Polowanie na glowlery - kolejna relacja z "Selmy"

2015-03-08, 14:13  Ireneusz Sanger na podstawie relacji z Selmy
Załoga "Semy Expeditions" płynie wzdłuż Antarktydy i półwyspu Antarktycznego w stronę Cieśniny Drake

Załoga "Semy Expeditions" płynie wzdłuż Antarktydy i półwyspu Antarktycznego w stronę Cieśniny Drake'a. Na zdjęciu potencjalna ofiara. Fot. M.Gawron/SelmaExpeditions.com

Polowanie na glowlery - olbrzymie bryły lodu. Fot. L.Rychlik/SelmaExpeditions.com

Polowanie na glowlery - olbrzymie bryły lodu. Fot. L.Rychlik/SelmaExpeditions.com

Radość zwycięzców. Będzie herbata! Fot. L.Rychlik/SelmaExpeditions.com

Radość zwycięzców. Będzie herbata! Fot. L.Rychlik/SelmaExpeditions.com

Załoga "Semy Expeditions" płynie wzdłuż Antarktydy i półwyspu Antarktycznego w stronę Cieśniny Drake'a. To najkrótsza trasa do Argentyny, celu 6. etapu wyprawy. Pojawiły się kłopoty z pitną wodą.

"Selma" żegluje po wolnym oceanie. W sumie opłynie 1/3 wybrzeży Antarktydy. Satelitarne mapy lodowe pokazują, że Morze Rossa już zamarzło. Załodze w porę udało się pokonać barierę lodowego paku.

Na pokładzie stopniały zapasy pitnej wody, ale i na to znaleziono sposób. Rozpoczęło się polowanie na growlery - ogromne bryły lodu. Załoga wytapia z nich wodę.

Kolejny meldunek z pokładu "Selmy":

"Obecnie jesteśmy w przedsionku morza Amundsena. Płyniemy nadal dzień i noc, ale siadł wiatr i jest prawie bezwietrznie. Nie możemy czekać. Odpalamy silnik. Walczymy o czas, ale nie tylko. Okazało się, że nasze zapasy wody gwałtownie stopniały. Woda w zbiornikach jachtu po prostu zamarzła. Pozostało nam jeszcze około 100 litrów "rossówki" (wody wytopionej z lodowca na Wyspie Rossa). Dla 11 facetów to zapas na góra 5 dni...

Odsolarka zwana także - solarką, daje wodę mocno słonawą. Nie pracuje sprawnie w tych temperaturach - jest za zimno. Woda, którą uzyskujemy nie nadaje się ani do picia ani na zaparzenie herbaty. Na siłę nadaje się do gotowania. Mamy co prawda całkiem spory - żelazny zapas wody w butelkach 0,6 l. Ale taki stan nie wywołuje entuzjazmu załogi.

Kapitan zarządził ograniczenia - na razie - "do 4 herbat dziennie" - Załoga się natychmiast podporządkowała - ale także wykazała "inicjatywę własną". Ktoś zaproponował: - "Growlery!"

- Do tej pory staraliśmy się omijać z daleka te niebezpieczne dla jachtu - wielkie bryły lodu, ale w tej sytuacji role się odwróciły. Zapadła decyzja: Zapolujemy na nie. Sternicy zaczęli wyszukiwać na horyzoncie ofiar. Koło jednej z gór lodowych znaleźliśmy odpowiednią bryłę. Spora sztuka. Fał przygotowany, na nim pętla zaciskowa, dwie osoby z bosakami i jedna z naszym lasso. Zarzucamy kilka razy, potem bosakami naciągamy we właściwe miejsca na bryle lodu. Korba, kabestan, lina w górę, a na końcu wisi kilkaset zamrożonych herbat.


Wyprawa: Selma - Antarktyda - Wytrwałość. Tropiąc growlery czyli w poszukiwaniu słodkiej wody.. Źródło: Selma Expeditions

Ostrożnie na pokład, młotki załatwiają resztę. Spora radość. W końcu naszą ofiarą pada coś, co do tej pory jedynie nam zagrażało. Teraz fachowym okiem oceniamy następne, potencjalne ofiary. Bez trudu, nauczeni doświadczeniem dopadamy następne dwa growlery. Zdobyliśmy zapas wody na kolejne kilkanaście dni. Staliśmy się - łowcami, pogromcami growlerów. Wiemy już jak i jeśli trzeba - wszystkie możemy przerobić na herbatę! Decyzją kapitana - dalsze łowy zostały zawieszone, po prostu nie mamy więcej pojemników na wodę.

Żelazna porcja wróciła na swoje miejsce. Wodna prohibicja trwała na Selmie, od chwili ogłoszenia, 40 minut! Nowa woda otrzymała nazwę "amundsenówka". Rozpoczynamy degustację i dyskusję - która lepsza: "rossówka" czy "amundsenówka"... Po południu piękny widok na horyzoncie. Jesteśmy otoczeni kilkunastoma wielkimi górami lodowymi. Nasz rezerwuar pitnej wody płynie z nami. Do tego przepięknie uzupełnia nam krajobraz.

Z Selmy - łowcy growlerów - pozdrawiają:

Piotr, Jacek, Wifi, Damian, Leon, Artur, Tomek, Duszan, Kris, Krzysiek i Luby."

Sport

Formuła 1 - zwycięstwo Ricciardo w Monako

Formuła 1 - zwycięstwo Ricciardo w Monako

2018-05-27, 20:11
Ekstraklasa koszykarzy - Polski Cukier Toruń bliżej brązowego medalu

Ekstraklasa koszykarzy - Polski Cukier Toruń bliżej brązowego medalu!

2018-05-27, 20:03
French Open 2018 - Magda Linette przegrała z Dijas w 1. rundzie

French Open 2018 - Magda Linette przegrała z Dijas w 1. rundzie

2018-05-27, 19:55
Ekstraliga żużlowa - grudziądzanie rozgromieni we Wrocławiu

Ekstraliga żużlowa - grudziądzanie rozgromieni we Wrocławiu

2018-05-27, 19:49
Żużlowa GP  Patryk Dudek drugi w Pradze, triumf Lindgrena

Żużlowa GP – Patryk Dudek drugi w Pradze, triumf Lindgrena

2018-05-27, 00:04
Piłkarska Liga Mistrzów - Real Madryt zdobył trofeum po raz trzeci z rzędu

Piłkarska Liga Mistrzów - Real Madryt zdobył trofeum po raz trzeci z rzędu

2018-05-27, 00:00
Ekstraklasa koszykarzy - trener Anwilu: w drugiej połowie graliśmy za miękko

Ekstraklasa koszykarzy - trener Anwilu: w drugiej połowie graliśmy za miękko

2018-05-26, 22:06
Ekstraklasa koszykarzy - porażka Anwilu. Remis w wielkim finale

Ekstraklasa koszykarzy - porażka Anwilu. Remis w wielkim finale!

2018-05-26, 20:13
Liga Narodów siatkarzy - Polacy rozbili Rosjan

Liga Narodów siatkarzy - Polacy rozbili Rosjan!

2018-05-26, 19:24
Giro dItalia 2018 - Nieve wygrał etap, Froome nadal liderem

Giro d'Italia 2018 - Nieve wygrał etap, Froome nadal liderem

2018-05-26, 18:48
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę