Poseł Latos: Więcej wydziałów lekarskich? Tych drzwi nie można otwierać za szeroko [Rozmowa dnia]

2023-06-20, 09:42  Michał Jędryka/Redakcja
Tomasz Latos/fot. Tytus Żmijewski, PAP

Tomasz Latos/fot. Tytus Żmijewski, PAP

Sejm uchwalił kilka dni temu nowelizację Karty Nauczyciela i kilku innych ustaw. - Nowe przepisy umożliwią kształcenie przyszłych lekarzy uczelniom, które dotąd nie spełniały takich warunków - mówił poseł Tomasz Latos, szef Sejmowej Komisji Zdrowia, który był gościem wtorkowej „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK.

Michał Jędryka: Nowe ustawy, które przygotowuje Sejm dotyczą m.in. sfery ochrony zdrowia, co ma pozwolić uczelniom na łatwiejsze otwieranie kierunków medycznych. Te zmiany dają nadzieję, że będziemy mieli więcej kierunków medycznych, w efekcie więcej lekarzy i rozwiązany zostanie kryzys kadrowy w medycynie?
Tomasz Latos: Z pewnością tak, chociaż osobiście zawsze apelowałem – także w czasie dyskusji na ten temat w środowisku politycznym - o pewną jednak powściągliwość, żebyśmy nie przekroczyli granicy i nie otworzyli tych drzwi za szeroko. Uważam, że tego typu miasta, jak Bydgoszcz - ze znakomitymi tradycjami medycznymi, lekarskimi i tak poważna uczelnia, jak Politechnika Bydgoska, jak najbardziej mają odpowiednie kwalifikacje i możliwości, aby tworzyć wydział lekarski. Natomiast uważam, że trzeba będzie pilnować na etapie późniejszym, również na etapie akredytacji, aby do takich sytuacji nie dochodziło w jakiś małych ośrodkach powiatowych. Trochę się tego obawiam - chodzi o utrzymanie wysokiego poziomu kształcenia.
W takim mieście, jak Bydgoszcz - ośrodku silnym medycznie - jest wielu naukowców, nie tylko profesorów, ale i lekarzy doktorów medycyny, którzy dbają o samokształcenie, są przygotowani, aby uczyć innych. Nie w każdym miejscu tak jest, a więc otwieramy pewne możliwości, ale uważam, że dalej trzeba mówić „sprawdzam, kontroluję”, aby standard wysokiego kształcenia był zachowany.

Czyli jest niepokój, że ustawa za daleko posuwa ten kompromis? Jesteśmy na jakiejś niebezpiecznej granicy?
- Uważam, że jest to wielki sukces lokalnych środowisk. Cieszę się, że wspólnie z panem ministrem Schreiberem skutecznie tego pilnowaliśmy - on na poziomie KPRM-u, ja na poziomie Sejmowej Komisji Zdrowia - aby na przykład Politechnika Bydgoska mogła kształcić i miała wydział lekarski. Natomiast byłbym ostrożny, jeżeli chodzi o mniejsze miejscowości.
Na pewno w Bydgoszczy, także w Toruniu są wysokie tradycje i kadra, która jest przygotowana, ale kiedy patrzę na mapę Polski, to zastanawiam się, jak to będzie dalej? I właśnie dlatego podkreślam, że otworzyć to jedno, ale następnie ważne jest, by pilnować standardów kształcenia.

Na pewno wszyscy cieszymy się, że powstanie wydział lekarski na Politechnice - drugi w Bydgoszczy, po Collegium Medicum UMK, natomiast jeśli chodzi o problem braku lekarzy, to na przykład prasa branżowa alarmuje, że lekarze onkolodzy przyjmują powyżej 30 pacjentów dziennie i to może zaszkodzić jakości takich wizyt. Sądzi Pan, że w jakimś rozsądnym czasie - 5-10 lat - możemy dojść do sytuacji optymalnej?
- Musimy dojść! Chcemy, aby kolejki były skrócone i między innymi jednym z tych elementów musi być większa ilość lekarzy specjalistów. W innej sytuacji kolejki będą się tworzyły z tego powodu, że każdy ma określoną wydolność, a doba ma 24 godziny, a w pracy jest się określoną liczbę godzin. Nie jest ktoś w stanie w ciągu 8 godzin pracy przyjąć już więcej osób, więc trzeba więcej personelu, więcej specjalistów, więcej lekarzy. (...)


INNE ROZMOWY DNIA

PR PiK - Rozmowa dnia - Tomasz Latos

Region

Takie rośliny na działce nie powinny rosnąć. Grudziądzka policja w ogrodzie ROD

Takie rośliny na działce nie powinny rosnąć. Grudziądzka policja w ogrodzie ROD

2024-06-17, 11:16
Wychłodzony i odwodniony 94-latek z Włocławka uratowany niemal w ostatniej chwili [zdjęcia]

Wychłodzony i odwodniony 94-latek z Włocławka uratowany niemal w ostatniej chwili [zdjęcia]

2024-06-17, 10:42
Służby specjalne wracają do Bydgoszczy. Paweł Olszewski, wiceminister cyfryzacji w Rozmowie Dnia

Służby specjalne wracają do Bydgoszczy. Paweł Olszewski, wiceminister cyfryzacji w „Rozmowie Dnia"

2024-06-17, 09:02
Jest okazja, by pomóc, bawiąc się Moc atrakcji na festynie Rusz Serce w Bydgoszczy [galeria, wideo]

Jest okazja, by pomóc, bawiąc się! Moc atrakcji na festynie „Rusz Serce” w Bydgoszczy [galeria, wideo]

2024-06-16, 16:18
Wielka wichura, drzewa zawaliły się na obóz harcerski. Ćwiczenia w gminie Wielgie

Wielka wichura, drzewa zawaliły się na obóz harcerski. Ćwiczenia w gminie Wielgie

2024-06-16, 15:05
Pokazy kulinarne i cała gama smakołyków. Jarmark Produktów Lokalnych w Sicienku [zdjęcia]

Pokazy kulinarne i cała gama smakołyków. Jarmark Produktów Lokalnych w Sicienku [zdjęcia]

2024-06-16, 13:58
Gala, zwiedzanie szkoły, wspomnienia i bal. Bydgoska Czwórka świętowała 70-lecie

Gala, zwiedzanie szkoły, wspomnienia i bal. Bydgoska „Czwórka” świętowała 70-lecie!

2024-06-16, 12:24
Euro 2024: Wspólne kibicowanie biało-czerwonym. Gdzie w regionie są strefy kibica

Euro 2024: Wspólne kibicowanie biało-czerwonym. Gdzie w regionie są strefy kibica?

2024-06-16, 10:45
Przekazane ubrania dostaną drugie życie. Na toruńskiej Starówce powstał sklep charytatywny

Przekazane ubrania dostaną drugie życie. Na toruńskiej Starówce powstał sklep charytatywny

2024-06-16, 09:31
Ten sam dystans pokonali biegacze wiek temu. Sztafety na 100-lecie maratonu [wideo, zdjęcia]

Ten sam dystans pokonali biegacze wiek temu. Sztafety na 100-lecie maratonu [wideo, zdjęcia]

2024-06-15, 19:46
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę