Premier w zakładach Nitro-Chem: Bydgoska firma kluczowa w produkcji dla polskiej armii!

2025-08-11, 12:45  Polska Agencja Prasowa/Redakcja
Premier Donald Tusk (z prawej) i prezes zakładów Nitro-Chem Arkadiusz Miszuk/fot. Tytus Żmijewski, PAP

Premier Donald Tusk (z prawej) i prezes zakładów Nitro-Chem Arkadiusz Miszuk/fot. Tytus Żmijewski, PAP

- Chcemy odzyskać pełną suwerenność związaną z produkcją dla polskiej armii - mówił w zakładach Nitro-Chem premier Donald Tusk. Bydgoska firma jest liderem w dostawach materiałów wybuchowych i amunicji.

Premier odwiedził w poniedziałek Zakłady Chemiczne Nitro-Chem w Bydgoszczy. Jak mówił, w grudniu 2023 r. po powołaniu jego gabinetu, pocisków 155 mm produkowano w Polsce około 5 tys. rocznie. - Więcej jednego dnia zużywa się dzisiaj na froncie rosyjsko-ukraińskim - podkreślał. - W tym roku osiągniemy blisko 30 tys., a zamiarem ambitnym i bardzo realistycznym jest też to, że w perspektywie kolejnych dwóch lat osiągniemy pułap blisko 200 tys. rocznie - powiedział premier.

Donald Tusk dodał też, że jako premier zastał „dramatyczne proporcje” w wydawaniu pieniędzy na obronność na korzyść zagranicznych dostawców. - Chcielibyśmy, aby to wszystko, co jest możliwe do wyprodukowania w Polsce, było nie tylko produkowane, ale też zamawiane przez polskie wojsko, przez Ministerstwo Obrony Narodowej właśnie tutaj w polskich firmach - zaznaczył.

Towarzyszący premierowi wiceszef MON Cezary Tomczyk powiedział, że rząd chce zrobić wszystko, aby zamówienia związane z przemysłem zbrojeniowym były realizowane właśnie w Polsce. - Do końca roku powstaną trzy nowe fabryki amunicji. Bydgoszcz jest centrum procesu zwiększania naszych zdolności w tej dziedzinie - mówił wiceminister. Podkreślił, że amunicja 155 mm powinna być jednym z polskich towarów eksportowych. - Tylko w zakładach Nitro-Chem inwestycje w najbliższych miesiącach wyniosą ponad 100 mln zł. Powstaną tu trzy nowoczesne linie do elaboracji, czyli wypełnienia korpusów 155 milimetrów, ale także 120 milimetrów - dodał wiceszef MON.

Bydgoski Nitro-Chem jest europejskim liderem w produkcji trotylu oraz w dostawach materiałów wybuchowych i amunicji. W maju 2025 r. Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało z bydgoskimi zakładami umowę na realizację zadań na rzecz Sił Zbrojnych RP. Nitro-Chem to spółka z ponad 75-letnim doświadczeniem, obecna na ponad 30 rynkach świata, odgrywająca strategiczną rolę w polskim przemyśle obronnym.

Mówi premier Donald Tusk

Mówi wiceszef MON Cezary Tomczyk

Relacja Macieja Wilkowskiego

Region

Policjantka zraniona nożem podczas interwencji we Włocławku. Znamy szczegóły

Policjantka zraniona nożem podczas interwencji we Włocławku. Znamy szczegóły

2025-04-08, 10:58
Utrudnienia na A1 w Kujawsko-Pomorskiem. Drogowcy rozpoczęli remont

Utrudnienia na A1 w Kujawsko-Pomorskiem. Drogowcy rozpoczęli remont

2025-04-08, 09:55
Ponad 4 tysiące uczniów gośćmi forum o transplantologii. Wydarzenie organizuje Bydgoszcz

Ponad 4 tysiące uczniów gośćmi forum o transplantologii. Wydarzenie organizuje Bydgoszcz

2025-04-08, 07:00
Kampania prezydencka. Sławomir Mentzen w Chełmnie: W telewizji mówią o mnie same bzdury

Kampania prezydencka. Sławomir Mentzen w Chełmnie: W telewizji mówią o mnie same bzdury

2025-04-08, 00:33
Jest zgoda na budowę drapacza chmur w Toruniu. Społecznicy będą się odwoływać

Jest zgoda na budowę drapacza chmur w Toruniu. Społecznicy będą się odwoływać

2025-04-08, 00:06
Kampania prezydencka. W Toruniu o głosy walczył Adrian Zandberg. Tematy: nauka i energetyka

Kampania prezydencka. W Toruniu o głosy walczył Adrian Zandberg. Tematy: nauka i energetyka

2025-04-07, 21:19
Największy sukces Wychowanek, który sobie radzi w życiu. Jubileusz ośrodka przy SP nr 29

Największy sukces? Wychowanek, który sobie radzi w życiu. Jubileusz ośrodka przy SP nr 29

2025-04-07, 20:29
Nie tylko bezpłatne przejazdy Ratusz zachęca do zakładania Karty Inowrocławianina

Nie tylko bezpłatne przejazdy! Ratusz zachęca do zakładania „Karty Inowrocławianina"

2025-04-07, 19:29
Kujawsko-pomorscy działacze PiS wieszczą prywatyzację służby zdrowia. Skąd ta obawa

Kujawsko-pomorscy działacze PiS wieszczą prywatyzację służby zdrowia. Skąd ta obawa?

2025-04-07, 18:43
Super laboratoria, podłoga bez prądu, antywybuchowe okna. Tak pracuje bydgoski Sanepid [zdjęcia]

Super laboratoria, podłoga bez prądu, antywybuchowe okna. Tak pracuje bydgoski Sanepid [zdjęcia]

2025-04-07, 18:00
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę