Uff, jak gorąco! Chrońmy dzieci i seniorów: chłodzimy, pijemy, unikamy rozgrzanych aut

2023-06-09, 13:08  Agata Raczek/Redakcja
Rozgrzane auto to zabójcza pułapka dla dzieci i zwierząt/fot. Pixabay

Rozgrzane auto to zabójcza pułapka dla dzieci i zwierząt/fot. Pixabay

Mamy pierwsze w tym roku upały. Synoptycy wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia dla Kujaw i Pomorza. W 14 powiatach w naszym regionie temperatura może wzrosnąć do 30 stopni. Dla zdrowia nie jest to obojętne. Lekarze i ratownicy medyczni mają coraz więcej pracy, ale zanim się pojawią, już można podjąć pewne działania.

Krzysztof Wiśniewski, ratownik medyczny z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy potwierdza, że w ostatnich dniach przybywa interwencji w związku z wysokimi temperaturami:

- Odnotowujemy bardzo dużo wyjazdów do zasłabnięć, do przegrzania. Już się zdarzają udary cieplne i słoneczne. Statystyka pokazuje, że, niestety, im bliżej lata, tym tego rodzaju wyjazdów będzie dużo, dużo więcej.

Jak można takim osobom pomóc do czasu przyjazdu karetki?

– Na pewno musimy je przenieść, jeżeli się da, albo pomóc w przejściu do chłodnego miejsca, chociażby do sklepu. W sklepach zazwyczaj jest klimatyzacja. Problem dotyczy pewnie częściej starszych osób, które mają trudności właśnie w pilnowaniu przyjmowania płynów. Dzieci i osoby starszej często nie czują potrzeby picia. Musimy je wręcz zmuszać, albo przypominać o piciu. Zatem: jeżeli taka osoba jest przytomna, dajmy jej coś do picia, zaprowadźmy w chłodne miejsce, rozepnijmy odzież, kontrolując zarazem parametry, oznaki krążenia. Jeżeli pacjent rozmawia, oddycha to znaczy, że ta osoba jest jeszcze w dobrym stanie. Nie zawsze będzie konieczność zabrania takiej osoby do szpitala. Zespół zbada, stwierdzi, czy pacjent wymaga po prostu poprzebywania chwilkę w chłodnym, zacienionym miejscu, przyjęcia płynów, czy też wymaga przewiezienia do szpitalnego oddziału ratunkowego, bo mogą wystąpić objawy udaru cieplnego czy udaru słonecznego

Ratownik przypomina, by w upalne dni unikać przebywania na słońcu (przede wszystkim między 10.00 a 16.00). Należy pić dużo wody (minimum 3-4 litry dziennie), ubierać się przewiewnie i pamiętać o nakryciu głowy lub parasolu (w jasnych barwach) chroniącym przed słońcem.

Z kolei kujawsko-pomorska policja przypomina, by nie zostawiać nawet na kilka minut w samochodach dzieci i zwierząt:

– To są bardzo niebezpieczne sytuacje – podkreśla mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. – Zamknięte auto nagrzewa się bardzo szybko, a pozostawione w nim dziecko, czy zwierzę pozostaje tam, jak w pułapce. Lekkie uchylenie okna na niewiele się zdaje, ponieważ gdy jest bardzo gorąco i nie ma wiatru, nie powstanie także żaden powiew. Jeżeli widzimy taką sytuację, i widzimy, że jest to sytuacja, która w bezpośredni sposób zagraża życiu dziecka, czy zwierzęcia, to mamy prawo nawet wybić szybę. Oczywiście warto najpierw się rozejrzeć, czy nie ma w pobliżu właściciela tego samochodu.

Relacja Agaty Raczek („Popołudnie z nami”)

Region

Kryzys zażegnany. Leczenie udarów ponownie dostępne w Toruniu

Kryzys zażegnany. Leczenie udarów ponownie dostępne w Toruniu

2021-11-09, 18:20
O kuchni i historii rozmawiano w Dusocinie - miejscu urodzenia Ludwika Rydygiera

O kuchni i historii rozmawiano w Dusocinie - miejscu urodzenia Ludwika Rydygiera

2021-11-09, 17:15
Posiedzenie Sejmu informacja rządu nt. sytuacji na granicy z Białorusią

Posiedzenie Sejmu; informacja rządu nt. sytuacji na granicy z Białorusią

2021-11-09, 16:35
Sytuacja epidemiczna w regionie: 4. fala wzbiera na sile, szczyt w połowie grudnia

Sytuacja epidemiczna w regionie: 4. fala wzbiera na sile, szczyt w połowie grudnia

2021-11-09, 16:06
Światowo i lokalnie. Restauracja z Ostromecka w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego

Światowo i lokalnie. Restauracja z Ostromecka w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego

2021-11-09, 14:04
Masz obawy Jest ci smutno Potrzebujesz pomocy Zadzwoń na serdeczny telefon

Masz obawy? Jest ci smutno? Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń na „serdeczny telefon”

2021-11-09, 13:03
Przez Polskę na rowerze, by uczcić Święto Niepodległości. Twarda dziewczyna

Przez Polskę na rowerze, by uczcić Święto Niepodległości. Twarda dziewczyna!

2021-11-09, 12:10
Kolejka na pół ulicy Jest nawet komitet kolejkowy Co chcą zdobyć [zdjęcia]

Kolejka na pół ulicy! Jest nawet komitet kolejkowy! Co chcą zdobyć? [zdjęcia]

2021-11-09, 11:02
Bransoletki cenniejsze niż złoto. Będzie je nosić 3 tys. seniorów z regionu

Bransoletki cenniejsze niż złoto. Będzie je nosić 3 tys. seniorów z regionu

2021-11-09, 09:00
Debata z klasą. Uczniowie I LO rozmawiali o ubezpieczeniach społecznych

Debata z klasą. Uczniowie I LO rozmawiali o ubezpieczeniach społecznych

2021-11-09, 08:00
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę