Jedno z najnowocześniejszych centrów badawczych w Polsce powstanie pod Barcinem [zdjęcia]

2026-03-23, 21:34  Marcin Glapiak/BN
Na zdjęciu m.in. Magdalena Dobiszewska (druga od lewej), wojewoda Michał Sztybel (w środku) i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski (trzeci od prawej)/fot. nadesłane/Stach Leszczyński

Na zdjęciu m.in. Magdalena Dobiszewska (druga od lewej), wojewoda Michał Sztybel (w środku) i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski (trzeci od prawej)/fot. nadesłane/Stach Leszczyński

Czy to już budownictwo na miarę XXII wieku? W naszym regionie powstanie jedno z najnowocześniejszych centrów badawczych w Polsce z obszaru budownictwa, które stawia na niskoemisyjność i neutralność klimatyczną.

W poniedziałek (23 marca) w Piechcinie pod Barcinem, przy Cementowni Kujawy uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę nowoczesnego Centrum Badawczo-Rozwojowego. Inwestycję realizuje Holcim Polska, lider w dziedzinie innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań dla budownictwa. - To przełomowa inwestycja nie tylko dla naszej organizacji, ale także dla całej branży i gospodarki - mówi Magdalena Dobiszewska z Holcim Polska. - To centrum wspomoże nas w realizacji naszej ambitnej strategii - będziemy pracowali nad niskoemisyjnymi materiałami budowlanymi i rozwiązaniami budowlanymi o obniżonym śladzie węglowym - dodaje.

Centrum pozwoli uzupełnić niedobory w polskim przemyśle

Wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski przyznaje z kolei, że nowoczesne centrum pozwoli uzupełnić niedobory w polskim przemyśle. - To będzie Centrum Badawczo-Rozwojowe tworzone w zakładzie produkcyjnym. Mamy więc prawie całkowitą pewność, że wszystkie badania, które tutaj będą prowadzone, będą skomercjalizowane, czyli wejdą do praktyki przemysłowej - mówi.

Łączna wartość inwestycji przekracza 35 milionów złotych, z czego ponad 13 milionów pochodzi z funduszy unijnych.

Transformacja budownictwa w kierunku neutralności klimatycznej

Jak czytamy w przesłanej do naszej redakcji informacji prasowej, Centrum Badawczo-Rozwojowe będzie przestrzenią integrującą badania naukowe, rozwój technologii oraz współpracę z partnerami biznesowymi i środowiskiem akademickim. - Jego działalność zostanie zorganizowana wokół trzech komplementarnych obszarów, które wspólnie stworzą ekosystem wspierający rozwój innowacyjnych rozwiązań dla nowoczesnego budownictwa, nastawionego na neutralność polityczną:

  • Pierwszym z nich będzie inkubator innowacji, czyli zaawansowana przestrzeń badawcza, w której zespoły naukowców i inżynierów będą rozwijać zrównoważone materiały i rozwiązania budowlane, przyczyniając się w ten sposób do dekarbonizacji budownictwa;
  • Drugim filarem będzie centrum szkoleniowo-demonstracyjne, gdzie Holcim dzielić się będzie wiedzą z klientami oraz partnerami biznesowymi. Będzie to także przestrzeń do demonstracji innowacyjnych zrównoważonych materiałów i rozwiązań budowlanych Holcim oraz ich praktycznego zastosowania w budownictwie;
  • Trzeci obszar stanowić będzie centrum badawcze, które stanie się platformą współpracy z uczelniami, jednostkami naukowymi i technologicznymi. Jego rolą będzie wspieranie wymiany wiedzy, prowadzenie działań edukacyjnych oraz rozwijanie nowych kierunków badań w obszarze nowoczesnych materiałów budowlanych i technologii niskoemisyjnych - czytamy w informacji prasowej.
Pełna treść dokumentu znajduje się w załączniku poniżej:

Relacja Marcina Glapiaka

Region

Policyjni wodniacy z regionu najlepsi w całej Polsce Zwycięstwo indywidualne i drużynowe [zdjęcia i wideo]

Policyjni wodniacy z regionu najlepsi w całej Polsce! Zwycięstwo indywidualne i drużynowe [zdjęcia i wideo]

2026-06-12, 20:50
Cieszą się treningami, poznają nowych ludzi i robią masę Niepełnosprawni na olimpiadzie [zdjęcia]

Cieszą się treningami, poznają nowych ludzi i robią masę! Niepełnosprawni na olimpiadzie [zdjęcia]

2026-06-12, 20:21
Światowy Dzień Robienia na Drutach w Miejscach Publicznych. Inowrocław świętował [zdjęcia]

Światowy Dzień Robienia na Drutach w Miejscach Publicznych. Inowrocław świętował [zdjęcia]

2026-06-12, 19:39
Gąsienice, które mogą być niebezpieczne pojawiły się w gminie Pruszcz w powiecie świeckim

Gąsienice, które mogą być niebezpieczne pojawiły się w gminie Pruszcz w powiecie świeckim

2026-06-12, 19:02
Wyjątkowy dzień w bydgoskim Centrum Onkologii. Dzwon Nadziei zabrzmiał po raz pierwszy [zdjęcia]

Wyjątkowy dzień w bydgoskim Centrum Onkologii. Dzwon Nadziei zabrzmiał po raz pierwszy [zdjęcia]

2026-06-12, 18:22
Uczniowie z bydgoskiego Braillea dołączyli do ogólnopolskiej akcji czytelniczej [zdjęcia]

Uczniowie z bydgoskiego Braille’a dołączyli do ogólnopolskiej akcji czytelniczej [zdjęcia]

2026-06-12, 17:41
Inowrocław będzie protestować w Warszawie. Władze chcą dostępu miasta do drogi szybkiego ruchu

Inowrocław będzie protestować w Warszawie. Władze chcą dostępu miasta do drogi szybkiego ruchu

2026-06-12, 17:00
Na rzecznych łachach się nie wędkuje ani nie leżakuje Te wysepki są tymczasowe [Temat Tygodnia]

Na rzecznych łachach się nie wędkuje ani nie leżakuje! Te wysepki są tymczasowe [Temat Tygodnia]

2026-06-12, 16:19
Psy tropiące w Galerii Pomorskiej w Bydgoszczy. Byliśmy na nocnych ćwiczeniach służb [zdjęcia]

Psy tropiące w Galerii Pomorskiej w Bydgoszczy. Byliśmy na nocnych ćwiczeniach służb [zdjęcia]

2026-06-12, 15:26
Jedna osoba w szpitalu po zderzeniu dwóch osobówek niedaleko Torunia, na DK80

Jedna osoba w szpitalu po zderzeniu dwóch osobówek niedaleko Torunia, na DK80

2026-06-12, 15:11
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę