Poniedziałek, 08 marca 2021 r.   Imieniny: Beaty, Wincentego, Jana / Utworzono Pomorską Dyrekcję Okręgową Polskiego Radia z siedzibą w Bydgoszczy (1945)
Polskie Radio PiK » Bliżej życia » „Bliżej życia” - archiwum audycji » 2019
Plichta
2019-05-09, 19:03 Adam Droździk

Marzec

Audycja z 29 marca 2019

Panstwo Magdalena i Adam Stachowscy, bohaterowie reportażu Michała Słobodziana. Fot. Michał Słobodzian
Panstwo Magdalena i Adam Stachowscy, bohaterowie reportażu Michała Słobodziana. Fot. Michał Słobodzian
Poruszająca się na wózku bydgoszczanka ma duże problemy z wydostaniem się z mieszkania. Pani Magdalena cierpi na stwardnienie rozsiane. Choroba stopniowo postępuje. Wyjazd z domu miała ułatwić specjalna pochylnia. Na jej budowę zgodzili się prawie wszyscy sąsiedzi, odmówiły dwie osoby. Ze względu na brak zgody wszystkich pochylnia nie może powstać. Czy jest szansa na szczęśliwy finał sąsiedzkiego konfliktu? O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 29.03.2019

Audycja z 28 marca 2019

Czy w Bydgoszczy spotkać można puste, niezasiedlone lokale mieszkalne? Fot. Henryk Żyłkowski
Czy w Bydgoszczy spotkać można puste, niezasiedlone lokale mieszkalne? Fot. Henryk Żyłkowski
Czy w Bydgoszczy spotkać można puste, niezasiedlone lokale mieszkalne? Niemożliwe - powie ktoś, kto wie, że przecież jest kolejka oczekujących na mieszkania z puli miasta. Tymczasem trafiliśmy na jedną z kamienic w centrum Bydgoszczy, gdzie lokali zasiedlonych jest mniej niż pustych. Jak to się stało? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 28.03.2019

Audycja z 27 marca 2019 - "XXI wiek"

Na dworcu PKP w Nakle nad Notecią panuje dziwne pomieszanie funkcji. Fot. Henryk Żyłkowski
Na dworcu PKP w Nakle nad Notecią panuje dziwne pomieszanie funkcji. Fot. Henryk Żyłkowski
Na dworcu PKP w Nakle nad Notecią panuje dziwne pomieszanie funkcji. Oczywiście, są perony, na których stoją pasażerowie, są też i tory, po których jeżdżą pociągi. Informacje w językach: polskim, angielskim i niemieckim wiodą do poczekalni i kas biletowych. Tyle tylko, że kas biletowych nie ma, a poczekalnia pełni rolę ochronki dla bezdomnych oraz "przedpokoju" dla lokatorów pierwszego piętra budynku dworca. Tam bowiem nakielanie dzierżawią mieszkania od PKP. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia"
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 27.03.2019

Audycja z 26 marca 2019 - "Wyjście kompromisowe"

"Wyjście kompromisowe" - o sporze wokół napisu na mogile żołnierzy radzieckich w Nakle nad Notecią. Fot. Henryk Żyłkowski
"Wyjście kompromisowe" - o sporze wokół napisu na mogile żołnierzy radzieckich w Nakle nad Notecią. Fot. Henryk Żyłkowski
Wracamy do sprawy sprzed siedmiu lat, kiedy to ówczesny Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Zbigniew Ostrowski, zgodnie ze swoimi kompetencjami, zaproponował zmianę treści napisu na mogile żołnierzy radzieckich w Nakle nad Notecią. Napis głosił chwałę żołnierzy "wyzwolicieli". Zbigniew Ostrowski zadecydował o wykreśleniu słowa "wyzwoiciele". Ze zmianą treści napisu nie zgodził się miejscowy proboszcz. Jak ów spór rozstrzygnięto? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 26.03.2019

Audycja z 25 marca 2019 - "Chętnych brak"

Lekarze specjaliści poszukiwani. W toruńskim szpitalu zakaźnym zlikwidowano oddział dziecięcy, bo odchodzącego na emeryturę pediatrę i "zakaźnika" nie miał kto zastąpić. Podobny problem zaistniał we Włocławku z chirurgią dziecięcą. Jak przekonać młodych lekarzy do wybierania mniej popularnych, a deficytowych specjalizacji? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 25.03.2019

Audycja z 22 marca 2019

Ukrywali ich w mieszkaniach, stodołach, skrytkach. Organizowali ucieczki, dostarczali jedzenie czy fałszywe dokumenty. Wszystko pod groźbą śmierci. W niedzielę przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W audycji Michała Słobodziana z cyklu "Bliżej życia", opowiemy o zorganizowanych i indywidualnych formach pomocy.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 22.03.2019

Audycja z 21 marca 2019

Wracamy do sprawy Pani Jadzi z gminy Zbiczno. Staruszka wbrew swej woli została umieszczona w Domu Pomocy Społecznej. Pomagała jej lokalna dziennikarka. Wydawało się, że obie panie się zaprzyjaźniły. Tymczasem minęły dwa lata i kobiety stanęły naprzeciwko siebie w sądzie. Dziennikarka Celina N. została skazana nieprawomocnym wyrokiem za kradzież pieniędzy staruszki. Dziś w toruńskim Sądzie Okręgowym odbyła się pierwsza sprawa odwoławcza. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 21.03.2019

Audycja z 20 marca 2019

Miejskie przedszkole w Toruniu nie przyjęło dziecka do swojej placówki, ponieważ chłopiec ma alergię pokarmową. Dyrekcja przedszkola tłumaczy, że personel nie posiada kwalifikacji, żeby podawać dziecku leki. Gmina ma jednak obowiązek zapewnić dziecku opiekę, jeśli poproszą o to rodzice. O tym w reportażu Michała Zaręby, w audycji Michała Słobodziana z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 20.03.2019

Audycja z 19 marca 2019

W 38. rocznicę tzw. "Bydgoskiego marca" sprawdzamy, co mieszkańcy regionu wiedzą na temat tych wydarzeń oraz przypominamy archiwalne nagrania z uczestnikami zajść w ówczesnej Wojewódzkiej Radzie Narodowej. 19 marca 1981 roku w sali WRN milicja, wezwana na żądanie wicewojewody Bogdana Bąka, pobiła działaczy "Solidarności". W odpowiedzi na użycie siły wobec członków związku, "Solidarność" ogłosiła strajk generalny. Tę decyzję Bronisław Geremek, występujący jako ekspert, nazwał "powstaniem narodowym". Inny ekspert, Jan Olszewski, zwracał uwagę na możliwe skutki strajku generalnego, w tym prawdopodobieństwo użycia siły wobec strajkujących i przelewu krwi. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 19.03.2019

Audycja z 18 marca 2019 - "Upadek"

Kolejna konferencja, kolejne argumenty i kontrargumenty - tak można w skrócie opisać rozmowy wokół reaktywacji toruńskiego Metronu. Prezes oraz kilkudziesięciu pracowników zadłużonego na 150 mln przedsiębiorstwa, chcą wznowić produkcję. Jakim sposobem - pytają przedstawiciele Skarbu Państwa - jeśli fabryka tonie w długach, od wielu lat nie płaci składek ZUS-owskich, a park maszyn nie był modernizowany od prawie 20 lat. Dziennikarze natomiast pytają - jak to się stało? Skąd się wzięły spółki-córki Metronu i mieszkania w Petersburgu? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 18.03.2019
123