Środa, 07 grudnia 2022 r.   Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora
Polskie Radio PiK » Radiowy Teatr Wyobraźni

Wizje w dźwięku

fot. freeimages.com
fot. freeimages.com
Audycja przybliża sztukę radiowego słuchowiska. Po jej przykłady sięgamy czerpiąc zarówno ze zbiorów powstałych w naszym radiu, jak również przygotowanych przez inne rozgłośnie.

Współczesne słuchowisko wykorzystuje nie tylko formy literackie, ale z sukcesem łączy także fikcję z nagraniami dokumentalnymi. Jeśli doda się do tego świetne aktorstwo, bogaty świat dźwięków, interesujące pomysły reżysera i realizatora, a także ciekawą oprawę muzyczną - otrzymamy dzieło sztuki radiowej, które pobudzi naszą wyobraźnię i zapewni nam ucztę duchową.


28 listopada 2022

W „Radiowym Teatrze Wyobraźni” zapraszamy do wysłuchania słuchowiska pt. „Kulig”, na podstawie komedii o tym samy tytule, napisanej przez Józefa Wybickiego. Mało kto wie, że Józef Wybicki, którego rok obchodzimy, nie tylko był twórcą słów do hymnu narodowego, ale również pisał utwory sceniczne - zarówno dramaty, jak i komedie. Słuchowisko powstało w Radiu Gdańsk, w adaptacji Henryka Rozena i realizacji Jacka Puchalskiego. Zaprasza Ewa Dąbska.

31 października 2022

W październikowy spotkaniu w „Radiowym Teatrze Wyobraźni” przypomnieliśmy słuchowisko Kazimierza Radowicza pt. „Trójkąt z czwartego wymiaru” w reżyserii Sławomira Olejniczaka i realizacji akustycznej Wojciecha Bąka. W słuchowisku wystąpili nieżyjący już dziś aktorzy: Wanda Ostrowska, Kazimierz Kurek, Wojciech Kalwat i Roman Gramziński. Zaprasza Ewa Dąbska.
Polskie Radio PiK - Radiowy Teatr Wyobraźni z 31 października 2022

26 września 2022

Przygotowała Ewa Dąbska.
Polskie Radio PiK - Radiowy teatr wyobraźni z 26.09.2022

27 czerwca 2022

W „Radiowym Teatrze Wyobraźni” przypominamy archiwalne słuchowisko historyczne Zdzisława Wróbla pt. „Przeciw całemu światu” w reżyserii Zenona Jarugi. Opowiada ono o pobycie Mikołaja Kopernika na uniwersytecie w Bolonii. W słuchowisku wystąpili: Ewa Studencka, Grzegorz Galiński, Czesław Stopka i Mieczysław Wielicz. Zaprasza Ewa Dąbska.

25 kwietnia 2022

W „Radiowym Teatrze Wyobraźni” sięgamy po słuchowisko Jerzego Sulimy-Kamińskiego pt. „Do końca świata” w reżyserii Edwarda Płaczka. To nagrodzone radiowe dzieło powstało w 1974 roku i zostało zrealizowane w Teatrze Polskiego Radia. To komedia, która obnaża takie zjawiska obyczajowe jak awans społeczny, snobizm czy dulszczyznę. W słuchowisku wystąpili m.in. Grażyna Barszczewska i Damian Damięcki. Realizacją akustyczną zajął się Sławomir Pietrzykowski. Zaprasza Ewa Dąbska.

28 marca 2022

W „Radiowym Teatrze Wyobraźni” przedstawimy słuchowisko pt. „Kim jestem”, oparte na tekście dzieła Edwarda Stachury pt. „Fabula Rasa”. Interpretacja - Teresa Wądzińska, muzyka - Waldemar Knade, realizacja akustyczna i reżyseria - Mirosław Worobiej. Zaprasza Ewa Dąbska.

28 lutego 2022

W zamykającym luty „Radiowym Teatrze Wyobraźni” przypomnimy słuchowisko archiwalne Marka Pilichowskiego pt. „Ślady na dnie”, w reżyserii Zenona Jarugi. To słuchowisko kryminalne, w którym wystąpili ówcześni aktorzy Teatru Polskiego w Bydgoszczy: Hieronim Konieczka, Henryk Majcherek, Zbigniew Olszewski, Jan Ibel, Kazimierz Kurek, Janusz Hertyński, Piotr Chudziński i Alojzy Makowiecki. Audycja powstała w kwietniu 1977 roku. Zaprasza Ewa Dąbska.

31 stycznia 2022

W „Radiowym Teatrze Wyobraźni” zaglądamy do naszego archiwum, by przypomnieć słuchowisko Kazimierza Radowicza pt. „Trójkąt z czwartego wymiaru” w reżyserii Sławomira Olejniczaka. Wśród wykonawców wspaniali aktorzy: Wanda Ostrowska, Roman Gramziński, Kazimierz Kurek i Wojciech Kalwat. Zaprasza Ewa Dąbska.

1 stycznia 2022

Wyjątkowo w noworocznym „Radiowym Teatrze Wyobraźni” słuchowisko pt. „Staromodna komedia”. W jednej z głównych ról Ewa Kolasińska grająca dojrzałą kobietę, która mimo bolesnych doświadczeń w życiu potrafi śmiać się z drwin losu ale i mocno kochać. „Uczucia targają nami, tak będzie do końca świata!” - mówi aktorka. Do wysłuchania audycji zaprasza Ewa Dąbska.