Posłanka Sobecka: WOT w Toruniu, bo ma zaplecze i tradycje wojskowe

2018-03-06, 10:22  Michał Zaręba/Redakcja
Anna Sobecka/fot. Adrian Grycuk, Wikipedia

Anna Sobecka/fot. Adrian Grycuk, Wikipedia

- Uważam to za duży sukces – tak decyzję o ulokowaniu w Toruniu 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej komentuje toruńska posłanka PiS Anna Sobecka.

- Ostatnimi czasy za sprawą posła Zemkego wszystkie instytucje wojskowe i jednostki były przekazywane do Bydgoszczy, tymczasem Toruń ma tradycje wojskowe, a także odpowiednie zaplecze i infrastrukturę, więc zupełnie nie rozumiałam takich decyzji – tłumaczy posłanka.

Jak dodaje, bardzo się cieszy, że WOT zostaje w Toruniu. - Głosami niezadowolenia z Bydgoszczy zupełnie się nie przejmuję tym bardziej, że zaborczość Bydgoszczy pod względem całego resortu wojskowego była ostatnimi czasy zbyt duża - uważa.

Przypomnijmy, kiedy w styczniu pojawiły się informacje, że siedzibą będzie jednak Bydgoszcz a nie Toruń, posłanka wysłała interpelację do Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Pytała o powody zmiany wcześniejszych zapowiedzi.

Poseł Michał Stasiński z PO nie ma wątpliwości, że decyzja MON świadczy o wewnętrznych walkach w partii rządzącej oraz o słabości bydgoskich polityków PiS. - Pielgrzymki posła Latosa do siedziby Radia Maryja niewiele dają. Bartosz Kownacki jako były minister jest w tej chwili głęboko na cenzurowanym. Poseł Schreiber, który jest najbliżej centrum decyzyjnego, tak naprawdę nie może dla Bydgoszczy zdziałać nic. I widzimy jak głęboko zmarginalizowany w regionie jest bydgoski PiS.

Paweł Szramka z Kukiz '15 ma nadzieję, że decyzja o tym, iż siedziba WOT będzie w Toruniu, to nie wynik czyjegoś lobby, tylko dostępne i infrastruktury. - Wiemy, że w gabinecie pana Macierewicza wiceministrem był Bartosz Kownacki, który był wybrany z okręgu bydgoskiego i to może on tam właśnie lobbował mocno za swoim miastem. Teraz już Bartosza Kownackiego w gabinecie nie ma, no i widocznie Toruń przejął mocniejsze stery. Mam nadzieję, że faktycznie jest to przemyślana decyzja, a nie jest to tylko po prostu lobby jakichś posłów czy gra polityczna. Liczę na to, że Wojska Obrony Terytorialnej będą tam powstawały, gdzie po prostu jest infrastruktura, gdzie jest atmosfera, żeby to jak najlepiej się rozwijało - powiedział PR PiK poseł Paweł Szramka.

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki komentując sytuację powiedział, że cieszy się że jakiekolwiek instytucje są lokowane na terenie województwa, ale przykre jest to, że znowu dyskutuje się o kwestii Bydgoszcz - Toruń. Wyraził nadzieję, że ostatnie decyzje MON wynikają z koncepcją obronności państwa i są właściwe.

- Może siedziba dowództwa tych wojsk powinno być w ogóle jeszcze w innym miejscu, żeby nie wzbudzać takich konfliktów. Te zmiany są zupełnie niepotrzebne, to jest moje zdanie - powiedział marszałek.

Kontrowersje wokół lokalizacji WOT w Kujawsko-Pomorskiem (Popołudnie z nami)

Region

Tomasz Latos i Rafał Bruski - głównymi kandydatami na urząd prezydenta Bydgoszczy wynika z sondażu Młodej Prawicy

Tomasz Latos i Rafał Bruski - głównymi kandydatami na urząd prezydenta Bydgoszczy wynika z sondażu Młodej Prawicy

2018-07-13, 13:48
Dopalacze powodują choroby psychiczne. Lekarze diagnozują coraz więcej takich przypadków

Dopalacze powodują choroby psychiczne. Lekarze diagnozują coraz więcej takich przypadków

2018-07-13, 12:09
Odcinek drogi Świesz-Lubsin w powiecie radziejowskim oficjalnie otwarty

Odcinek drogi Świesz-Lubsin w powiecie radziejowskim oficjalnie otwarty

2018-07-13, 11:51
Wakacyjny PiKnik zawitał do Górzna

Wakacyjny PiKnik zawitał do Górzna

2018-07-13, 10:35
Jan Szopiński: Ewentualne przenosiny Pomnika Kazimierza Wielkiego należy skonsultować z bydgoszczanami

Jan Szopiński: Ewentualne przenosiny Pomnika Kazimierza Wielkiego należy skonsultować z bydgoszczanami

2018-07-13, 10:07
Policjant na służbie zginął w wypadku na motocyklu

Policjant na służbie zginął w wypadku na motocyklu

2018-07-13, 08:46

Zawalił się dach hali w Grudziądzu. Nie ma ofiar

2018-07-12, 22:22

Ulewny deszcz zalał ulice, piwnice i garaże

2018-07-12, 20:05
Wakacyjny PiKnik gościł w Nieszawie

Wakacyjny PiKnik gościł w Nieszawie

2018-07-12, 19:37
Ruszyła przebudowa drogi 255. Na razie w samej Pakości

Ruszyła przebudowa drogi 255. Na razie w samej Pakości

2018-07-12, 19:08
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę