Awaria ciepłociągu w centrum Torunia. Awaria usunięta, miasto apeluje o cierpliwość [wideo]

2026-01-09, 12:10  Michał Zaręba/Redakcja
Awaria ciepłociągu na toruńskiej starówce/ Michał Zaręba

Awaria ciepłociągu na toruńskiej starówce/ Michał Zaręba

Zakończyły się prace pracowników PGE w związku z awarią ciepłociągu na toruńskiej Starówce. Rzecznik prezydenta przekazał, że ciepło jest już dostarczane do budynków.

Usuwaniem awarii ciepłociągu służby zajęły się już rano, 9 stycznia, ale problem trwał kilka godzin. Ciepła nie mieli mieszkańcy i użytkownicy lokali na toruńskiej Starówce, m.in. na ul Mostowej, Łaziennej, Ciasnej oraz Szerokiej.

Prezydent Paweł Gulewski zadeklarował, że miasto jest gotowe pomóc mieszkańcom.

- Możemy podstawić autobus, w którym mieszkańcy mogliby się ogrzewać, możemy zaoferować miejsca alternatywne na czas usuwania awarii. Natomiast sytuacja jest na tyle nowa, świeża, że jeszcze jesteśmy w procesie ustalania tego, co naprawdę i w jakiej skali będzie potrzebne. Jesteśmy w stanie dostarczyć wodę, agregaty, koce, ciepłe posiłki mieszkańcom, którzy będą tego potrzebowali - mówi Paweł Gulewski.

Spółka PGE Toruń w komunikacie przepraszała mieszkańców i wyjaśniała, że robią, co mogą.

- Nieszczelność na sieci ciepłowniczej została wykryta 8 stycznia w godzinach wieczornych, a jej miejsce zostało zabezpieczone i wygrodzone ze względów bezpieczeństwa. Widoczne parowanie było wynikiem wysokiej temperatury wody w sieci ciepłowniczej, przekraczającej 100°C. Przyczyną awarii ciepłociągu było wcześniejsze uszkodzenie sieci ciepłowniczej przez podmiot zewnętrzny podczas prowadzonych w tym rejonie prac ziemnych, prawdopodobnie przy użyciu sprzętu ciężkiego, które nie zostało zgłoszone do PGE Toruń. Niekorzystne warunki atmosferyczne - opady oraz niskie temperatury - doprowadziły do dalszej degradacji miejsca uszkodzenia, aż do powstania nieszczelności. Naprawa awarii wymaga spuszczenia wody z połowy sieci ciepłowniczej występującej na Starówce. Dzięki przebudowie sieci ciepłowniczej przeprowadzonej w 2024 roku oraz wykonaniu pierścienia zasilającego Starówkę, nie było konieczności wyłączenia dostaw ciepła na większym obszarze Zespołu Staromiejskiego - czytamy.

Awaria została usunięta
Wbrew wcześniejszym przewidywaniom, awarię udało się usunąć na długo przed północą. Rzecznik prezydenta przekazał w godzinach popołudniowych, że spółka PGE usunęła awarię oraz sprawdziła szczelność instalacji. Zaapelował jednak do mieszkańców o cierpliwość, ponieważ trochę potrwa, zanim woda osiągnie swoją temperaturę.

Mówi Paweł Gulewski, prezydent Torunia

Relacja Michała Zaręby

Awaria ciepłociągu na toruńskiej starówce/wideo Michał Zaręba

Toruń
Toruń, awaria

Region

Przyszli technicy mody zyskają pracownię. Remont w grudziądzkim Gastronomiku

Przyszli technicy mody zyskają pracownię. Remont w grudziądzkim „Gastronomiku”

2025-03-13, 07:48
203 mln zł dla Bydgoszczy na energooszczędne oświetlenie

203 mln zł dla Bydgoszczy na energooszczędne oświetlenie

2025-03-13, 06:50
Trwa proces o gigantyczne odszkodowanie za wady mostu Uniwersyteckiego

Trwa proces o gigantyczne odszkodowanie za wady mostu Uniwersyteckiego

2025-03-12, 21:07
Bydgoszcz. Zatrucie tlenkiem węgla przy ul. Grunwaldzkiej

Bydgoszcz. Zatrucie tlenkiem węgla przy ul. Grunwaldzkiej

2025-03-12, 20:24
Recepta na ratunek dla stref PR. Oto pomysł Bydgoskiej Prawicy

Recepta na ratunek dla stref P&R. Oto pomysł Bydgoskiej Prawicy

2025-03-12, 19:03
Wybory 2025. Karol Nawrocki opowiadał o podatkach w Chełmnie

Wybory 2025. Karol Nawrocki opowiadał o podatkach w Chełmnie

2025-03-12, 18:48
W Żninie odbył się Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

W Żninie odbył się Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

2025-03-12, 18:03
Toruń. Policjanci po amfetaminie na służbie. Jest finał śledztwa

Toruń. Policjanci po amfetaminie na służbie. Jest finał śledztwa

2025-03-12, 17:08
Dwa samochody zderzyły się w Gocanowie pod Kruszwicą. Jedna osoba poszkodowana

Dwa samochody zderzyły się w Gocanowie pod Kruszwicą. Jedna osoba poszkodowana

2025-03-12, 13:46
234 mln zł na dokończenie rozbudowy szpitala we Włocławku. Umowa podpisana

234 mln zł na dokończenie rozbudowy szpitala we Włocławku. Umowa podpisana

2025-03-12, 13:01
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę