Wielka historia w małych rodzinach. Konkurs genealogiczny w bydgoskim Archiwum Państwowym [zdjęcia]
Wcielili się w rolę detektywa, poznawali swoich przodków i odkrywali ich wpływ na losy kraju. W Archiwum Państwowym w Bydgoszczy odbyła się wojewódzka gala ogólnopolskiego konkursu genealogicznego „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”.
To wydarzenie adresowane do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych. Uczestnicy mieli stworzyć drzewo genealogiczne swoich rodzin i opisać ich historię.
– Projekty przedstawili uczniowie ponad 40 szkół z całego regionu. Poziom był bardzo wysoki – mówił Krzysztof Klapka, przewodniczący komisji konkursowej.
– W stosunku do ubiegłorocznej edycji jest to cztery razy więcej prac. Dało to liczbę 73. Coraz więcej młodych ludzi przejawia tego typu zainteresowania, jadą do swoich członków rodzin, tych starszych, rozmawiają z nimi – dodał Klapka.
Od czego trzeba rozpocząć takie poszukiwania? – Warto przejrzeć własną szufladę, a później swoich rodziców, czy dziadków. Zapraszamy również do archiwów państwowych.
Uczestnicy dzięki konkursowi mogli się dowiedzieć, że mają korzenie szlacheckie.
– To głównie rozmowy z dziadkami i chęć odnalezienia swojej rodziny. Szukanie jednego nazwiska zajęła nam około roku – mówiła jedna z kobiet.
– Doszliśmy do 1410 roku, pradziadek Waldek chodził ze swoim kuzynem po Warszawie podczas II wojny światowej – dodał jeden z uczestników.
Dzięki szukaniu śladów swoich przodków, można lepiej zrozumieć historię. – Łatwiej tłumaczyć dzieciom, jeśli mówi się, że twój dziadek uciekł skądś, czy się ukrywał niż powiedzenie: „były takie wydarzenia”. Jeśli to dotknęło nas osobiście, łatwiej tym dzieciom tłumaczyć, jaki wpływ ta wojna miała na nas.
Konkurs organizowany jest wspólnie przez Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Laureatów poznamy już 19 maja, a 6 czerwca w Szczecinie odbędzie się uroczyste wręczenie nagród.