„Kangurowanie" na zawołanie! Szpital im. Biziela został doceniony przez rodziców

2026-05-14, 20:10  Tatiana Adonis/KB
Kangurowanie i stała obecność rodziców na oddziale to najlepsze warunki dla noworodka, szczególnie dla wcześniaka/fot. Adriana Andrzejewska-Kuras/archiwum

Kangurowanie i stała obecność rodziców na oddziale to najlepsze warunki dla noworodka, szczególnie dla wcześniaka/fot. Adriana Andrzejewska-Kuras/archiwum

Szpital Uniwersytecki nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy wyróżniony w ogólnopolskim plebiscycie. W krajowej pierwszej piątce uplasował się Oddział Przyjazny Kangurowaniu Kliniki Neonatologii.

15 maja obchodzony jest Światowy Dzień Kangurowania. Z tej okazji Fundacja MatkoweLove Wsparcie Wcześniaka po raz szósty przeprowadziła Ogólnopolski Plebiscyt „Oddział Przyjazny Kangurowaniu”, w którym rodzice małych pacjentów wskazują najlepsze oddziały neonatologiczne z całej Polski.

Do plebiscytu zgłoszono 167 oddziałów. Rodzice oddali prawie 3 tys. głosów i zgłosili prawie 900 uwag. To pozwoliło wyróżnić pięć oddziałów. Wśród nich znalazła się Klinika Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr Biziela w Bydgoszczy.

Kangurowanie to bliski kontakt „skóra do skóry" dziecka z rodzicem. Stosuje się je zaraz po porodzie, ale jest też niezwykle ważne dla wcześniaków. Przynosi szereg korzyści. Pomaga m.in. regulować temperaturę ciała, buduje bliskość, uspokaja malucha i zwiększa jego odporność.

Pozostałe wyróżnione oddziały

  • Oddział Kliniczny Neonatologii Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu
  • Oddział Kliniczny Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie
  • Oddział Noworodkowy Szpitala Średzkiego Serca Jezusowego w Środzie Wielkopolskiej
  • Oddział Neonatologii Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM w Warszawie
Dla każdego z wyróżnionych oddziałów Fundacja MatkoweLove przygotowała okolicznościową statuetkę oraz fotele do kangurowania w ramach projektu #KangurowanieMaMOC i zestawy Neongripów ułatwiających kangurowanie.

Fundacja MatkoweLove Wsparcie Wcześniaka działa od 2022 roku wspierając wcześniaki, ich rodziców oraz szpitale. Ściśle współpracuje z Rzecznikiem Praw Pacjenta wchodząc w skład Rady Organizacji Pacjentów. Aktywnie dąży do zmian legislacyjnych, których celem jest poprawa jakości opieki nad wcześniakami i ich rodzicami.

Region

Jak się jeździ po Toruniu Co trzeba poprawić, co zmienić w siatce kursów [reportaż]

Jak się jeździ po Toruniu? Co trzeba poprawić, co zmienić w siatce kursów? [reportaż]

2024-06-13, 15:45
Od czołgów po walkę wręcz. Targi Bezpieczeństwa i Obronności w Bydgoszczy [wideo, zdjęcia]

Od czołgów po walkę wręcz. Targi Bezpieczeństwa i Obronności w Bydgoszczy [wideo, zdjęcia]

2024-06-13, 15:01
Zarządzanie miastem pod lupą. Prezydent Torunia zapowiada audyt w urzędzie

Zarządzanie miastem pod lupą. Prezydent Torunia zapowiada audyt w urzędzie

2024-06-13, 14:44
Afera paszportowa w Inowrocławiu. Radni PO: Odpowiedzialne za nią są osoby powiązane z PiS

Afera paszportowa w Inowrocławiu. Radni PO: Odpowiedzialne za nią są osoby powiązane z PiS

2024-06-13, 13:17
Najbliższy współpracownik Benedykta XVI w Bydgoszczy: Poznałem jego wielką pokorę serca

Najbliższy współpracownik Benedykta XVI w Bydgoszczy: Poznałem jego wielką pokorę serca

2024-06-13, 12:28
Wychowankowie będą mieć tu świetne warunki Ośrodek w Warlubiu zyska nowy internat

Wychowankowie będą mieć tu świetne warunki! Ośrodek w Warlubiu zyska nowy internat

2024-06-13, 11:57
Zmarł ks. Tadeusz Zabłocki. Przez 39 lat był proboszczem parafii NSPJ w Solcu Kujawskim

Zmarł ks. Tadeusz Zabłocki. Przez 39 lat był proboszczem parafii NSPJ w Solcu Kujawskim

2024-06-13, 10:46
Uprawiał marihuanę i przywoził narkotyki z Holandii. 35-latek z Torunia trafił do aresztu

Uprawiał marihuanę i przywoził narkotyki z Holandii. 35-latek z Torunia trafił do aresztu

2024-06-13, 10:33
Śledztwo ws. fałszowania paszportów. Wojewoda: Zarzuty dotyczą dwóch urzędników [Rozmowa Dnia]

Śledztwo ws. fałszowania paszportów. Wojewoda: Zarzuty dotyczą dwóch urzędników [Rozmowa Dnia]

2024-06-13, 09:10
Posłowie z regionu apelują o Kolej Dużych Prędkości. Seria spotkań w Sejmie

Posłowie z regionu apelują o Kolej Dużych Prędkości. Seria spotkań w Sejmie

2024-06-13, 08:31
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę