Poniedziałek, 06 lutego 2023 r.   Imieniny: Doroty, Bogdana, Pawła
Polskie Radio PiK » Region
2023-01-19, 07:00 Marcin Doliński/Redakcja

Szkoły w Świeciu włączają się w zbiórkę pieniędzy na operację serca Julki

10-letnia Julia Tomza ze Świecia potrzebuje pomocy. Dziewczynka czeka na operację serca, która ma być przeprowadzona w Bostonie/fot. siepomaga.pl
10-letnia Julia Tomza ze Świecia potrzebuje pomocy. Dziewczynka czeka na operację serca, która ma być przeprowadzona w Bostonie/fot. siepomaga.pl
10-letnia Julia Tomza ze Świecia potrzebuje pomocy. Dziewczynka czeka na operację serca, która ma być przeprowadzona w Bostonie. Wcześniej trzeba jednak uzbierać półtora miliona złotych. Pomagają w tym uczniowie, nauczyciele i rodzice ze Szkoły Podstawowej numer 2 gdzie uczy się Julka, ale nie tylko oni!
Julka cierpi z powodu wrodzonej wady serca. Jest to skorygowane przełożenie pni tętniczych z ubytkiem międzykomorowym i zwężeniem tętnicy płucnej.

„Kiedy inne mamy z radością szykowały wyprawki dla swoich przyszłych dzieci, ja modliłam się, aby moja ukochana córeczka dała radę... Prenatalnie zdiagnozowano u Julii złożoną wadę serca. Gdy córeczka przyszła na świat, bardzo słabo oddychała. Konieczne było wykonanie dwóch sztucznych oddechów...Sekundy trwały wieczność!

Po narodzinach usłyszeliśmy inną diagnozę, niż postawioną wcześniej. Julka ma przełożenie wielkich pni tętniczych z inwersją komór, duży ubytek międzykomorowy w sercu i zwężenie odpływu z lewej komory do tętnicy płucnej. To rzadka i złożona wada serca. Do tego wszystkie narządy są odwrócone jak w lustrzanym odbiciu. Wiedziałam, że będziemy żyć w cieniu zagrożenia, jakim jest wada serca...” – napisała mama Julki na profilu siepomaga.pl

Operacja, która ma być przeprowadzona w Bostonie, razem z opieka pooperacyjną i rehabilitacją kosztuje półtora milion złotych, co przekracza możliwości finansowe rodziny, dlatego do pomocy ruszyli nauczyciele Julki i uczniowie - nie tylko z jej szkoły.

– To taki zwyczajny, ludzki odruch. Myślę, że każdego z nas stać na tego typu działanie - mówi Łukasz Kempiński, dyrektor szkoły podstawowej nr 2 im Ziemi świeckiej w Świeciu.

– Kulminacją tego pierwszego odcinka naszych działań jest organizacja wieczorku charytatywnego „Dla serca Julki”, bo pod takim hasłem spotkamy się w najbliższy piątek, 20 stycznia. Z prośbą o pomoc, z informacją o chorobie Julki zwróciła się do nas mama. To był dla nas impuls, no i zaczęło się. Oprócz nauczycieli w całe przedsięwzięcie zaangażowali się rodzice, uczniowie.

W akcje włączyły się także inne świeckie szkoły m.in. SP nr, 5, nr 1, nr 17. Uczniowie organizują kiermasze, licytacje, itp.

Organizatorzy zapraszają na charytatywny wieczorek dedykowany Julce w piątek (20 stycznia) o godzinie 19. Będą licytacje, gry i poczęstunek.

Niezależnie pomagać można wpłacają pieniądze poprzez stronę siepomaga.pl z dopiskiem: „Julia”.

Więcej w relacji Marcina Dolińskiego.
Relacja Marcina Dolińskiego (Popołudnie z nami)

Region

2023-02-05, godz. 22:14 Tragedia w powiecie wąbrzeskim. Nie żyje półroczne dziecko Policja pod nadzorem prokuratora ustala okoliczności śmierci 6-miesięcznego dziecka. Do tragedii doszło w niedzielę (5 lutego) po południu we wsi Wronie… » więcej 2023-02-05, godz. 18:45 Historyczny pomnik i uroczystość. Jubileusz 100-lecia TMMB [wideo, zdjęcia] Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy świętuje 100-lecie istnienia. Z tej okazji przy pomniku Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy ul. Seminaryjnej… » więcej 2023-02-05, godz. 17:15 Obory: uroczystość 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego [zdjęcia] W Oborach w powiecie golubsko-dobrzyńskim odbyły się uroczystości z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Odprawiona została uroczysta msza… » więcej 2023-02-05, godz. 14:15 Budowa mostów nad Brdą: zmiany drogowe chwilowo odwołane![aktualizacja] ZDMiKP zapowiadał od poniedziałku (6 lutego) zmiany w organizacji ruchu przy budowanych mostach nad Brdą, jednak ostatni komunikat drogowców odwołuje wszystkie… » więcej 2023-02-05, godz. 10:30 Tak się zmienia dworzec we Włocławku. Peronu numer 1 i toru już nie ma [zdjęcia] Rozpoczęła się rewitalizacja stacji Włocławek. Rozebrano peron nr 1 wraz z torem. Z nowej, wyższej konstrukcji podróżni łatwiej wsiądą do pociągów… » więcej 2023-02-05, godz. 08:25 Za te słowa politycy Solidarnej Polski potępiają Radosława Sikorskiego: „Wstyd" Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska i Mariusz Kałużny, poseł Solidarnej Polski skrytykowali w Grudziądzu europosła Radosława Sikorskiego za… » więcej 2023-02-05, godz. 07:00 Pod toruńskim kościołem odbywa się zbiórka krwi dla chorego Witusia W niedzielę (5 lutego) w godz. 9-14 przy kościele św. Antoniego w Toruniu będzie można oddać krew oraz zarejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego… » więcej 2023-02-04, godz. 19:15 Pogoda dla Kujaw i Pomorza: duży mróz, zachmurzenie, opady śniegu Region znajduje się w zasięgu rozległego wyżu, którego centrum przesunie się znad południowej Skandynawii nad zachodnią Polskę. Pozostaniemy w powietrzu… » więcej 2023-02-04, godz. 16:10 W Światowym Dniu Walki z Rakiem warto zajrzeć do tabeli bezpłatnych badań! 4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem, w którym możemy wyrazić symbolicznie solidarność z chorymi i pomyśleć, na własny użytek, o profilaktyce… » więcej 2023-02-04, godz. 14:45 Z Barbarki znikają stare, bardzo słabe drzewa. Ich miejsce zajmą młodziki W połowie lutego rozpocznie się wycinka kilkudziesięciu sosen na toruńskiej Barbarce. Drzewa mają ponad 180 lat, ale są słabe i zagrażają bezpieczeństwu… » więcej
1234567