Czy w IKS Solino zostanie powołany mediator? Mamy odpowiedź spółki Orlen

2026-06-08, 15:28  Marcin Glapiak/KB
Konferencja Związku NSZZ „Solidarność" działającego przy Inowrocławskich Kopalniach Solino/fot. Marcin Glapiak/archiwum

Konferencja Związku NSZZ „Solidarność" działającego przy Inowrocławskich Kopalniach Solino/fot. Marcin Glapiak/archiwum

Orlen odpowiada wprost: nie ma podstaw do powoływania mediatora, ponieważ prowadzony protest nie ma charakteru strajku w rozumieniu ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Spółka podkreśla, że osoby biorące udział w proteście przebywają na urlopach, a działania odbywają się w pomieszczeniach związkowych.

Z kolei Solino, jako pracodawca, cały czas zapewnia uczestnikom protestu bieżącą opiekę medyczną. Jak czytamy w oświadczeniu, Orlen jest otwarty na dialog, ale przedstawiciel związkowców odmawia udziału w spotkaniach i rozmowach organizowanych m.in. w ramach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.
Przypomnijmy protestujący domagają się od rządu zdecydowanych działań zabezpieczających kompleks sodowo-solny.

Cała odpowiedź spółki Orlen na pytania redaktora Marcina Glapiaka:

„Akcja prowadzona przez część przedstawicieli jednego ze związków zawodowych w Solino nie ma charakteru strajku w rozumieniu ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Osoby biorące udział w proteście przebywają na urlopach, a działania odbywają się w pomieszczeniach związkowych. Jednocześnie Solino – jako pracodawca – zapewnia uczestnikom protestu bieżącą opiekę medyczną.

ORLEN pozostaje otwarty na dialog i jest gotowy do rozmów. Jednocześnie na dziś nie ma podstaw do powoływania mediatora przez spółkę ani właściciela. Postulaty podnoszone przez zakładową „Solidarność" nie zostały skierowane do Solino ani ORLENU. Jednocześnie przedstawiciel związkowców odmawia udziału w spotkaniach i rozmowach, organizowanych m.in. w ramach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Niezmiennie podkreślamy, że podstawową rolą Solino jest bezpieczna eksploatacja złóż soli oraz utrzymanie i rozwój kawernowego systemu magazynowania ropy i paliw, który działa niezależnie i pozostaje w pełni operacyjny."

Relacja Marcina Glapiaka

Region

Anna Lewandowska nie żyje. Była dyrektorką Szpitala Miejskiego i MSWiA w Bydgoszczy

Anna Lewandowska nie żyje. Była dyrektorką Szpitala Miejskiego i MSWiA w Bydgoszczy

2025-12-05, 13:26
Samochód osobowy zderzył się z ciągnikiem w podbydgoskiej Brzozie [zdjęcia]

Samochód osobowy zderzył się z ciągnikiem w podbydgoskiej Brzozie [zdjęcia]

2025-12-05, 13:00
Niewybuchy na toruńskim osiedlu mieszkaniowym. Kiedyś była tam radziecka jednostka [zdjęcia]

Niewybuchy na toruńskim osiedlu mieszkaniowym. Kiedyś była tam radziecka jednostka [zdjęcia]

2025-12-05, 12:20
Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 67-latka. Akcja służb z kilku miejscowości [zdjęcia]

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 67-latka. Akcja służb z kilku miejscowości [zdjęcia]

2025-12-05, 11:50
Uwaga Nie wolno pić wody z kranu w Brześciu Kujawskim i okolicach. Wykryto bakterie

Uwaga! Nie wolno pić wody z kranu w Brześciu Kujawskim i okolicach. Wykryto bakterie

2025-12-05, 09:42
Prezydent zawetował tzw. ustawę łańcuchową. Komentarz Izabeli Szolgini w Rozmowie Dnia PR PiK

Prezydent zawetował tzw. ustawę łańcuchową. Komentarz Izabeli Szolgini w „Rozmowie Dnia" PR PiK

2025-12-05, 09:04
Kiedy będzie go widać z kosmosu Dom w bydgoskim Fordonie świeci 300 tysiącami lampek [zdjęcia]

Kiedy będzie go widać z kosmosu? Dom w bydgoskim Fordonie świeci 300 tysiącami lampek! [zdjęcia]

2025-12-05, 08:39
EkoEksperymentarium w Bydgoszczy. Jedna z sal Młynów Rothera zamieniła się w mieszkanie [wideo  zdjęcia]

EkoEksperymentarium w Bydgoszczy. Jedna z sal Młynów Rothera zamieniła się w mieszkanie [wideo + zdjęcia]

2025-12-05, 07:50
To będzie ogromne przedsięwzięcie. Ulicami Bydgoszczy przejedzie 56-metrowy transport z kładką pieszo-rowerową [mapa]

To będzie ogromne przedsięwzięcie. Ulicami Bydgoszczy przejedzie 56-metrowy transport z kładką pieszo-rowerową [mapa]

2025-12-05, 06:50
Wspólne śpiewanie i słodycze w tramwaju. Świąteczny pojazd wyjeżdża na tory w Toruniu

Wspólne śpiewanie i słodycze w tramwaju. Świąteczny pojazd wyjeżdża na tory w Toruniu

2025-12-04, 21:02
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę