Niedziela, 29 stycznia 2023 r.   Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa
Polskie Radio PiK » Kultura
2022-10-30, 10:45 Redakcja/Jolanta Fischer/Magda Jasińska

Najstarsze chóry śpiewają od XIX wieku! Wraz z orkiestrami świętują jubileusz [wideo]

Orkiestra dęta Inowrocławskich Kopalni Soli „Solino" podczas przesłuchań w Akademii Muzycznej/fot. mg
Orkiestra dęta Inowrocławskich Kopalni Soli „Solino" podczas przesłuchań w Akademii Muzycznej/fot. mg
Próba do koncertu w Filharmonii Pomorskiej Fot. Magda Jasińska
Próba do koncertu w Filharmonii Pomorskiej Fot. Magda Jasińska
Uroczysty Koncert z okazji 120-lecia społecznego ruchu muzycznego na Ziemi Bydgoskiej oraz 110-lecia powstania Pomorskiego Związku Śpiewaczego w Toruniu odbywał się w sobotę w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. Estrada filharmonii dawno nie była tak oblegana. W koncercie wzięło udział aż 600 wykonawców.
Na estradzie wystąpili m.in. zwycięzcy Wojewódzkiego Konkursu Chórów i Orkiestr o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Przeglądy chórów i orkiestr odbywały się tego samego dnia w salach koncerftowych bydgoskiej Akademii Muzycznej.

Na terenie Kujawsko-Pomorskiego społeczny ruch muzyczny ma swój historyczny wymiar. Najdłużej działającymi zespołami, powstałymi jeszcze w XIX wieku są: Chór Święta Cecylia z Chełmży (powstał w 1869 r.), Chór Orfeusz ze Śliwic (1874) i Chór Halka z Bydgoszczy (1883).

- Pod koniec XIX wieku powstawały kolejne zespoły chóralne – w trudnych warunkach, w okresie zaborów. W roku 1892 w Poznaniu powstał Związek Kół Śpiewackich Polskich na Wielkie Księstwo Poznańskie. Założycielami było 12 chórów męskich (w tym z Bydgoszczy i Inowrocławia) – przypominają w kujawsko-pomorskim oddziale Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. - W roku 1900 utworzono Okręg Bydgoski, do którego należały zespoły z Bydgoszczy, Chełmna, Fordonu, Kcyni, Koronowa, Łobżenicy, Mroczy, Nakła, Rynarzewa, Szubina, Świecia i Wyrzyska. Ta data wyznacza powstanie społecznego ruchu muzycznego na Ziemi Bydgoskiej.

Tradycje społecznego muzykowania są niezwykle bogate również na Ziemi Toruńskiej i Włocławskiej. Tradycje polskiej chóralistyki w okręgu toruńsko-grudziądzkim sięgają końca XIX w. Jednym z najstarszych chórów toruńskich było Towarzystwo Śpiewacze Lutnia powstałe w 1898 roku. Na początku XX wieku powstawały koła śpiewacze m.in. w Grudziądzu, Chełmnie i Świeciu. 22 sierpnia 1912 roku w Grudziądzu założono Związek Kół Śpiewackich na Prusy Królewskie i Warmię. Jednocześnie w tym samym roku utworzono w Toruniu I Okręg Toruński późniejszego Pomorskiego Związku Śpiewaczego. Ta data wyznacza oficjalne powstanie społecznego ruchu muzycznego na Ziemi Toruńskiej.

Przez lata chóry oraz orkiestry aktywnie działały na rzecz swoich lokalnych środowisk oraz całego regionu. Organizowano koncerty, przeglądy, festiwale i konkursy o zasięgu wojewódzkim, a także krajowym i międzynarodowym. 1 marca 2020 roku nastąpiło niezwykle ważne wydarzenie - połączenie obu struktur w jedną, nową: oddział kujawsko-pomorski Polskiego Związku Chórów i Orkiestr z siedzibą w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Obecnie tworzą go 24 chóry i 13 orkiestr aktywnie działających na rzecz społecznego ruchu muzycznego na terenie województwa.
Relacja Jolanty Fischer
Relacja Magdy Jasińskiej (Śniadanie z Muzami)
Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Waganiec, dyryguje Marek Dybowski/wideo: mg
Orkiestra dęta Inowrocławskich Kopalni Soli „Solino", dyryguje Edward Piórek/wideo: mg

Kultura

2023-01-27, godz. 09:30 Najciekawsze projekty zrealizowane przez Fotografistkę. Galeria świętuje 10-lecie Kiedyś Farbiarnia, od blisko dwóch lat  Fotografistka. W sobotę (28 stycznia) bydgoska galeria i fundacja świętować będą 10. urodziny. » więcej 2023-01-25, godz. 21:16 To, jak widzą świat, zadziwia! Niepełnosprawni prezentują prace w CSW [zdjęcia] Jak będzie wyglądał „Świat za 100 lat”? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy XX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”… » więcej 2023-01-25, godz. 18:46 Kolejna strata wojenna wraca do Polski. To dwa obrazy z warsztatu Boutsa Odzyskanie tych obrazów to przykład jak działa nasz system odzyskiwania dzieł sztuki. Państwo polskie stara się odzyskiwać te dzieła gdziekolwiek można… » więcej 2023-01-25, godz. 13:50 Serce za Serce - koncert zespołu Taraka w Radiu Rzeszów. Transmisja w PR PiK Zespół Taraka wystąpi w piątek (27 stycznia) o godz. 19.05 w Studiu Koncertowym im. Tadeusza Nalepy w Polskim Radiu Rzeszów. Polskie Radio PiK będzie transmitowało… » więcej 2023-01-24, godz. 20:07 Mikołaj Kopernik zszedł na ziemię! Wystawa w domu astronoma w Toruniu [zdjęcia] Dywany, talerze, przyciski do papieru, pudełka do cygar, a także stroje z filmu o Koperniku z 1972 roku - to wszystko zobaczymy na wystawie „Pamięć bardzo… » więcej 2023-01-24, godz. 08:40 Premiera filmu „Pimi z Krainy Tygrysów”. Rozdajemy bilety do kina [zwiastun] Włoski film przygodowy „Pimi z Krainy Tygrysów” wchodzi w piątek (27 stycznia) na ekrany kin. Mamy dla Was pięć podwójnych biletów na tę produkcj… » więcej 2023-01-24, godz. 07:48 Tak Bydgoszcz świętowała w czasach PRL-u. Wystawa w Spichrzach nad Brdą „Niech się święci. Bydgoszcz w PRL-u” to tytuł wystawy, której otwarcie odbędzie się we wtorek (23 stycznia) w Spichrzach nad Brdą w Bydgoszczy. » więcej 2023-01-23, godz. 17:30 Koncerty raz w miesiącu. Rok Szwalbego zainaugurowany w Ostromecku W ramach obchodów Roku Andrzeja Szwalbego co miesiąc będą się odbywały koncerty młodych i już znanych polskich pianistów w Pałacu Nowym w Ostromecku… » więcej 2023-01-23, godz. 09:27 Odkrywali tajniki kuchni kurdyjskiej. Warsztaty w Aptece pod Łabędziem Jaką smakuje deser „anielskie włosy” i czym jest sumak? Między innymi tego dowiedzieli się uczestnicy warsztatów „Kuchnia bez pokoju” w Bydgoszczy… » więcej 2023-01-22, godz. 10:17 Była wieloletnią dyrektor Ośrodka Kultury „Medyk". Olga Brysiak nie żyje W wieku 87 lat zmarła bydgoszczanka Olga Brysiak - osoba bardzo zasłużona dla bydgoskiej kultury. » więcej
1234567