Wiceprezes PZMot-u: Kaski na rower powinny być dla wszystkich. Oby zrobiła się na to moda [Rozmowa Dnia]

2026-06-10, 08:58  Maciej Wilkowski/PG
Wiceprezes PZMot-u Bartosz Bieliński i Maciej Wilkowski/fot. nadesłane

Wiceprezes PZMot-u Bartosz Bieliński i Maciej Wilkowski/fot. nadesłane

Jak zmiany w przepisach związanych z ruchem drogowym wpływają na poprawę bezpieczeństwa? Czy kaski powinny być obowiązkowe dla wszystkich jeżdżących rowerami i hulajnogami? M.in. o tym Maciej Wilkowski podczas „Rozmowy Dnia” rozmawiał z Bartoszem Bielińskim, wiceprezesem Polskiego Związku Motorowego.

Jedna z poruszonych kwestii dotyczyła kasków na głowach rowerzystów i osób korzystających z hulajnóg. Obecnie kask muszą mieć osoby do 16. roku życia, co zdaniem Bielińskiego nie jest odpowiednie. – Kaski powinny być obowiązkowe dla wszystkich. Czym różni się głowa 16-latka od dorosłej osoby? Mam nadzieję, że dorosłym będzie głupio, że dzieci jeżdżą w kaskach i stwierdzą, że także należy założyć ochronę na głowę. Oby to weszło ludziom w nawyk i zrobiła się na to moda – przyznał.

Nasz rozmówca odniósł się także do zagadnienia dotyczącego zmian w egzaminie na prawo jazdy. Kursanci będą zmagać się z mniejszą liczbą pytań, ominie ich także plac manewrowy. To lepiej czy gorzej? Czas pokaże, zobaczymy, jakie efekty przyniesie zmiana. Zmiany są po to, by kierowcy przestawali uczyć się zdać egzamin, a zaczęli uczyć się jeździć – zaznaczył wiceprezes PZMot-u. – Są jednak rzeczy, które powinny być dodane, jak choćby manewrowanie samochodem w trakcie poślizgu itd. dodał.

Nie zabrakło także tematu ogólnego bezpieczeństwa na polskich drogach. Czy fotoradarów powinno być więcej? Wystarczy podać przykład Szwecji, gdzie jest prawie 3000 fotoradarów. U nas jest niespełna 500. Bezpieczeństwo na drogach w obu krajach jest nieporównywalne. Trzeba jednak ustawiać fotoradary w rozsądnych miejscachstwierdził Bartosz Bieliński.

Rozmowa odbyła się w trakcie finału Ogólnopolskiego Finału Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego rozgrywanego w Koronowie. – Stan wiedzy dzieci na temat bezpieczeństwa jest naprawdę wysoki. Dzieciaki potrafią rozgryźć pytania, z którymi mieliby problem niektórzy na egzaminie na prawo jazdy. Warto zaznaczyć, że uczestnicy nie korzystają z żadnej pomocy w postaci telefonów. Sprawdzane są zresztą nie tylko umiejętności teoretyczne, ale też praktyczne, a także wiedza z zakresu pierwszej pomocy – powiedział nasz rozmówca.

Cała „Rozmowa Dnia” poniżej.
INNE ROZMOWY DNIA

Rozmowa Dnia z Bartoszem Bielińskim. Materiał Macieja Wilkowskiego

Region

Inowrocławianie mogą liczyć na lodowisko Wszystko zależy od decyzji MSiT, która się przeciąga

Inowrocławianie mogą liczyć na lodowisko? Wszystko zależy od decyzji MSiT, która się przeciąga

2026-01-07, 10:24
Służby zlikwidowały w regionie nielegalną fabrykę papierosów. Państwo straciłoby 18 mln zł [zdjęcia, wideo]

Służby zlikwidowały w regionie nielegalną fabrykę papierosów. Państwo straciłoby 18 mln zł [zdjęcia, wideo]

2026-01-07, 09:36
Krzysztof Kukucki w Rozmowie Dnia: Miasto dostanie o 50 milionów mniej z budżetu państwa

Krzysztof Kukucki w Rozmowie Dnia: Miasto dostanie o 50 milionów mniej z budżetu państwa

2026-01-07, 08:59
Urzędomat wyda dokument, przyjmie wniosek i umówi na wizytę. Nowość w Toruniu [wideo]

Urzędomat wyda dokument, przyjmie wniosek i umówi na wizytę. Nowość w Toruniu! [wideo]

2026-01-07, 07:50
Inowrocław mówi: Stop betonozie Rusza rewitalizacja w centrum miasta

Inowrocław mówi: Stop betonozie! Rusza rewitalizacja w centrum miasta

2026-01-07, 06:50
Rodzice dzieci dotkniętych autyzmem chcą stworzyć w Bydgoszczy centrum terapeutyczne

Rodzice dzieci dotkniętych autyzmem chcą stworzyć w Bydgoszczy centrum terapeutyczne

2026-01-06, 19:27
Pożar domku letniskowego w Rogówku pod Toruniem [zdjęcia]

Pożar domku letniskowego w Rogówku pod Toruniem [zdjęcia]

2026-01-06, 17:48
Jakie zjawisko na niebie mogli ujrzeć Trzej Królowie Jerzy Rafalski z toruńskiego Planetarium wyjaśnia

Jakie zjawisko na niebie mogli ujrzeć Trzej Królowie? Jerzy Rafalski z toruńskiego Planetarium wyjaśnia

2026-01-06, 16:50
Orszaki Trzech Króli z okazji Święta Objawienia Pańskiego przeszły przez Kujawsko-Pomorskie [zdjęcia]

Orszaki Trzech Króli z okazji Święta Objawienia Pańskiego przeszły przez Kujawsko-Pomorskie [zdjęcia]

2026-01-06, 15:14
Święcenie wody w Toruniu z okazji Objawienia Pańskiego. Wielkie święto w kościele greckokatolickim [zdjęcia]

Święcenie wody w Toruniu z okazji Objawienia Pańskiego. Wielkie święto w kościele greckokatolickim [zdjęcia]

2026-01-06, 14:01
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę