MP w kolarstwie – Katarzyna Niewiadoma: szczęśliwa góralka na rowerz

2015-06-26, 20:09  Polska Agencja Prasowa/Artur Filipiuk

Jedną z faworytek sobotniego wyścigu kobiet kolarskich mistrzostw Polski w Sobótce będzie 20-letnia Katarzyna Niewiadoma. Srebrna medalistka Igrzysk Europejskich w Baku mówi o sobie, że jest „szczęśliwą góralką na rowerze”.

Dla pochodzącej z Ochotnicy Górnej na Podhalu zawodniczki ostatnie tygodnie były pasmem sukcesów. Oprócz medalu w Baku, wygrała silnie obsadzony pięcioetapowy wyścig w Kraju Basków. W środę w Strzelinie zdobyła srebrny medal mistrzostw Polski elity w jeździe indywidualnej na czas, a jednocześnie złoty w swojej kategorii wiekowej – do lat 23.

Reprezentuje barwy jednej z najlepszych zawodowych grup – holenderskiego Rabo Liv. Jej koleżankami klubowymi są dwie mistrzynie świata - Holenderka Marianne Vos i Francuzka Pauline Ferrand-Prevot, które jednak w tym sezonie nie startują z powodu problemów zdrowotnych.

„Nie mogę na nic narzekać. Forma jest na wysokim poziomie i nie spada” – powiedziała Niewiadoma, która do startu w Sobótce przygotowuje się wspólnie ze swoim narzeczonym, kolarzem kadry młodzieżowej Przemysławem Kasperkiewiczem.

Gdyby w Baku finisz był trochę trudniejszy, mogłaby pokusić się nawet o złoty medal, ale w żadnym wypadku nie jest zawiedziona srebrem. „Medal Igrzysk Europejskich traktuję jako jeden z moich największych sukcesów. Trudno mi nawet dziś oddać te emocje, które czułam stojąc na podium. Szczęście to za małe słowo” – oceniła.

Młoda Polka, ciągle uśmiechnięta i pełna radości życia, jest też doceniana w ekipie Rabo Liv. Ostatnio dostała propozycję, by przedłużyć kontrakt do 2017 roku.

„Jest to najlepsza drużyna na świecie. Dbają o mnie, wiążą ze mną nadzieje na przyszłość. Czuję się w tej ekipie jak w drugiej rodzinie, ale mimo to z decyzją o przedłużeniu kontraktu chciałabym poczekać. Do roku 2017 jest jeszcze sporo czasu i różne rzeczy mogą się zdarzyć. Chciałabym, by w grupie nic się nie zmieniło, by pozostali ci sami dyrektorzy sportowi i inne osoby z obsługi. Przywiązuję się do ludzi” - podkreśliła.

Niewiadoma nie żałuje swoich decyzji życiowych. Najważniejszą podjęła bezpośrednio po maturze w 2013 roku.

„Na pytanie: kolarstwo czy studia? – odpowiedziałam: kolarstwo. Nie wiedziałam, co chcę studiować, a sport daje mi tyle szczęścia, tyle radości, jak nic innego. Cieszę się, że wybrałam tę drogę” – wspomniała.

Do uprawiania kolarstwa najbardziej zmotywowała ją najbliższa rodzina. „Moi dziadkowie, już oboje świętej pamięci, ogromnie się cieszyli z moich sukcesów. Widząc ich szczęście, gdy przeczytali w gazecie o mojej wygranej, miałam dodatkowy bodziec do treningów” - przyznała.

Jak trafiła do kolarstwa? „W Ochotnicy Górnej mamy grupę mastersów na czele z Józefem Olchawą, wspaniałym człowiekiem. On wciągnął do kolarstwa mojego tatę, a tata mnie. Miałam 15 lat i w wolne dni jeździliśmy z tymi starszymi kolarzami po przepięknych terenach. Niedzica, Falsztyn, Czorsztyn, czasami na Słowację. W ten sposób pokochałam rower” – zakończyła Niewiadoma.(PAP)

kolarstwo

Sport

Eliminacje MŚ 2022 - Wygrana z San Marino pożegnaniem Łukasza Fabiańskiego

Eliminacje MŚ 2022 - Wygrana z San Marino pożegnaniem Łukasza Fabiańskiego

2021-10-09, 23:04
Siatkówka - Udane popołudnie bydgoskich drużyn

Siatkówka - Udane popołudnie bydgoskich drużyn

2021-10-09, 20:40
Energa Basket Liga - HydroTruck minimalnie lepszy w Toruniu

Energa Basket Liga - HydroTruck minimalnie lepszy w Toruniu

2021-10-09, 17:05
Eliminacje MŚ 2022 - Fabiański: pożegnanie na tym stadionie to spełnienie marzeń

Eliminacje MŚ 2022 - Fabiański: pożegnanie na tym stadionie to spełnienie marzeń

2021-10-08, 17:40
Energa Basket Liga - Twarde Pierniki chcą podtrzymać dobrą passę [transmisja]

Energa Basket Liga - Twarde Pierniki chcą podtrzymać dobrą passę [transmisja]

2021-10-07, 22:05
Eliminacje MŚ 2022 - Pierwsze treningi kadry bez kilku piłkarzy

Eliminacje MŚ 2022 - Pierwsze treningi kadry bez kilku piłkarzy

2021-10-06, 12:45
Energa Basket Liga - Skuteczna pogoń i wygrana Anwilu w świętej wojnie

Energa Basket Liga - Skuteczna pogoń i wygrana Anwilu w świętej wojnie

2021-10-04, 13:17
III liga: W derbach lepsza Olimpia

III liga: W derbach lepsza Olimpia

2021-10-03, 20:55
Energa Basket Liga - Szalona końcówka w Bydgoszczy. Astoria pokonuje rewelację rozgrywek

Energa Basket Liga - Szalona końcówka w Bydgoszczy. Astoria pokonuje rewelację rozgrywek

2021-10-03, 19:42
Energa Basket Liga Kobiet - Basket 25 celuje w finał i niespodziankę w Europie

Energa Basket Liga Kobiet - Basket 25 celuje w finał i niespodziankę w Europie

2021-10-03, 12:38
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę