Raka piersi można wyprzedzić! Różowe rowerzystki przypominały o badaniach [zdjęcia]

2025-10-26, 14:35  Michał Zaręba/Iwona Muszytowska-Rzeszotek/Redakcja
Torunianki wzięły udział w „Różowym przejeździe rowerowym”/fot. Michał Zaręba

Torunianki wzięły udział w „Różowym przejeździe rowerowym”/fot. Michał Zaręba

Ubrane na różowo przypomniały o znaczeniu profilaktyki raka piersi. Torunianki wzięły udział w „Różowym przejeździe rowerowym”. Start rajdu odbył przed pomnikiem Mikołaja Kopernika.

- Dzisiaj głosimy, jak bardzo ważna jest profilaktyka, czyli badania pod kątem raka piersi. Przypominamy na koniec października, żebyście wy, dziewczyny, pamiętały o tym, jak profilaktyka jest istotna. Dziękujemy także wszystkim panom, którzy dzisiaj z nami są. Poprosiłyśmy, żeby wszyscy ubraliśmy na różowo. Za to też dziękujemy!

- Wspieram moją partnerkę, ponieważ jest to bardzo ważna inicjatywa...

- Takie wydarzenia pokazują, że nikt nie zadba o nas lepiej, niż my same - mówi Dagmara Zielińska, zastępca prezydenta Torunia. - Trzeba tę profilaktykę szerzyć i pokazywać już najmłodszym kobietom.

- Szybka reakcja pozwoli często uratować życie. Zachorowań na raka piersi jest, niestety, bardzo dużo...

- Staram się regularnie badać, a gdy dzisiaj zobaczyłam, że jest taka akcja, w ostatniej chwili się zdecydowałam i nie żałuję. Bardzo się cieszę, że tu jestem...

Rajd zakończył się przed Szpitalem Miejskim, gdzie panie mogły skorzystać z darmowych badań mammograficznych.

To nie była jedyna toruńska inicjatywa związana z walką z rakiem. W niedzielę grupa teatralna „ONKO-świat" zaprasza na przedstawienie, pt. „Krąg kobiet". W planach są dwie prezentacje w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa" w Toruniu.
Spektakl to kolejny głos osób chorujących onkologicznie dotyczący zarówno samej choroby, jak i wartości, sensów, znaczeń nadawanych codzienności, relacjom międzyludzkim.
Pacjentki, opowiadając swoją historię, tworzą swoistą grupę wsparcia, krąg, w którym rezonują wspólne i indywidualne doświadczenia.

Zespół działa już 11 lat . Uczestnikami warsztatów są osoby zmagające się z chorobą nowotworową, podopieczni toruńskiej Akademii Walki z Rakiem Fundacji „Światło". Przedstawienie wystawione zostanie w niedzielę, o godzinie 15.00 oraz 18.00.

Relacja Michała Zaręby

Toruń

Region

Z rowerowej przejażdżki prosto do aresztu. Policja sprawdziła kieszenie i mieszkanie [zdjęcia]

Z rowerowej przejażdżki prosto do aresztu. Policja sprawdziła kieszenie i mieszkanie [zdjęcia]

2024-12-03, 14:57
Był tak pijany, że nie wiedział czy samochód przed nim stoi, czy jedzie. Po wypadku pod Bydgoszczą

Był tak pijany, że nie wiedział czy samochód przed nim stoi, czy jedzie. Po wypadku pod Bydgoszczą

2024-12-03, 14:03
Dachowanie samochodu osobowego w Ślesinie Koniec utrudnień na krajowej dziesiątce

Dachowanie samochodu osobowego w Ślesinie! Koniec utrudnień na krajowej „dziesiątce"

2024-12-03, 13:45
Firmy prezentują się na pięciu wydziałach UMK. Trwa Mikołajkowy Jarmark Praktyk i Pracy

Firmy prezentują się na pięciu wydziałach UMK. Trwa Mikołajkowy Jarmark Praktyk i Pracy

2024-12-03, 12:00
Grudziądz szykuje się do Wigilii dla Seniora. Trwają telefoniczne zapisy

Grudziądz szykuje się do Wigilii dla Seniora. Trwają telefoniczne zapisy

2024-12-03, 09:47
Jak się żyje w Polsce z niepełnosprawnością Coraz lepiej, ale problemów nie brakuje [Rozmowa Dnia]

Jak się żyje w Polsce z niepełnosprawnością? „Coraz lepiej, ale problemów nie brakuje” [Rozmowa Dnia]

2024-12-03, 09:04
Śmierć na stanowisku pracy to wcale nie rzadkość. Na czele listy zawały i udary

Śmierć na stanowisku pracy to wcale nie rzadkość. Na czele listy zawały i udary

2024-12-03, 07:58
Sprawca wypadku na trasie Stryszek - Bydgoszcz był pijany. Zderzyły się tam trzy auta [zdjęcia]

Sprawca wypadku na trasie Stryszek - Bydgoszcz był pijany. Zderzyły się tam trzy auta [zdjęcia]

2024-12-02, 21:02
Co było przyczyną uszkodzenia mostu Bernardyńskiego w Bydgoszczy Drogowcy już wiedzą

Co było przyczyną uszkodzenia mostu Bernardyńskiego w Bydgoszczy? Drogowcy już wiedzą

2024-12-02, 20:58
Wstęgi przecięte, oby jeździło się bezpiecznie Na tę drogę mieszkańcy czekali od 2012 roku [zdjęcia]

Wstęgi przecięte, oby jeździło się bezpiecznie! Na tę drogę mieszkańcy czekali od 2012 roku [zdjęcia]

2024-12-02, 20:30
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę