Czy w IKS Solino zostanie powołany mediator? Mamy odpowiedź spółki Orlen

2026-06-08, 15:28  Marcin Glapiak/KB
Konferencja Związku NSZZ „Solidarność" działającego przy Inowrocławskich Kopalniach Solino/fot. Marcin Glapiak/archiwum

Konferencja Związku NSZZ „Solidarność" działającego przy Inowrocławskich Kopalniach Solino/fot. Marcin Glapiak/archiwum

Orlen odpowiada wprost: nie ma podstaw do powoływania mediatora, ponieważ prowadzony protest nie ma charakteru strajku w rozumieniu ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Spółka podkreśla, że osoby biorące udział w proteście przebywają na urlopach, a działania odbywają się w pomieszczeniach związkowych.

Z kolei Solino, jako pracodawca, cały czas zapewnia uczestnikom protestu bieżącą opiekę medyczną. Jak czytamy w oświadczeniu, Orlen jest otwarty na dialog, ale przedstawiciel związkowców odmawia udziału w spotkaniach i rozmowach organizowanych m.in. w ramach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.
Przypomnijmy protestujący domagają się od rządu zdecydowanych działań zabezpieczających kompleks sodowo-solny.

Cała odpowiedź spółki Orlen na pytania redaktora Marcina Glapiaka:

„Akcja prowadzona przez część przedstawicieli jednego ze związków zawodowych w Solino nie ma charakteru strajku w rozumieniu ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Osoby biorące udział w proteście przebywają na urlopach, a działania odbywają się w pomieszczeniach związkowych. Jednocześnie Solino – jako pracodawca – zapewnia uczestnikom protestu bieżącą opiekę medyczną.

ORLEN pozostaje otwarty na dialog i jest gotowy do rozmów. Jednocześnie na dziś nie ma podstaw do powoływania mediatora przez spółkę ani właściciela. Postulaty podnoszone przez zakładową „Solidarność" nie zostały skierowane do Solino ani ORLENU. Jednocześnie przedstawiciel związkowców odmawia udziału w spotkaniach i rozmowach, organizowanych m.in. w ramach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Niezmiennie podkreślamy, że podstawową rolą Solino jest bezpieczna eksploatacja złóż soli oraz utrzymanie i rozwój kawernowego systemu magazynowania ropy i paliw, który działa niezależnie i pozostaje w pełni operacyjny."

Relacja Marcina Glapiaka

Region

Bus wjechał w patrol drogowy, który pomagał kierowcy ciężarówki. Wypadek na S5

Bus wjechał w patrol drogowy, który pomagał kierowcy ciężarówki. Wypadek na S5

2025-12-22, 14:51
Przewozili ponad 10 kilogramów narkotyków. Handlarze z Torunia trafili do aresztu [zdjęcia, wideo]

Przewozili ponad 10 kilogramów narkotyków. Handlarze z Torunia trafili do aresztu [zdjęcia, wideo]

2025-12-22, 13:42
Groził ludziom ostrym narzędziem, ukradł auto i uszkodził kilka pojazdów. Może spędzić w więzieniu 20 lat

Groził ludziom ostrym narzędziem, ukradł auto i uszkodził kilka pojazdów. Może spędzić w więzieniu 20 lat

2025-12-22, 12:43
Podpalił sześć samochodów w Bydgoszczy. 34-latek chce dobrowolnie poddać się karze

Podpalił sześć samochodów w Bydgoszczy. 34-latek chce dobrowolnie poddać się karze

2025-12-22, 11:38
Bydgoski Jarmark Świąteczny zakończony. Nie wszystkie atrakcje zamykają się na dobre

Bydgoski Jarmark Świąteczny zakończony. Nie wszystkie atrakcje zamykają się na dobre

2025-12-22, 10:34
Polska jednym z najczęściej atakowanych krajów na świecie. Paweł Olszewski: Będzie jeszcze gorzej [Rozmowa Dnia]

Polska jednym z najczęściej atakowanych krajów na świecie. Paweł Olszewski: Będzie jeszcze gorzej [Rozmowa Dnia]

2025-12-22, 08:59
Coraz mniej zalegających aut w Grudziądzu. To efekt prac specjalnej grupy zadaniowej

Coraz mniej zalegających aut w Grudziądzu. To efekt prac specjalnej grupy zadaniowej

2025-12-22, 07:48
Samochód osobowy spadł z wiaduktu na tory niedaleko Świecia. Uderzył w niego przejeżdżający pociąg

Samochód osobowy spadł z wiaduktu na tory niedaleko Świecia. Uderzył w niego przejeżdżający pociąg

2025-12-22, 06:37
Jedna osoba zginęła w karambolu na autostradzie A1 niedaleko Torunia [AKTUALIZACJA]

Jedna osoba zginęła w karambolu na autostradzie A1 niedaleko Torunia [AKTUALIZACJA]

2025-12-22, 06:20
Kramy już zamknięte, ale zimowe miasteczko zostaje. Życzenia dla bydgoszczan na finał jarmarku [wideo, zdjęcia]

Kramy już zamknięte, ale zimowe miasteczko zostaje. Życzenia dla bydgoszczan na finał jarmarku [wideo, zdjęcia]

2025-12-21, 21:00
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę