Rowerowy onko-tour z przystankiem w bydgoskim szpitalu. Jeżdżą po kraju i rozwożą... nadzieję

2025-08-05, 17:29  Redakcja
Niecodzienni goście w bydgoskim Centrum Onkologii. Do lecznicy dotarli uczestnicy ONKO Touru/fot. Centrum Onkologii Bydgoszcz

Niecodzienni goście w bydgoskim Centrum Onkologii. Do lecznicy dotarli uczestnicy ONKO Touru/fot. Centrum Onkologii Bydgoszcz

Niecodzienni goście w bydgoskim Centrum Onkologii. Do lecznicy dotarli uczestnicy Onko Touru. To osoby, które same wygrały z chorobą oraz ich przyjaciele - w tym także lekarze. Rowerowy rajd ruszył po raz dziewiąty. Uczestnicy wystartowali z Gdańska.

Rowerzyści na trasie odwiedzają oddziały onkologiczne, spotykają się z pacjentami, zarażają optymizmem, mówią o swojej drodze i zachęcają do badań.
Wśród nich: inicjatorka rajdu Katarzyna Gulczyńska - prezeska Fundacji Pokonaj Raka i Piotr Budzianowski z biura Rzecznika Praw Pacjenta. Jaka jest idea rajdu?

- Zaszczepianie wiary i nadziei w pacjencie, czy w osobie, która za chwilę usłyszy diagnozę. Przekonanie, że tę chorobę można doświadczyć pozytywnie. Nie bać się, nie lękać się spełniać marzenia. Nie bać się tego, co zawsze gdzieś tam w środku nas było, a na czego realizację nie mieliśmy odwagi, bo zawsze było coś ważniejszego - mówi Katarzyna Gulczyńska.

- Jestem czwarty raz na Onko Tourze. Robimy po 500 kilometrów w ciągu tygodnia. To jest fajna aktywność...

- Chcemy pokazać, że choroba nie wybiera. Nie bierze pod uwagę wieku, zawodu, wykształcenia...

- Jesteśmy przyjaciółmi. Nasze hasło brzmi: „Wszystko co się dzieje podczas Onko Toruru, zostaje na Onko Tourze"...

- Powstała grupa bardzo pozytywnych osób, które z czasem się zmieniają. Pojawiają się nowe osoby. Zaprzyjaźniamy się. Bardzo lubimy spędzać ten czas ze sobą... - mówili uczestnicy rajdu.

Hasło wydarzenia brzmi: „Żyj bezpiecznie i zdrowo”. We wtorek, około godz. 17.00 uczestnicy Onko Touru mieli już być w Toruniu.



Onko Tour to edukacyjno-profilaktyczny rajd organizowany przez Fundację Pokonaj Raka i Rzecznika Praw Pacjenta. Jego uczestnicy – pacjenci po przebytej chorobie nowotworowej, ich bliscy, lekarze i wolontariusze – przejechali już 12 województw i ponad 4 500 km, odwiedzając szpitale i oddziały onkologiczne w całej Polsce. 2 sierpnia wyruszyli w kolejną podróż, tym razem także do pacjentów walczących z rakiem w naszym regionie.

Relacja Sławy Skibińskiej-Dmitruk

Region

Samochód uderzył w drzewo pod Chełmnem. 41-latka trafiła do szpitala

Samochód uderzył w drzewo pod Chełmnem. 41-latka trafiła do szpitala

2025-07-08, 13:21
Skręcił z pasa do jazdy prosto. Kierowca uchwycony kamerką w Bydgoszczy [wideo]

Skręcił z pasa do jazdy prosto. Kierowca uchwycony kamerką w Bydgoszczy [wideo]

2025-07-08, 12:43
Suche konary nadal przy dw 272. Kierowcy się skarżą, bo nic się nie zmieniło

Suche konary nadal przy dw 272. Kierowcy się skarżą, bo nic się nie zmieniło

2025-07-08, 12:09
Policjanci z regionu na granicy polsko-niemieckiej. Będą wspierać kontrole

Policjanci z regionu na granicy polsko-niemieckiej. Będą wspierać kontrole

2025-07-08, 11:01
Piękna przyroda i ślady historii. Puszcza Bydgoska w naszym wakacyjnym przewodniku [zdjęcia]

Piękna przyroda i ślady historii. Puszcza Bydgoska w naszym wakacyjnym przewodniku [zdjęcia]

2025-07-08, 09:11
Co z nieprzyjemnymi zapachami w Inowrocławiu Miejskie wodociągi już zmieniły procedury

Co z nieprzyjemnymi zapachami w Inowrocławiu? Miejskie wodociągi już zmieniły procedury

2025-07-08, 08:32
Niedziałający wyświetlacz na pociągu Latarnik wprowadził zamieszanie. Arriva deklaruje poprawę

Niedziałający wyświetlacz na pociągu „Latarnik” wprowadził zamieszanie. Arriva deklaruje poprawę

2025-07-08, 07:44
Mandat Patryka Kaźmierczaka będzie wygaszony Działacze PiS z Inowrocławia złożą wniosek

Mandat Patryka Kaźmierczaka będzie wygaszony? Działacze PiS z Inowrocławia złożą wniosek

2025-07-07, 21:27
Wypadek 15-latków na hulajnodze elektrycznej w Świeciu. Jednego z nich zabrał śmigłowiec LPR

Wypadek 15-latków na hulajnodze elektrycznej w Świeciu. Jednego z nich zabrał śmigłowiec LPR

2025-07-07, 20:49
Kolejny etap Trasy Średnicowej coraz bliżej Władze Torunia i Złejwsi Wielkiej podpisały list intencyjny

Kolejny etap Trasy Średnicowej coraz bliżej! Władze Torunia i Złejwsi Wielkiej podpisały list intencyjny

2025-07-07, 20:07
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę