KSeF zaczyna obowiązywać. Co to oznacza dla przedsiębiorców i klientów? [Rozmowa Dnia]

2026-01-30, 09:01  Maciej Wilkowski/Redakcja
Aneta Ćwian-Ziemska przedstawiła szczegóły funkcjonowania KSeF/fot. Izabela Langner

Aneta Ćwian-Ziemska przedstawiła szczegóły funkcjonowania KSeF/fot. Izabela Langner

Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzi w życie 1 lutego. Kto będzie musiał z niego korzystać, a kogo ten obowiązek nie dotyczy? Jakie są jego plusy i czy system jest bezpieczny i szczelny? O tym w piątkowej „Rozmowie Dnia”.

System KSeF budzi wiele różnych emocji, tym bardziej, że zbliża się termin jego obowiązywania. Od 1 lutego większe przedsiębiorstwa (o obrocie na poziomie powyżej 200 milionów) będą musiały go wprowadzić. O szczegółach dotyczących funkcjonowania tego systemu Maciej Wilkowski porozmawiał z Anetą Ćwian-Ziemską - kierownikiem Działu Czynności Analitycznych i Sprawdzających w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Bydgoszczy.

Co się zmienia dla zwykłego, małego przedsiębiorcy? - Dla nich ta zmiana jest jak najmniej dotkliwa, ponieważ dla nich się zmieni tylko to, że w tych systemach finansowo-księgowych pojawi się nakładka z nowymi funkcjonalnościami - mówi Aneta Ćwian-Ziemska. - Jedną z takich funkcjonalności będzie, że po wystawieniu faktury pojawi się przycisk „wyślij”. To spowoduje, że dana faktura trafi do tego naszego wspólnego worka faktur w KSeF - dodaje.

A kogo ta zmiana dotknie najbardziej? - Przedsiębiorców, którzy do tej pory wystawiali faktury w sposób papierowy - tłumaczy kierowniczka z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy. - Faktura, żeby spełniała swoją strukturę logiczną i była zgodna ze schemą FA(3) musi być wystawiona w sposób elektroniczny i przejść przez system KSeF - dodaje.

KSeF a osoby bez działalności gospodarczej
Czy Krajowy System e-Faktur dotknie także osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej? - Zwykły konsument nie będzie otrzymywać faktur KSeF, nawet jeśli przedsiębiorca zdecyduje, że dokumenty konsumenckie będą wystawiane w tym systemie. To nie jest obowiązkowe - zapewnia Aneta Ćwian-Ziemska. - W takiej sytuacji „zwykły śmiertelnik” otrzyma fakturę w takiej formie, jak do tej pory, a więc albo papierowo, albo elektronicznie - dodaje.

Więcej w „Rozmowie Dnia” poniżej.

INNE ROZMOWY DNIA.

PR PiK Rozmowa Dnia - Aneta Ćwian-Ziemska

Region

Mierzyli ciśnienie, uczyli pierwszej pomocy. Akcja Sięgnij po zdrowie w szpitalu Jurasza [zdjęcia, wideo]

Mierzyli ciśnienie, uczyli pierwszej pomocy. Akcja „Sięgnij po zdrowie” w szpitalu Jurasza [zdjęcia, wideo]

2024-05-17, 18:02
Rowery wracają do właścicieli. Toruńscy policjanci odzyskali sześć jednośladów

Rowery wracają do właścicieli. Toruńscy policjanci odzyskali sześć jednośladów

2024-05-17, 17:28
Pożar w skupie złomu w Kruszy Zamkowej. Z ogniem walczyło ponad 60 strażaków

Pożar w skupie złomu w Kruszy Zamkowej. Z ogniem walczyło ponad 60 strażaków

2024-05-17, 16:04
Uchwycili piękno Grudziądza w obiektywie. Jury zasiada do wyboru zwycięzcy

Uchwycili piękno Grudziądza w obiektywie. Jury zasiada do wyboru zwycięzcy

2024-05-17, 15:41
Samochód osobowy uderzył w drzewo pod Kcynią. Zginął 66-letni kierowca

Samochód osobowy uderzył w drzewo pod Kcynią. Zginął 66-letni kierowca

2024-05-17, 15:07
Poczują się jak niepełnosprawni, by dla nich projektować. Pierwsza taka pracownia w regionie [zdjęcia]

Poczują się jak niepełnosprawni, by dla nich projektować. Pierwsza taka pracownia w regionie! [zdjęcia]

2024-05-17, 13:56
Myślęcinek ma potencjał najpiękniejszych brytyjskich parków. Społecznicy z wizją

Myślęcinek ma potencjał najpiękniejszych brytyjskich parków. Społecznicy z wizją!

2024-05-17, 13:17
Bohaterska postawa 17-latka z Mroczy. Zatrzymał na ulicy pijanego kierowcę

Bohaterska postawa 17-latka z Mroczy. Zatrzymał na ulicy pijanego kierowcę

2024-05-17, 12:40
Wypadek auta osobowego z karetką na rondzie Fordońskim w Bydgoszczy. Trzy osoby ranne

Wypadek auta osobowego z karetką na rondzie Fordońskim w Bydgoszczy. Trzy osoby ranne

2024-05-17, 11:55
Nie żyje Maciej Pakulski, były dziennikarz i prezes Polskiego Radia PiK. Miał 78 lat [zdjęcia, archiwum]

Nie żyje Maciej Pakulski, były dziennikarz i prezes Polskiego Radia PiK. Miał 78 lat [zdjęcia, archiwum]

2024-05-17, 10:00
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę