Wieżowce na łonie natury? Społecznicy z toruńskiej Winnicy wciąż protestują

2025-05-27, 15:30  Michał Zaręba/Redakcja
Obrońcy toruńskiej Winnicy pojawili się z transparentami na uroczystej sesji rady miasta/fot. Michał Zaręba

Obrońcy toruńskiej Winnicy pojawili się z transparentami na uroczystej sesji rady miasta/fot. Michał Zaręba

Obrońcy toruńskiej Winnicy pojawili się z transparentami na uroczystej sesji rady miasta. Społecznicy nie zgadzają się na zabudowę zielonych terenów. Na terenie obszaru Natura 2000 inwestor planuje postawić drapacz chmur.

- Pozwolenie na budowę jest wydane i jest podpisane przez prezydenta Gulewskiego, ale cztery organizacje ekologiczne z naszego województwa złożyły odwołanie do wojewody - mówi Joanna Żuchowska ze Stowarzyszenia Wolna Winnica.
- Budowa wieżowców na obszarze Natura 2000 to na pewno nie jest rozwój miasta. Rozwojem miasta jest troska o mieszkańców i o przyrodę. Dlatego wzywamy Miasto, aby podjęło negocjacje z właścicielami działek.

- Obchodzimy dziś święto samorządu, ale samorząd czasem podejmuje błędne decyzje. Według nas decyzja o zmianie planu i przeznaczeniu tego miejsca go pod zabudowę deweloperską, czytaj: pod budowę wieżowca na Winnicy w dolinie rzeki, na terenach podmokłych zagrożonych osuwiskami, to jest fatalna decyzja - podkreśla Mariusz Warachim z Fundacji Zielone Kujawy.

- Jest tu duże zagrożenie ze strony inwestora, który może wystąpić z działaniem odszkodowawczym, a po drugie Miejski Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który był uchwalony przez poprzednią radę, w poprzedniej kadencji nie budzi jakichkolwiek wątpliwości pod względem formalnym. Z naszej strony takiej inicjatywy nie będzie - wielokrotnie o tym informowałem - odpowiedział prezydent Paweł Gulewski.

W pobliżu mostu gen. Zawackiej mają stanąć w sumie trzy wieżowce: oprócz 80-metrowego, dwa niższe, które mają mieć po, około 16 metrów. Na budowę drapacza chmur zezwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, przyjęty przez Radę Miasta w 2020 roku.

Stowarzyszenie Wolna Winnica przygotowało petycję w sprawie ratowania tej części miasta przed ingerencją deweloperów. Pod dokumentem podpisało się już prawie 800 osób.
Petycja jest dostępna: TUTAJ

Relacja Michała Zaręby

Region

Pijany jeździł hulajnogą elektryczną po Toruniu. Takiego mandatu się nie spodziewał

Pijany jeździł hulajnogą elektryczną po Toruniu. Takiego mandatu się nie spodziewał!

2025-06-16, 14:41
Śmigłowce AH-64D Apache dotrą we wtorek do Inowrocławia. Odbierze je wicepremier

Śmigłowce AH-64D Apache dotrą we wtorek do Inowrocławia. Odbierze je wicepremier

2025-06-16, 13:52
Podczas koszenia trawy upadła na kosiarkę i doznała ciężkich obrażeń. Wypadek pod Lipnem

Podczas koszenia trawy upadła na kosiarkę i doznała ciężkich obrażeń. Wypadek pod Lipnem

2025-06-16, 13:35
Wszczepili dzieciom inteligentne implanty ślimakowe. Przełomowa operacja w Bydgoszczy

Wszczepili dzieciom inteligentne implanty ślimakowe. Przełomowa operacja w Bydgoszczy

2025-06-16, 12:40
Na wylot do Hiszpanii czekali w Bydgoszczy ponad 3 godziny - i już się doczekali Zawinił system GPS

Na wylot do Hiszpanii czekali w Bydgoszczy ponad 3 godziny - i już się doczekali! Zawinił system GPS

2025-06-16, 11:44
Rodząca kobieta za kierownicą pędziła do szpitala. Na szczęście zatrzymali ją policjanci

Rodząca kobieta za kierownicą pędziła do szpitala. Na szczęście zatrzymali ją policjanci

2025-06-16, 10:50
Nowy peron, wiaty i ławki. Przystanek kolejowy w Dąbrowie Chełmińskiej otwarty

Nowy peron, wiaty i ławki. Przystanek kolejowy w Dąbrowie Chełmińskiej otwarty!

2025-06-16, 10:00
Wampir z Zagłębia jest niewinny Toruńscy prawnicy wracają do procesu sprzed 50 lat [Rozmowa Dnia]

„Wampir z Zagłębia” jest niewinny? Toruńscy prawnicy wracają do procesu sprzed 50 lat [Rozmowa Dnia]

2025-06-16, 09:04
Nocna akcja toruńskich strażaków. Wyciągali samochód, który zaparkował w Wiśle [zdjęcia]

Nocna akcja toruńskich strażaków. Wyciągali samochód, który zaparkował w Wiśle [zdjęcia]

2025-06-16, 08:33
Tu odbierzesz pismo urzędowe o każdej porze dnia i nocy. Urzędomaty we Włocławku

Tu odbierzesz pismo urzędowe o każdej porze dnia i nocy. Urzędomaty we Włocławku

2025-06-16, 06:54
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę