Joanna Scheuring-Wielgus bez immunitetu? Komisja regulaminowa jest za

2022-10-05, 16:15  Polska Agencja Prasowa
Joanna Scheuring-Wielgus/fot. Archiwum

Joanna Scheuring-Wielgus/fot. Archiwum

Komisja regulaminowa wyraziła zgodę na uchylenie immunitetu Joannie Scheuring-Wielgus (Lewica) w związku z zakłóceniem przez nią Mszy św. w toruńskim kościele w 2020 roku. Za wnioskiem o uchylenie immunitetu głosowało 9 posłów, przeciw było 6.

Komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych zebrała się, żeby rozpatrzyć wniosek prokuratury rejonowej w Toruniu w sprawie uchylenia immunitetu posłance Lewicy. Toruńska prokuratura, jak mówił na posiedzeniu komisji jej przedstawiciel, chce oskarżyć Joannę Scheuring-Wielgus o to, że w dniu 20 października 2020 r. w kościele pod wezwaniem św. Jakuba w Toruniu złośliwe przeszkadzała w wykonywaniu aktu religijnego kościoła katolickiego, „znieważając jednocześnie miejsce przeznaczone do wykonywania obrzędów religijnych i obrażając uczucia religijne innych osób".

Posłanka Lewicy wraz z mężem Piotrem Wielgusem weszła bowiem do kościoła, stanęła tyłem do ołtarza i trzymała transparent: „Kobieto możesz sama decydować" oraz „Kobiety powinny mieć prawo decydowania, czy urodzić, czy nie". Potem te same tablice pokazała odprawiającym Mszę księżom. - To zachowanie wyczerpuje znamiona występku z art. 195 par. 1 kodeksu karnego oraz art. 196 kodeksu karnego. Zachodzą przesłanki do przedstawienia pani poseł Joannie Scheuring-Wielgus zarzutu - mówił prokurator.

Za wnioskiem o uchylenie immunitetu głosowało 9 posłów, przeciw 6 posłów. Jako pełnomocnik poseł Joanny Scheuring-Wielgus głos zabrał poseł Krzysztof Śmiszek (Lewica). - Dla mnie powód dla którego się zebraliśmy jest szokujący - mówił. - Sprawa tak naprawdę dotyczy wolności słowa Joanny Scheuring-Wielgus. Takie postępowanie nigdy nie powinno mieć miejsca. Ktoś mógłby powiedzieć, że mamy do czynienia z pewnym konfliktem wartości. Z jednej strony - mamy chronione przepisami karnymi uczucia religijne, a z drugiej wolność słowa. Ale tak naprawdę ten konflikt jest pozorny, bo wolność sumienia i wyznania nigdy nie została naruszona. Przez kilkadziesiąt sekund kobieta i mężczyzna w spokoju, z godnością, bez złośliwego eksponowania swoich poglądów stali w świątyni w ważnym dla polskiego społeczeństwa momencie, w którym wyrok jednego z organów państwowych wzburzył dużą część polskiego społeczeństwa - mówił poseł Lewicy.

Śmiszek zwracał też uwagę, że żaden wierny nie poczuł się urażony i nie złożył zawiadomienia. Sama Scheuring-Wielgus poinformowała, że podobnym oskarżeniem objęty był jej mąż, ale sąd rejonowy umorzył tę sprawę jeszcze przed rozprawą z uwagi, że zarzucany czyn nie uznał za zabroniony.

Region

Dla przewlekle chorych z regionu. Po szpitalu - dzienne domy pomocy medycznej

Dla przewlekle chorych z regionu. Po szpitalu - dzienne domy pomocy medycznej

2019-08-04, 20:06
Krzyżacy znowu próbowali zdobyć zamek toruński. I znowu się nie udało

Krzyżacy znowu próbowali zdobyć zamek toruński. I znowu się nie udało

2019-08-04, 18:01
Kolarze ścigali się w Inowrocławiu. Upamiętnili Wiesława Szczepańskiego

Kolarze ścigali się w Inowrocławiu. Upamiętnili Wiesława Szczepańskiego

2019-08-04, 17:02
Popłynęli i pobiegli. Wakacyjne Radio PiK było w Kruszwicy [wideo, zdjęcia]

Popłynęli i pobiegli. „Wakacyjne Radio PiK” było w Kruszwicy [wideo, zdjęcia]

2019-08-04, 16:22
Zwłoki 66-latka leżały przed garażem. O zabójstwo oskarżony kolega, z którym pił

Zwłoki 66-latka leżały przed garażem. O zabójstwo oskarżony kolega, z którym pił

2019-08-04, 13:20
15-letnia dziewczyna zmarła po wypadku na torze motocrossowym w Lipnie

15-letnia dziewczyna zmarła po wypadku na torze motocrossowym w Lipnie

2019-08-04, 11:14
Z Torunia wyruszyli pieszo na Jasną Górę. Iść do Matki Boskiej to coś pięknego

Z Torunia wyruszyli pieszo na Jasną Górę. "Iść do Matki Boskiej to coś pięknego"

2019-08-04, 10:02
Bańki mydlane na inowrocławskim Rąbinie. Bawiły się dzieci i ich rodzice

Bańki mydlane na inowrocławskim Rąbinie. Bawiły się dzieci i ich rodzice

2019-08-03, 20:25
To bydgoski Czarnobyl. Młodzież Wszechpolska o Łęgnowie

To bydgoski Czarnobyl. Młodzież Wszechpolska o Łęgnowie

2019-08-03, 18:15
Konopie indyjskie rosły sobie w namiocie na działce

Konopie indyjskie rosły sobie w namiocie na działce

2019-08-03, 16:30
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę