Toruń, posłanka wysłała interpelację do Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Pytała o powody zmiany wcześniejszych zapowiedzi.

Poseł Michał Stasiński z PO nie ma wątpliwości, że decyzja MON świadczy o wewnętrznych walkach w partii rządzącej oraz o słabości bydgoskich polityków PiS. - Pielgrzymki posła Latosa do siedziby Radia Maryja niewiele dają. Bartosz Kownacki jako były minister jest w tej chwili głęboko na cenzurowanym. Poseł Schreiber, który jest najbliżej centrum decyzyjnego, tak naprawdę nie może dla Bydgoszczy zdziałać nic. I widzimy jak głęboko zmarginalizowany w regionie jest bydgoski PiS.

Paweł Szramka z Kukiz '15 ma nadzieję, że decyzja o tym, iż siedziba WOT będzie w Toruniu, to nie wynik czyjegoś lobby, tylko dostępne i infrastruktury. - Wiemy, że w gabinecie pana Macierewicza wiceministrem był Bartosz Kownacki, który był wybrany z okręgu bydgoskiego i to może on tam właśnie lobbował mocno za swoim miastem. Teraz już Bartosza Kownackiego w gabinecie nie ma, no i widocznie Toruń przejął mocniejsze stery. Mam nadzieję, że faktycznie jest to przemyślana decyzja, a nie jest to tylko po prostu lobby jakichś posłów czy gra polityczna. Liczę na to, że Wojska Obrony Terytorialnej będą tam powstawały, gdzie po prostu jest infrastruktura, gdzie jest atmosfera, żeby to jak najlepiej się rozwijało - powiedział PR PiK poseł Paweł Szramka.

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki komentując sytuację powiedział, że cieszy się że jakiekolwiek instytucje są lokowane na terenie województwa, ale przykre jest to, że znowu dyskutuje się o kwestii Bydgoszcz - Toruń. Wyraził nadzieję, że ostatnie decyzje MON wynikają z koncepcją obronności państwa i są właściwe.

- Może siedziba dowództwa tych wojsk powinno być w ogóle jeszcze w innym miejscu, żeby nie wzbudzać takich konfliktów. Te zmiany są zupełnie niepotrzebne, to jest moje zdanie - powiedział marszałek.

Kontrowersje wokół lokalizacji WOT w Kujawsko-Pomorskiem (Popołudnie z nami)

Region

Kolizja tramwajów w Bydgoszczy

2017-12-22, 08:54

5 lat więzienia grozi 18-latkowi za rozpylenie gazu w szkole

2017-12-21, 20:49

Znany włocławski adwokat, Artur R., wyszedł na wolność

2017-12-21, 20:39
Książka pod Choinkę - akcja bydgoskiej lewicy

"Książka pod Choinkę" - akcja bydgoskiej lewicy

2017-12-21, 20:22

Miejska Wigilia na Starym Rynku w Bydgoszczy

2017-12-21, 18:23

Kto faktycznie rządzi teraz w gminie Białe Błota?

2017-12-21, 18:19
Bydgoskie Agatki dostały nowe, zimowe ubrania

Bydgoskie Agatki dostały nowe, zimowe ubrania

2017-12-21, 17:01
Konkurs na plakat Niepodległej rozstrzygnięty

Konkurs na plakat Niepodległej rozstrzygnięty

2017-12-21, 13:35
Pływająca karetka dla włocławskich ratowników

Pływająca karetka dla włocławskich ratowników

2017-12-21, 13:00
Finał zbiórki pieluch dla bydgoskiego Domu Dziecka

Finał zbiórki pieluch dla bydgoskiego Domu Dziecka

2017-12-21, 12:53
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę