Awans, łzy i spełnione marzenia. Astoria wróciła do elity. „To miasto zasługuje na ekstraklasę”

2026-05-28, 11:13  WS
Koszykarze Astorii Bydgoszcz awansowali do Orlen Basket Ligi/fot. Izabela Langner

Koszykarze Astorii Bydgoszcz awansowali do Orlen Basket Ligi/fot. Izabela Langner

Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz pokonała ŁKS Łódź 96:87 w piątym meczu finału Bank Pekao S.A. 1 Ligi Mężczyzn, wygrała całą serię 3:2 i po trzech latach przerwy wróciła do Orlen Basket Ligi. Najlepszym zawodnikiem finału został Karol Kamiński.

Największym bohaterem piątego meczu był Karol Kamiński, MVP finałów, który zdobył aż 34 punkty. Po spotkaniu nie ukrywał, że choć indywidualnie rozegrał mecz życia, najważniejsza była drużyna.
– Najważniejsze jest to, że zrobiliśmy to jako cała drużyna. Każdy mecz miał innego lidera. Dziś mogłem dołożyć swoją cegiełkę i jestem z tego dumny – mówił.

Kapitan Astorii, Marcin Nowakowski, awansował z klubem do ekstraklasy już po raz drugi – poprzednio w 2019 roku. Tym razem, jak sam przyznał, było trudniej.
– Poziom ligi był bardzo mocny, przeciwnicy wymagający, a wiek też robi swoje. Ale przez to ten awans smakuje jeszcze lepiej – mówił.

Nowakowski wrócił też pamięcią do poprzedniego sezonu, w którym kontuzja mięśnia piersiowego wykluczyła go z gry w ćwierćfinale.
– Wielu ludzi we mnie zwątpiło, ale moje serce nigdy nie pozwoliło mi zwątpić. Chciałem zrobić wszystko, żeby awansować z Bydgoszczą po raz drugi. To mój klub, moje miasto – podkreślił.

Ogromne emocje towarzyszyły także Patrykowi Kędlowi, który z powodu kontuzji nie mógł zagrać w dwóch ostatnich meczach finału.
– Najbardziej bolało mnie to, że nie mogłem pomóc drużynie. Wiedziałem, że koledzy mnie potrzebują. Z ławki robiłem wszystko, co mogłem – krzyczałem, motywowałem. Jestem z nich bardzo dumny – mówił. Po końcowym gwizdku nie krył wzruszenia. – Poleciała łezka. To coś cudownego, wiedząc, jak ciężką drogę przeszliśmy.

To drugi awans do ekstraklasy w karierze trenerskiej Grzegorza Skiby. Po meczu nie ukrywał ulgi i radości.
– Było trudno, ale cel został zrealizowany. Jestem dumny z graczy, z całej organizacji. Chciałem uniknąć powtórki z zeszłego roku i chłopaki to zrobili – podkreślił. Trener wyróżnił także Martyce Kimbrougha oraz MVP finałów. – Karol zagrał fenomenalnie. Mieliśmy awansować w domu i awansowaliśmy.

Dla Michała Chylińskiego był to ostatni mecz w karierze. Od nowego sezonu zostanie dyrektorem sportowym Astorii.
– Jestem przeszczęśliwy i wykończony. To mój macierzysty klub, tu zaczynałem. Po 15 latach wróciłem i kończę w taki sposób… To coś pięknego.

Rok temu Astoria przegrała finał w piątym meczu. Tym razem historia potoczyła się inaczej.
– Cieszę się, że ten piąty mecz był w Bydgoszczy. Ci kibice ponieśli nas do zwycięstwa. Ten awans po prostu się nam należał – podkreślił Kuba Andrzejewski.

Relacja Wiktora Sobocińskiego

Sport

Pewne zwycięstwo toruńskich koszykarzy nad Kingiem Szczecin

Pewne zwycięstwo toruńskich koszykarzy nad Kingiem Szczecin

2020-03-04, 06:53
Bydgoskie siatkarki wygrywają i kończą sezon zasadniczy na 6. miejscu

Bydgoskie siatkarki wygrywają i kończą sezon zasadniczy na 6. miejscu

2020-03-02, 19:36
Marcin Lewandowski z Zawiszy Bydgoszcz ma nowego trenera

Marcin Lewandowski z Zawiszy Bydgoszcz ma nowego trenera

2020-03-02, 16:22
Bydgoscy siatkarze przegrali u siebie mecz ostatniej szansy na utrzymanie

Bydgoscy siatkarze przegrali u siebie mecz ostatniej szansy na utrzymanie

2020-03-01, 23:07
Paweł Wojciechowski ponownie halowym mistrzem Polski w skoku o tyczce

Paweł Wojciechowski ponownie halowym mistrzem Polski w skoku o tyczce

2020-03-01, 22:45
Strzelanie z łuku wciąga młodych ludzi, a nawet całe rodziny

Strzelanie z łuku wciąga młodych ludzi, a nawet całe rodziny!

2020-03-01, 21:20
Bydgoscy koszykarze po raz trzeci z rzędu wygrali we własnej hali [DŹWIĘK]

Bydgoscy koszykarze po raz trzeci z rzędu wygrali we własnej hali [DŹWIĘK]

2020-03-01, 20:40
Kolarz torowy z Grudziądza tuż poza podium mistrzostw świata w sprincie

Kolarz torowy z Grudziądza tuż poza podium mistrzostw świata w sprincie

2020-03-01, 17:09
Tenisiści stołowi z Torunia ponownie mistrzami Polski w grze podwójnej

Tenisiści stołowi z Torunia ponownie mistrzami Polski w grze podwójnej

2020-03-01, 15:45
Bydgoszczanki ze srebrem i brązem mistrzostw Europy w strzelectwie

Bydgoszczanki ze srebrem i brązem mistrzostw Europy w strzelectwie!

2020-03-01, 15:32
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę