Poseł Latos: Więcej wydziałów lekarskich? Tych drzwi nie można otwierać za szeroko [Rozmowa dnia]

2023-06-20, 09:42  Michał Jędryka/Redakcja
Tomasz Latos/fot. Tytus Żmijewski, PAP

Tomasz Latos/fot. Tytus Żmijewski, PAP

Sejm uchwalił kilka dni temu nowelizację Karty Nauczyciela i kilku innych ustaw. - Nowe przepisy umożliwią kształcenie przyszłych lekarzy uczelniom, które dotąd nie spełniały takich warunków - mówił poseł Tomasz Latos, szef Sejmowej Komisji Zdrowia, który był gościem wtorkowej „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK.

Michał Jędryka: Nowe ustawy, które przygotowuje Sejm dotyczą m.in. sfery ochrony zdrowia, co ma pozwolić uczelniom na łatwiejsze otwieranie kierunków medycznych. Te zmiany dają nadzieję, że będziemy mieli więcej kierunków medycznych, w efekcie więcej lekarzy i rozwiązany zostanie kryzys kadrowy w medycynie?
Tomasz Latos: Z pewnością tak, chociaż osobiście zawsze apelowałem – także w czasie dyskusji na ten temat w środowisku politycznym - o pewną jednak powściągliwość, żebyśmy nie przekroczyli granicy i nie otworzyli tych drzwi za szeroko. Uważam, że tego typu miasta, jak Bydgoszcz - ze znakomitymi tradycjami medycznymi, lekarskimi i tak poważna uczelnia, jak Politechnika Bydgoska, jak najbardziej mają odpowiednie kwalifikacje i możliwości, aby tworzyć wydział lekarski. Natomiast uważam, że trzeba będzie pilnować na etapie późniejszym, również na etapie akredytacji, aby do takich sytuacji nie dochodziło w jakiś małych ośrodkach powiatowych. Trochę się tego obawiam - chodzi o utrzymanie wysokiego poziomu kształcenia.
W takim mieście, jak Bydgoszcz - ośrodku silnym medycznie - jest wielu naukowców, nie tylko profesorów, ale i lekarzy doktorów medycyny, którzy dbają o samokształcenie, są przygotowani, aby uczyć innych. Nie w każdym miejscu tak jest, a więc otwieramy pewne możliwości, ale uważam, że dalej trzeba mówić „sprawdzam, kontroluję”, aby standard wysokiego kształcenia był zachowany.

Czyli jest niepokój, że ustawa za daleko posuwa ten kompromis? Jesteśmy na jakiejś niebezpiecznej granicy?
- Uważam, że jest to wielki sukces lokalnych środowisk. Cieszę się, że wspólnie z panem ministrem Schreiberem skutecznie tego pilnowaliśmy - on na poziomie KPRM-u, ja na poziomie Sejmowej Komisji Zdrowia - aby na przykład Politechnika Bydgoska mogła kształcić i miała wydział lekarski. Natomiast byłbym ostrożny, jeżeli chodzi o mniejsze miejscowości.
Na pewno w Bydgoszczy, także w Toruniu są wysokie tradycje i kadra, która jest przygotowana, ale kiedy patrzę na mapę Polski, to zastanawiam się, jak to będzie dalej? I właśnie dlatego podkreślam, że otworzyć to jedno, ale następnie ważne jest, by pilnować standardów kształcenia.

Na pewno wszyscy cieszymy się, że powstanie wydział lekarski na Politechnice - drugi w Bydgoszczy, po Collegium Medicum UMK, natomiast jeśli chodzi o problem braku lekarzy, to na przykład prasa branżowa alarmuje, że lekarze onkolodzy przyjmują powyżej 30 pacjentów dziennie i to może zaszkodzić jakości takich wizyt. Sądzi Pan, że w jakimś rozsądnym czasie - 5-10 lat - możemy dojść do sytuacji optymalnej?
- Musimy dojść! Chcemy, aby kolejki były skrócone i między innymi jednym z tych elementów musi być większa ilość lekarzy specjalistów. W innej sytuacji kolejki będą się tworzyły z tego powodu, że każdy ma określoną wydolność, a doba ma 24 godziny, a w pracy jest się określoną liczbę godzin. Nie jest ktoś w stanie w ciągu 8 godzin pracy przyjąć już więcej osób, więc trzeba więcej personelu, więcej specjalistów, więcej lekarzy. (...)


INNE ROZMOWY DNIA

PR PiK - Rozmowa dnia - Tomasz Latos

Region

Pan Roman chciał sprzedać kiosk, by pomóc synowi. Niestety Dawid przegrał walkę z chorobą

Pan Roman chciał sprzedać kiosk, by pomóc synowi. Niestety Dawid przegrał walkę z chorobą

2024-07-29, 07:50
Zderzenie samochodu osobowego z pociągiem pod Toruniem Dwoje nastolatków w szpitalu

Zderzenie samochodu osobowego z pociągiem pod Toruniem! Dwoje nastolatków w szpitalu

2024-07-28, 17:30
Nietypowy rok dla rolników z regionu. Powinniśmy być w połowie, a niektórzy kończą żniwa

Nietypowy rok dla rolników z regionu. „Powinniśmy być w połowie, a niektórzy kończą żniwa”

2024-07-28, 13:25
Ciężarówka blokowała drogę między Grudziądzem a Łasinem. Koniec utrudnień

Ciężarówka blokowała drogę między Grudziądzem a Łasinem. Koniec utrudnień

2024-07-28, 11:59
Toruńskie szkoły ponadpodstawowe czekają na uczniów. Trwa nabór uzupełniający

Toruńskie szkoły ponadpodstawowe czekają na uczniów. Trwa nabór uzupełniający

2024-07-28, 10:38
Uwaga na silny wiatr w całym regionie W trzech powiatach dodatkowo burze

Uwaga na silny wiatr w całym regionie! W trzech powiatach dodatkowo burze

2024-07-28, 09:27
Miłośnicy biegania mogą szykować się do startów. Sportowe imprezy wracają do Inowrocławia

Miłośnicy biegania mogą szykować się do startów. Sportowe imprezy wracają do Inowrocławia

2024-07-27, 16:39
Inowrocław pod czujnym okiem kamery. Ratusz chce rozwinąć sieć monitoringu i czeka na oferty

Inowrocław pod czujnym okiem kamery. Ratusz chce rozwinąć sieć monitoringu i czeka na oferty

2024-07-27, 15:04
W pełnym mundurze, latem i w szczytnym celu. Strażacy z Brzozy zdobyli Śnieżkę [zdjęcia]

W pełnym mundurze, latem i w szczytnym celu. Strażacy z Brzozy zdobyli Śnieżkę [zdjęcia]

2024-07-27, 13:21
KPEC rozbuduje sieć cieplną na bydgoskim Śródmieściu. Część domów już można podłączyć

KPEC rozbuduje sieć cieplną na bydgoskim Śródmieściu. Część domów już można podłączyć

2024-07-27, 11:54
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę