Piątek, 21 stycznia 2022 r.   Imieniny: Agnieszki, Jarosława / Dzień Babci
Polskie Radio PiK » Bliżej życia » „Bliżej życia” - archiwum audycji » 2019
Nova
2020-01-01, 07:30 Adam Droździk

Grudzień

Audycja z 31 grudnia 2019

Ostatni dzień grudnia 2019 i okazja do podsumowania mijającego roku. Przypominamy państwu sprawy, którymi zajmowaliśmy się i z różnych powodów do nich wracaliśmy. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Bliżej życia”.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 31.12.2019

Audycja z 30 grudnia 2019

Prezydent Rosji oskarża Polaków o współsprawstwo w kwestii wybuchu II wojny światowej. To nie pakt Ribbentrop-Mołotow, zdaniem Władimira Putina, przyczynił się do rozpętania wojny, lecz Układ Monachijski i Polska, która wzięła udział w aneksji Czechosłowacji. Czy tak rewizjonistyczne podejście do historii może być groźne dla Polski? Czym może skutkować? W audycji z cyklu „Bliżej życia” Żaneta Walentyn przedstawia też wspomnienia potomków Polaków wywiezionych po 17 września 1939 roku na Syberię.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 30.12.2019

Audycja z 27 grudnia 2019

Byli pracownicy „Hostelu 24” w Bydgoszczy protestują przed domem byłego pracodawcy, twierdząc, że ten nie wypłacił im zaległych wynagrodzeń. Mimo, iż niektórzy mają wyroki sądu, wciąż nie otrzymują swoich pensji. Dlaczego? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Bliżej życia”.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 27.12.2019

Audycja z 26 grudnia 2019

„Każdej nocy słyszę jej krzyk” - to fragment listu, który sprawca wypadku napisał do rodziny Rutkowskich. Krzyk Pani Aleksandry. Jej życie odmieniło się w ułamku sekundy. W jednej chwili była tancerką, studentką i dziewczyną uprawiającą sport, a w następnej znalazła się w szpitalu - nieprzytomna, z uszkodzonym kręgosłupem. W wypadku zginęła jej matka. Ojciec, brat i jej chłopak trafili do szpitala. Dziś Aleksandra Rutkowska próbuje poskładać swoje życie od nowa. Kiedyś była wolontariuszką w fundacji „Amicus”. Dziś sama potrzebuje pomocy. O tym w reportażu pt. „Życie całe”, w audycji „Bliżej życia” Żanety Walentyn.

Aby wspomóc rehabilitację i leczenie Pani Oli, można wpłacić datki do następujących fundacji:
  • Siepomaga.pl - ZBIÓRKA NA CEL
    Roczne leczenie, sprzęt i turnusy rehabilitacyjne, remont łazienki dla Aleksandry Rutkowskiej
  • Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici (ul. Gagarina 37, 87-100 Toruń): 56 1140 2017 0000 4502 0345 2695 z dopiskiem: dla Aleksandry Rutkowskiej.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 26.12.2019

Audycja z 25 grudnia 2019

Wózek - kabriolet. Wózek do wożenia dziecka głową w dół. Konie na biegunach z prawdziwą sierścią czy pięknie ubrane lalki. To wszystko można podziwiać na nowej wystawie w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle. W świąteczną środę zabierzemy Państwa w podróż po świecie zabawek. Kiedyś było ciszej i skromniej, ale równie inspirująco. O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu „Bliżej życia”.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 25.12.2019

Audycja z 24 grudnia 2019

Pani Grażyna Wojcieszko zorganizowała Bożonarodzeniowy Jarmark w Krzywogońcu. Fot. Henryk Żyłkowski
Pani Grażyna Wojcieszko zorganizowała Bożonarodzeniowy Jarmark w Krzywogońcu. Fot. Henryk Żyłkowski
Święta w Krzywogońcu - borowiackiej wsi grzybowej, to nie tylko tradycja i piękne plenery, ale przede wszystkim poczucie wspólnoty. W społeczność bardzo szybko wtapiają się nowi mieszkańcy jak np. pani Grażyna Wojcieszko, która do Krzywogońca przyjechała z Brukseli, a dziś organizuje wspólne śpiewanie kolęd wraz z tenorami warszawskiej opery, czy Bożonarodzeniowy Jarmark, na którym można kupić świąteczne wyroby miejscowych artystów. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Bliżej życia”.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 24.12.2019

Audycja z 23 grudnia 2019

„Żyjący za naszą wschodnią granicą rodacy są bardzo wdzięczni za dary” - mówią wolontariusze z Grudziądza. Fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
„Żyjący za naszą wschodnią granicą rodacy są bardzo wdzięczni za dary” - mówią wolontariusze z Grudziądza. Fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
Żywność, znicze i kartki świąteczno-noworoczne napływają z całej Polski do Polaków na Kresach. Kujawsko-Pomorskie również włącza się w akcję. Jak mówią wolontariusze, którzy w zeszłym roku rozwozili dary - „żyjący za naszą wschodnią granicą rodacy są bardzo wdzięczni za pomoc. Podczas spotkań mówią ze łzami w oczach - nie zapomnijcie o nas”. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Bliżej życia”.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 23.12.2019

Audycja z 20 grudnia 2019

Kilkukilometrowe korki, nerwy kierowców i spóźnione autobusy - tak od dłuższego czasu wygląda codzienność ulicy Nakielskiej w Bydgoszczy. Z arterii korzystają nie tylko bydgoszczanie, ale także mieszkańcy podbydgoskich wsi czy Nakła nad Notecią. Droga miała być modernizowana. Projekt wypadł jednak z budżetu na 2020 rok. Czy słusznie? O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu „Bliżej życia”.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 20.12.2019

Audycja z 19 grudnia 2019

Do sejmu wraca obywatelski projekt ustawy o powołaniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Jakie są argumenty za i przeciw pomysłowi? Czy projekt ma szansę realizacji? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Bliżej życia”.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 19.12.2019

Audycja z 18 grudnia 2019

Od najdawniejszych lat wiadomo, i pokazała to historia, że rozwijają się te społeczności, które są dobrze skomunikowane z bliższymi i dalszymi sąsiadami. Dlatego już od czasów średniowiecza przeżywały rozkwit miasta nad rzekami. Bo to nimi przeprawiano towary. To one stanowiły coś na kształt dzisiejszych autostrad. Jak zatem jest skomunikowane największe miasto regionu - Bydgoszcz? Czy porównanie z innymi miastami w kraju wskazuje na potencjał prorozwojowy Bydgoszczy? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Bliżej życia”.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 18.12.2019
123