Kolej, susza, biznes, komunikacja i edukacja. To tematy Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego
W Lubostroniu odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Dyskutowano między innymi o węźle Maksymilianowo, zasobności wody dla Kujaw, czy kolei dużych prędkości.
Omawiana była też strategia rozwoju województwa. - Powinniśmy stawiać na gospodarkę, na uwolnienie jak największej powierzchni gospodarczej dla naszego województwa, co się wiąże z nowymi miejscami pracy i wyższymi zarobkami - mówił wojewoda Michał Sztybel.
Z kolei profesor Jan Klimek, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, uważa, że strategia rozwoju województwa powinna budować przedsiębiorczość, ale szczególnie w kontekście przygotowania zawodowego młodych ludzi.
- Młodych ludzi mamy coraz mniej, musimy zabiegać o to, by więcej osób zostało ukierunkowanych na kształcenie dualne, choć niekoniecznie wyższe.
W Lubostroniu poruszony został też temat wykorzystania środków unijnych.
- Będą przeznaczone między innymi na nowe technologie, czyli przede wszystkim pozyskiwanie energii odnawialnej, ale też na wspieranie wszelkiego rodzaju nowych inwestycji - mówił członek zarządu województwa Dariusz Kurzawa.
- Na wniosek wojewody, jako przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, rada przyjęła też jednoznaczne stanowisko apelujące o kontynuację dialogu pomiędzy zarządem województwa a publicznymi uczelniami wyższymi naszego regionu. Pisaliśmy o tym: TUTAJ
Więcej w relacji Marcina Glapiaka.