Majówka z historią. Nocą zaglądali w zakamarki toruńskiego Fortu IV

2025-05-04, 13:01  Robert Duliński / Redakcja
Tak wyglądało nocne zwiedzanie toruńskiego Fortu IV. / Fot. Robert Duliński

Tak wyglądało nocne zwiedzanie toruńskiego Fortu IV. / Fot. Robert Duliński

Miłośnicy fortyfikacji, którzy przyjechali na majówkę do Torunia mogli zwiedzić toruński Fort IV. Zwiedzanie wyjątkowe, bo odbywało się w nocy.

Zainteresowanie było tak wielkie, że organizatorzy z kilkudniowym wyprzedzeniem prowadzili zapisy chętnych. O tym, na co mogli liczyć zwiedzający, mówił przed rozpoczęciem fortecznej wycieczki przewodnik Wojciech Olszewski.

- Na początku przejdziemy sobie dookoła fosą. Zajrzymy to tzw. kojca przeciwskarpowego, zajrzymy do jednego ze schronów baterii przyłączonych, który generalnie znajduje się już poza fortem, a więc trzeba iść podziemnym tunelem... Dopiero potem wejdziemy do środka - opowiadał przewodnik.

Wśród chętnych do zapoznania się z zakamarkami i tajemnicami toruńskiego fortu, można było spotkać wiele osób przyjezdnych.

- Zwiedzaliśmy już inne forty w Polsce, ale tutaj jeszcze nigdy nie byliśmy. Zwiedzanie nocne jest zawsze zwiedzaniem rozszerzonym. Każdą epokę powinno się poznać, a tutaj możemy to zrobić namacalnie - mówili.

Nocne zwiedzanie toruńskiego fortu IV trwało blisko trzy godziny i skończyło się po północy.

Mówi przewodnik Wojciech Olszewski

Mówią uczestnicy nocnego zwiedzania

Toruń

Region

Ostre cięcie lodu w Fordonie Miejska ślizgawka wpuściła na taflę pierwszych łyżwiarzy [zdjęcia]

Ostre cięcie lodu w Fordonie! Miejska ślizgawka wpuściła na taflę pierwszych łyżwiarzy [zdjęcia]

2024-11-02, 15:42
Szpilka w halloweenowym cukierku Zabójcze słodycze dostało dziecko z Fordonu

Szpilka w halloweenowym cukierku! „Zabójcze" słodycze dostało dziecko z Fordonu

2024-11-02, 11:33
Domagają się upragnionego wiaduktu drogowego. Mieszkańcy Laskowic narzekają na korki

Domagają się upragnionego wiaduktu drogowego. Mieszkańcy Laskowic narzekają na korki

2024-11-02, 09:14
Policjanci apelują: Uważajmy na drogach. Najważniejsze jest bezpieczne dotarcie do celu

Policjanci apelują: Uważajmy na drogach. Najważniejsze jest bezpieczne dotarcie do celu

2024-11-02, 07:53
Jak inne kościoły podchodzą do dnia Wszystkich Świętych Ewangelicy obchodzą dwa święta

Jak inne kościoły podchodzą do dnia Wszystkich Świętych? Ewangelicy obchodzą dwa święta

2024-11-01, 21:27
Chryzantemy znów wypełniają polskie cmentarze. Politechnika Bydgoska pracuje nad nowymi odmianami

Chryzantemy znów wypełniają polskie cmentarze. Politechnika Bydgoska pracuje nad nowymi odmianami

2024-11-01, 20:17
Kwesta wróciła na cmentarz we Włocławku. Zbierano środki na renowację grobu miejskiego kronikarza

Kwesta wróciła na cmentarz we Włocławku. Zbierano środki na renowację grobu miejskiego kronikarza

2024-11-01, 18:03
Rośnie liczba cmentarzy w naszym regionie. Nowe nekropolie powstały w powiecie bydgoskim [zdjęcia]

Rośnie liczba cmentarzy w naszym regionie. Nowe nekropolie powstały w powiecie bydgoskim [zdjęcia]

2024-11-01, 16:50
Są w dobrym stanie, po co je wyrzucać. Coraz więcej osób dzieli się zniczami

„Są w dobrym stanie, po co je wyrzucać”. Coraz więcej osób dzieli się zniczami

2024-11-01, 15:44
Znani bydgoszczanie biorą udział w kweście. Z puszkami stoją m.in. prezydent miasta i minister

Znani bydgoszczanie biorą udział w kweście. Z puszkami stoją m.in. prezydent miasta i minister

2024-11-01, 13:12
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę