Jubileusz 10-lecia diecezji bydgoskiej

2014-03-25, 20:43  Polska Agencja Prasowa

Pontyfikalną mszą pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore we wtorek uczczono 10-lecie powstania diecezji bydgoskiej. Uroczystość odbyła się w Sanktuarium Królowej Męczenników - Golgocie XX wieku.

W koncelebrze udział wzięło kilkunastu arcybiskupów i biskupów, m.in. prymas abp Józef Kowalczyk, prymas senior abp Henryk Muszyński, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak i ordynariusz bydgoski bp Jan Tyrawa.

"Minęło już 10 lat od momentu, gdy uwarunkowania duszpasterskie tego regionu skłoniły do utworzenia tu nowej diecezji (...) Sądzę, że tamta nowa rzeczywistość wzbudziła w sercach wielu kapłanów, a przede wszystkim w biskupie Janie zamieszanie (...) Jakże się to stanie, skoro nasze parafie pochodzą z trzech różnych diecezji: Gniezna, Pelplina i Koszalina; skoro trzeba teraz od postaw budować struktury diecezjalne" - powiedział w homilii abp Migliore.

Nuncjusz podkreślił, że w ciągu 10 lat powstała "solidna struktura diecezjalna, dekanalna i parafialna, realizuje się plany duszpasterskie na poziomie lokalnym".

Abp zwrócił też uwagę na wymowę faktu, że rocznicowe uroczystości zorganizowano w Sanktuarium Królowej Męczenników - Golgocie XX wieku.

"To sanktuarium zbudowane na ziemi uświęconej męczeństwem za wiarę i sprawiedliwość społeczną. Zapomniani przez świat, ale przecież bardzo realni, bo ich dotyczy łacińska maksyma +defunctus adhuc loquitur+ - zmarły dalej przemawia; choć umarli, są dla nas znakiem, wezwaniem" - mówił arcybiskup.

Biskup bydgoski Jan Tyrawa ocenił, że Bydgoszczy i województwu kujawsko-pomorskiemu bardzo była potrzebna nowa diecezja. Podkreślił zasługi dla jej powstanie abp. Kowalczyka i abp. Muszyńskiego, z których pierwszy był nuncjuszem, a drugi - metropolitą gnieźnieńskim.

W czasie rocznicowych uroczystości ogłoszono podniesienie Sanktuarium Królowej Męczenników - Golgoty XX wieku do rangi bazyliki mniejszej.

Diecezja bydgoska została ustanowiona 24 lutego 2004 r. bullą papieża Jana Pawła II, która weszła w życie 25 marca 2004 r. W jej skład weszły parafie i dekanaty głównie wyodrębnione z archidiecezji gnieźnieńskiej, a także w części z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i diecezji pelplińskiej. (PAP)

Bydgoszcz

Region

Pobili bydgoszczanina i grozili mu siekierą. Grozi im do 20 lat więzienia

Pobili bydgoszczanina i grozili mu siekierą. Grozi im do 20 lat więzienia

2024-10-09, 19:00
Domagają się wzrostu płac kierowców i motorniczych. Związkowcy wypracowali postulaty

Domagają się wzrostu płac kierowców i motorniczych. Związkowcy wypracowali postulaty

2024-10-09, 18:21
W szpitalach kurczą się zapasy płynów infuzyjnych. Jak radzi sobie inowrocławska lecznica

W szpitalach kurczą się zapasy płynów infuzyjnych. Jak radzi sobie inowrocławska lecznica?

2024-10-09, 18:03
Jest wniosek o decyzję środowiskową dla obwodnicy Brześcia Drogowcy wybrali wariant [mapka]

Jest wniosek o decyzję środowiskową dla obwodnicy Brześcia! Drogowcy wybrali wariant [mapka]

2024-10-09, 17:11
NIK negatywnie oceniła rozbudowę szpitala we Włocławku. Będzie zawiadomienie do CBA

NIK negatywnie oceniła rozbudowę szpitala we Włocławku. Będzie zawiadomienie do CBA

2024-10-09, 15:40
Uczniowie poznają radio od kuchni. Lekcja z Polskim Radiem PiK tym razem dla XIII LO [zdjęcia]

Uczniowie poznają radio od kuchni. „Lekcja z Polskim Radiem PiK” tym razem dla XIII LO [zdjęcia]

2024-10-09, 14:50
Pracownicy Nitrochemu, pod okiem leśników sadzą las. Dwa tysiące drzewek już rośnie [zdjęcia]

Pracownicy Nitrochemu, pod okiem leśników sadzą las. Dwa tysiące drzewek już rośnie [zdjęcia]

2024-10-09, 13:55
Zderzył się czołowo z ciężarówką, kierowca zginął na miejscu Wypadek w Bydgoszczy

Zderzył się czołowo z ciężarówką, kierowca zginął na miejscu! Wypadek w Bydgoszczy

2024-10-09, 11:40
Cysterna z mlekiem wypadła z jezdni i leży na poboczu dziesiątki. Droga już przejezdna

Cysterna z mlekiem wypadła z jezdni i leży na poboczu „dziesiątki”. Droga już przejezdna

2024-10-09, 10:41
Ktoś zostawił na ulicy 22 kije golfowe i konsolę PlayStation. Policja szuka właściciela [zdjęcia]

Ktoś zostawił na ulicy 22 kije golfowe i konsolę PlayStation. Policja szuka właściciela [zdjęcia]

2024-10-09, 09:58
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę