Sobota, 25 września 2021 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » PiKtogramy » Czytamy dla Ciebie...
Eurostandard
2021-08-14, 06:06 Redakcja

„Spotkania w Raju”

Z połową kapryśnego w tym roku sierpnia na antenie Polskiego Radia PiK rozpoczynamy emisję odcinków powieści pt. „Spotkania w Raju” autorstwa Jana Nowickiego i w Jego radiowej interpretacji.

- To o czym piszę zmierza do mojej współpracy z niezwykłą artystką, absolwentką wydziału Grafiki na Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych,k tóra w swoich artystycznych poszukiwaniach dąży do połączenia sztuki z codziennością. Eksperymentuje z różnymi dziedzinami sztuki – rysunkiem, grafiką, tańcem, performansem, itp – by znaleźć sposób na jak największą integrację sztuki ze swoim życiem (...) Klaudynę Banasz poleciła mi moja żona. Zna ją od kilkunastu lat. Najpierw jako uczennicę Liceum Plastycznego w Kielcach, a przede wszystkim aktorkę w Teatrze Ecce Homo. Czuła, że Jej talent, wrażliwość i temperament to jest to, czego szukałem - mówi Jan Nowicki.

- Zapraszam do lektury „Spotkań w Raju”. Objawia się w nich wielki satyryczno- komediowy talent mojego Przyjaciela - Janka Nowickiego. To że jest poważnym pisarzem wiem po lekturze Jego poprzednich książek, a zwłaszcza „Moich psich myśli”, ale to, że ma w sobie diabelsko cenną i celną ironię dowiedziałem się teraz. Idealna lektura na czas zarazy, w której zwycięża Życie - poleca Muniek Staszczyk.

- Janek Nowicki wciąż trzyma rękę na pulsie. Nie umyka Mu nic co dzieje się tu i teraz. A dzieje się. Przez parę lat pracowaliśmy razem w Starym Teatrze w Krakowie. Granie z Nim było dla mnie świętem, tak jak teraz czytanie Jego książek. W swojej najnowszej głęboko zainteresowany i zatroskany światem współczesnym, łączy go w swojej barwnej narracji, z tym co bezpowrotnie minęło. Polubiłem Jego bohaterów i restaurację „Raj” - mówi Jerzy Trela.

- W tej książce tylko mnie brakuje i pewnie dlatego, że jestem spoza Krakowa. Pełno w niej róż, tak jak w naszym domu. W kątach ogrodu też rosną samosiejki. Rozmawiamy o podobnych rzeczach, wspominając te same czasy. I nawet wiekiem pasuję do tego towarzystwa. Tu przesadziłem. Mam 73 lata. Byłbym najmłodszy - poleca Krzysztof Daukszewicz.
źródło: facebook.com/Spotkania-w-RAJU

...więcej z kart przenoszonych na antenę Polskiego Radia PiK. Czyta autor, Jan Nowicki.Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.40.
Jan Nowicki. Fot. facebook.com/Spotkania-w-RAJU
Jan Nowicki. Fot. facebook.com/Spotkania-w-RAJU
Jan Nowicki - urodził się 5 listopada 1939 w Kowalu - położonym obecnie w Kujawsko-Pomorskiem, w powiecie włocławskim. Jest aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, reżyserem teatralnym, pedagogiem, felietonistą, pisarzem i poetą.

W latach 1958–1960 studiował na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W 1964 ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. 7 października 1964 zadebiutował w „Zaproszeniu do zamku” Jeana Anouilha na deskach Starego Teatru w Krakowie, którego aktorem jest do dziś. Na ekranie debiutował w 1963, wystąpił w kilkudziesięciu filmach. Związany z kręgiem twórców kabaretu „Piwnica pod Baranami”.

Jest wykładowcą PWST w Krakowie, gdzie w latach 1973–1974 był prodziekanem wydziału aktorskiego. W 1998 podczas III Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na „Promenadzie Gwiazd”.

Autor książki pt. „Między niebem a ziemią” – zbioru felietonów-listów publikowanych w latach 1998–2000 na łamach „Przekroju”. Adresatem listów był nieżyjący już twórca „Piwnicy pod Baranami” Piotr Skrzynecki.

Od 2006 członek Rady Programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.

1 czerwca 2007 był narratorem w premierowym wykonaniu kantaty „Zakochani w Krakowie”. Przedstawienie miało miejsce na Rynku Głównym w Krakowie i skomponowane zostało z okazji obchodów 750-lecia lokacji miasta.

Od 6 czerwca 2011 roku bierze udział w kampanii reklamowej sieci T-Mobile, występując w pierwszych spotach tej sieci tuż po jej wejściu na polski rynek. Jedna z reklamówek jest w całości poświęcona jego życiorysowi.

Synem Jana Nowickiego i Barbary Sobotty jest aktor Łukasz Nowicki. Przez wiele lat Jan Nowicki związany był z Mártą Mészáros. 16 maja 2009 poślubił Małgorzatę Potocką, z którą spotykał się 30 lat wcześniej we Włoszech. Ślub odbył się w Krzewencie niedaleko Kowala - rodzinnej miejscowości aktora, położonej niedaleko Włocławka na Kujawach.

Interesuje się piłką nożną, jest kibicem Wisły Kraków.
źródło: lubimyczytac.pl