Wieżowce na łonie natury? Społecznicy z toruńskiej Winnicy wciąż protestują

2025-05-27, 15:30  Michał Zaręba/Redakcja
Obrońcy toruńskiej Winnicy pojawili się z transparentami na uroczystej sesji rady miasta/fot. Michał Zaręba

Obrońcy toruńskiej Winnicy pojawili się z transparentami na uroczystej sesji rady miasta/fot. Michał Zaręba

Obrońcy toruńskiej Winnicy pojawili się z transparentami na uroczystej sesji rady miasta. Społecznicy nie zgadzają się na zabudowę zielonych terenów. Na terenie obszaru Natura 2000 inwestor planuje postawić drapacz chmur.

- Pozwolenie na budowę jest wydane i jest podpisane przez prezydenta Gulewskiego, ale cztery organizacje ekologiczne z naszego województwa złożyły odwołanie do wojewody - mówi Joanna Żuchowska ze Stowarzyszenia Wolna Winnica.
- Budowa wieżowców na obszarze Natura 2000 to na pewno nie jest rozwój miasta. Rozwojem miasta jest troska o mieszkańców i o przyrodę. Dlatego wzywamy Miasto, aby podjęło negocjacje z właścicielami działek.

- Obchodzimy dziś święto samorządu, ale samorząd czasem podejmuje błędne decyzje. Według nas decyzja o zmianie planu i przeznaczeniu tego miejsca go pod zabudowę deweloperską, czytaj: pod budowę wieżowca na Winnicy w dolinie rzeki, na terenach podmokłych zagrożonych osuwiskami, to jest fatalna decyzja - podkreśla Mariusz Warachim z Fundacji Zielone Kujawy.

- Jest tu duże zagrożenie ze strony inwestora, który może wystąpić z działaniem odszkodowawczym, a po drugie Miejski Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który był uchwalony przez poprzednią radę, w poprzedniej kadencji nie budzi jakichkolwiek wątpliwości pod względem formalnym. Z naszej strony takiej inicjatywy nie będzie - wielokrotnie o tym informowałem - odpowiedział prezydent Paweł Gulewski.

W pobliżu mostu gen. Zawackiej mają stanąć w sumie trzy wieżowce: oprócz 80-metrowego, dwa niższe, które mają mieć po, około 16 metrów. Na budowę drapacza chmur zezwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, przyjęty przez Radę Miasta w 2020 roku.

Stowarzyszenie Wolna Winnica przygotowało petycję w sprawie ratowania tej części miasta przed ingerencją deweloperów. Pod dokumentem podpisało się już prawie 800 osób.
Petycja jest dostępna: TUTAJ

Relacja Michała Zaręby

Region

Operacja: komunikacja. Toruń zlecił badania transportu publicznego. Będą jeździć, liczyć, mierzyć

Operacja: komunikacja. Toruń zlecił badania transportu publicznego. Będą jeździć, liczyć, mierzyć

2025-06-17, 07:55
Są przeciw wiatrakom w gminie Dąbrowa Biskupia. Skarżą się, że nie wiedzieli o tych planach

Są przeciw wiatrakom w gminie Dąbrowa Biskupia. Skarżą się, że nie wiedzieli o tych planach

2025-06-17, 07:00
Więcej opiekunów z organizacji pozarządowych. Ministerstwo promuje nowy program

Więcej opiekunów z organizacji pozarządowych. Ministerstwo promuje nowy program

2025-06-16, 19:26
Wojskowy krwiobus pod siedzibą bydgoskiej Straży Miejskiej. Finał Ponad 11 litrów krwi

Wojskowy krwiobus pod siedzibą bydgoskiej Straży Miejskiej. Finał? Ponad 11 litrów krwi

2025-06-16, 17:41
Biblioteka na bydgoskim Szwederowie rozpoczyna nowy rozdział swojego życia

Biblioteka na bydgoskim Szwederowie rozpoczyna nowy rozdział swojego życia

2025-06-16, 17:00
Byli funkcjonariusze Służby Więziennej przed sądem. Oskarża prokurator bydgoskiego IPN

Byli funkcjonariusze Służby Więziennej przed sądem. Oskarża prokurator bydgoskiego IPN

2025-06-16, 16:15
Do Opola nie dojechał. Piosenkarz Ryszard R. z zarzutem prowadzenia auta w stanie nietrzeźwości

Do Opola nie dojechał. Piosenkarz Ryszard R. z zarzutem prowadzenia auta w stanie nietrzeźwości

2025-06-16, 16:11
Norbi w Płużnicy, Blue Caf w Chełmnie Gorący weekend, Lato w rytmie PiK-a rozkręca się

Norbi w Płużnicy, Blue Café w Chełmnie! Gorący weekend, „Lato w rytmie PiK-a” rozkręca się

2025-06-16, 15:25
Pijany jeździł hulajnogą elektryczną po Toruniu. Takiego mandatu się nie spodziewał

Pijany jeździł hulajnogą elektryczną po Toruniu. Takiego mandatu się nie spodziewał!

2025-06-16, 14:41
Śmigłowce AH-64D Apache dotrą we wtorek do Inowrocławia. Odbierze je wicepremier

Śmigłowce AH-64D Apache dotrą we wtorek do Inowrocławia. Odbierze je wicepremier

2025-06-16, 13:52
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę