20 tys. mil żeglugi "Selmy". Załoga walczy z lodem na pokładzie

2015-03-14, 00:10  Ireneusz Sanger na podstawie relacji z "Selmy"
Wschód słońca na Wielkim Oceanie Południowym. Fot. Krzysztof Jasica/SelmaExpeditions.com

Wschód słońca na Wielkim Oceanie Południowym. Fot. Krzysztof Jasica/SelmaExpeditions.com

Jacht "Selma" od rozpoczęcia w kwietniu 2014 r. wyprawy "Selma-Antarktyda-Wytrwałość" pokonał już 20 tys. mil morskich (37 tys. km). Załoga uczciła to wydarzenie specjalnym toastem. Na co dzień walczy z obmarzaniem jachtu.

Relacja z pokładu "Selmy":

"Co z tego, że wczoraj się odkuliśmy, skoro w nocy znowu przymarzło. Siłownia dla załogi jachtu nadal otwarta. Pałujemy i odkuwamy młotkami narastający na pokładzie lód. Tylko na koszu dziobowym przybywa go na dobę ponad 20 cm. Na odkuwanie lodu poświęcamy od 6 do 8 godzin dziennie i to nie licząc "lodowych nadgodzin"...



Cały czas żeglujemy w niezłym tempie. Na pokładzie, mimo trudności, nastoje rewelacyjne, pełna mobilizacja z dużą dozą poczucia humoru. Nadal zimno, ale zaczęło się pojawiać słońce, zrobiło się jaśniej. Nocą mrozy do minus 11 stopni Celsjusza, ale jak przywieje, odczuwalna temperatura spada poniżej minus 20.

Dzisiejszy dyżur kuchenny w kambuzie należał do Duszana i Krzyśka. Pyszny gulasz z ryżem i surówką z kapusty. Mieliśmy nie pisać o jedzeniu, ale co zrobić, PYSZNY! Musimy się odżywiać wysokoenergetycznie i często. Dzięki temu nadal jesteśmy wszyscy zdrowi. Dietę uzupełniamy suplementami witaminowymi. Mamy duże zapasy słodyczy i orzeszków oraz suszone owoce. Dużo śpimy, trzeba się regenerować! Jest dobrze!

Najbliższe plany: za ok. 300 mil (niecałe 600 km) będziemy przepływać obok niewielkiej (19 x 13 km) wyspy Piotra I., odkrytej i nazwanej przez rosyjską wyprawę von Bellingshausen'a w 1821 roku. Na tej niezamieszkanej wulkanicznej wyspie znajduje się wysoki na 1755 metrόw wulkan tarczowy - Lars Christiensen Peak.

Wyspa jest skuta lodem i pokryta śniegiem, ma powierzchnię 156 km² i razem z Ziemią Królowej Maud oraz Wyspą Bouveta należy do trzech antarktycznych terytoriów Norwegii. Linię brzegową wyspy tworzą 40 metrowe klify lodowe, ale, jeśli nie będzie (a na ogół jest) odgrodzona pasem paku lodowego, można na niej wylądować i tylko łodzią - w trzech miejscach. No cóż - jeśli pogoda i czas pozwolą, wylądujemy na niej. Byłyby to miły przerywnik i możliwość krótkiego spaceru...

Z odmrażanej Selmy pozdrawia załoga: Piotr, Jacek, Tomek, Kris, Duszan, Krzysiek, Wifi, Luby, Damian, Artur i Leon."

Wyprawa "Selma-Antarktyda-Wytrwałość" rozpoczęła się w południowej Argentynie, w porcie Ushuaia. W 1. etapie, w rejsie wokół Przylądka Horn do chilijskiego Punta Arenas, uczestniczył bydgoski operator telewizyjny Piotr Kaja.

W 2. etapie wyprawy "Selma" przez Pacyfik dotarła do Australii, by wziąć udział w regatach Sydney-Hobart. Kolejnym etapem (3) było dotarcie do bariery paku lodowego, następnym (4) wpłynięcie na Morze Rossa. Załodze "Selmy" udało się dotrzeć do Zatoki Wielorybów, najdalej na południe w historii żeglarstwa (5. etap). Obecnie trwa ostatni 6. etap wzdłuż brzegów Antarktydy z powrotem do miasta Ushuaia. Do końca wyprawy pozostało około 3 tys. Mm.

Z pokładu "Selmy" relacjonuje m.in. kpt. Piotr Kuźniar

Selma,

Sport

ŁKS Łódź z mistrzostwem Polski Łodzianki wygrały czwarty pojedynek z Developresem

ŁKS Łódź z mistrzostwem Polski! Łodzianki wygrały czwarty pojedynek z Developresem

2023-05-14, 05:22
Unia Solec Kujawski z kolejnym remisem w sezonie. To ważny punkt w kontekście utrzymania

Unia Solec Kujawski z kolejnym remisem w sezonie. To ważny punkt w kontekście utrzymania

2023-05-13, 15:39
Karol Lejman (Anioły Toruń): Nie możemy ocenić sezonu pozytywnie. Stanęliśmy w miejscu [audio]

Karol Lejman (Anioły Toruń): Nie możemy ocenić sezonu pozytywnie. Stanęliśmy w miejscu [audio]

2023-05-13, 11:28
Dominika Putto udanie wchodzi w sezon. Kajakarka Zawiszy wygrała w zawodach Pucharu Świata

Dominika Putto udanie wchodzi w sezon. Kajakarka Zawiszy wygrała w zawodach Pucharu Świata

2023-05-13, 08:41
Anwil przegrał pierwszy domowy mecz z Kingiem. Włocławianie są pod ścianą

Anwil przegrał pierwszy domowy mecz z Kingiem. Włocławianie są pod ścianą

2023-05-12, 23:33
Poważna kontuzja kulomiota Bukowieckiego. Spróbuję przygotować się bez operacji

Poważna kontuzja kulomiota Bukowieckiego. „Spróbuję przygotować się bez operacji”

2023-05-12, 15:45
Anwil Włocławek wraca do własnej hali. Kibice gotowi na ćwierćfinał. Relacja w PR PiK

Anwil Włocławek wraca do własnej hali. Kibice gotowi na ćwierćfinał. Relacja w PR PiK

2023-05-12, 13:21
Meksykańskie pływaczki sprzedają stroje, aby sfinansować przygotowania do Igrzysk Olimpijskich

Meksykańskie pływaczki sprzedają stroje, aby sfinansować przygotowania do Igrzysk Olimpijskich

2023-05-12, 10:40
Sportowy weekendowy rozkład jazdy  co czeka regionalne zespoły

Sportowy weekendowy rozkład jazdy – co czeka regionalne zespoły?

2023-05-12, 07:30
Wiktor Lampart wywalczył miejsce w IMP. Przyjemski przegrał awans o punkt

Wiktor Lampart wywalczył miejsce w IMP. Przyjemski przegrał awans o punkt

2023-05-11, 23:57
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę