Pół wieku temu Fordon został przyłączony do Bydgoszczy. Co się zmieniło?

2023-01-03, 14:31  Elżbieta Rupniewska/Redakcja
Uroczyste otwarcie zrewitalizowanego nabrzeża Wisły w Starym Fordonie./fot. Jolanta Fischer/archiwum

Uroczyste otwarcie zrewitalizowanego nabrzeża Wisły w Starym Fordonie./fot. Jolanta Fischer/archiwum

Czy Fordon – niegdyś samodzielne miasteczko nad Wisłą – zyskał, a może raczej stracił na przyłączeniu do Bydgoszczy? Dyskusja na ten temat rozgorzała na portalu społecznościowym Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. Okazją jest 50. rocznica połączenia obydwu miast. Formalnie stało się to 1 stycznia 1973 roku.

Bydgoszcz zyskała tereny pod rozbudowę, ale w Starym Fordonie niewiele się zmieniło. Dopiero ostatnie lata przyniosły rewitalizację, a i to dzięki zaangażowaniu miejscowych społeczników – mówi Damian Rączka, przewodnik po Starym Fordonie i członek Stowarzyszenia.

– 1 stycznia 1973 roku, po wcześniejszej decyzji Rady Miasta Fordon, gdzie z 15 członków tylko jeden był przeciw, a dwóch się wstrzymało od głosu, przegłosowano, że Fordon staje się częścią w Bydgoszczy. Obietnice były jednak zupełnie inne. Pierwotnie osiedla miały zaczynać budowę właśnie od Fordonu. Te plany z lat 60., które posiadamy, jeszcze odręczne, pokazują, że Stary Fordon był nazywany „starym miastem” Nowego Fordonu. Tak się nie stało. Nasza informacja na Facebooku wzbudziła olbrzymią dyskusję. Dowiedzieliśmy się, że jesteśmy niewdzięczni, że piszemy źle na temat tego przełączenia, a prawda jest taka, że my dzisiaj wywalczyliśmy tak naprawdę to, co się dzieje, czyli rewitalizację. W 2014 roku doszło do blokady ulicy Bydgoskiej, potem do rozmów z władzami miasta, z prezydentem Rafałem Bruskim, który wyznaczył koordynatora, pana wiceprezydenta Mirosława Kozłowicz, żeby przeprowadzić rewitalizację (...) – mówi Damian Rączka.

W ciągu pół wieku na polach między obecnym Starym Fordonem a centrum Bydgoszczy wyrosły bloki dla osiemdziesięciu tysięcy mieszkańców, powstał kampus wyższej uczelni – dziś Politechniki Bydgoskiej – wybudowano też Centrum Onkologii.

Więcej w relacji Elżbiety Rupniewskiej.

Relacja Elżbiety Rupniewskiej (Popołudnie z nami)

Region

Ten zapach, widok i smak oczarują każdego. W Leszczach po raz kolejny królowała lawenda

Ten zapach, widok i smak oczarują każdego. W Leszczach po raz kolejny królowała lawenda

2024-07-07, 09:11
Minister Siekierski w Minikowie: Chcemy pokazać, w jakim kierunku powinna pójść polityka rolna UE

Minister Siekierski w Minikowie: Chcemy pokazać, w jakim kierunku powinna pójść polityka rolna UE

2024-07-06, 22:00
Słowa przysięgi wojskowej wybrzmiały w Inowrocławiu. Armia wzmocniła się o blisko 80 ochotników

Słowa przysięgi wojskowej wybrzmiały w Inowrocławiu. Armia wzmocniła się o blisko 80 ochotników

2024-07-06, 19:32
Toruńskie hotele zarabiają na miejscach parkingowych Sprawę wyjaśni Miejski Zarząd Dróg

Toruńskie hotele zarabiają na miejscach parkingowych? Sprawę wyjaśni Miejski Zarząd Dróg

2024-07-06, 13:32
Sytuacja jest krytyczna  przewoźnicy z regionu mają dość. Protest na DK nr 25 w Tryszczynie [zdjęcia]

„Sytuacja jest krytyczna” – przewoźnicy z regionu mają dość. Protest na DK nr 25 w Tryszczynie [zdjęcia]

2024-07-06, 12:15
Las to nie tylko drzewa i siekiery. Pokazuje to wyjątkowa wystawa w Nadleśnictwie Dąbrowa [zdjęcia]

Las to nie tylko drzewa i siekiery. Pokazuje to wyjątkowa wystawa w Nadleśnictwie Dąbrowa [zdjęcia]

2024-07-06, 10:57
Rywalizują, bawią się i przełamują bariery. Zawody niewidomych bowlingowców we Włocławku

Rywalizują, bawią się i przełamują bariery. Zawody niewidomych bowlingowców we Włocławku

2024-07-06, 09:44
66-latka z bydgoskiego Błonia straciła 120 tysięcy złotych. Padła ofiarą oszustów internetowych

66-latka z bydgoskiego Błonia straciła 120 tysięcy złotych. Padła ofiarą oszustów internetowych

2024-07-05, 20:32
Przewoźnikom kończy się cierpliwość. Zapowiadają protest na DK nr 25 w Tryszczynie

Przewoźnikom kończy się cierpliwość. Zapowiadają protest na DK nr 25 w Tryszczynie

2024-07-05, 18:58
Ciężarówka jechała z pieluchami, uszkodziła ją wypięta naczepa. Wyciek paliwa w Inowrocławiu

Ciężarówka jechała z pieluchami, uszkodziła ją wypięta naczepa. Wyciek paliwa w Inowrocławiu

2024-07-05, 12:48
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę