Sobota, 22 stycznia 2022 r.   Imieniny: Anastazego, Wincentego / Dzień Dziadka
Polskie Radio PiK » Radiowy Teatr Wyobraźni
Nova

Wizje w dźwięku

fot. freeimages.com
fot. freeimages.com
Audycja przybliża sztukę radiowego słuchowiska. Po jej przykłady sięgamy czerpiąc zarówno ze zbiorów powstałych w naszym radiu, jak również przygotowanych przez inne rozgłośnie.

Współczesne słuchowisko wykorzystuje nie tylko formy literackie, ale z sukcesem łączy także fikcję z nagraniami dokumentalnymi. Jeśli doda się do tego świetne aktorstwo, bogaty świat dźwięków, interesujące pomysły reżysera i realizatora, a także ciekawą oprawę muzyczną - otrzymamy dzieło sztuki radiowej, które pobudzi naszą wyobraźnię i zapewni nam ucztę duchową.


1 stycznia 2022

Wyjątkowo w noworocznym „Radiowym Teatrze Wyobraźni” słuchowisko pt. „Staromodna komedia”. W jednej z głównych ról Ewa Kolasińska grająca dojrzałą kobietę, która mimo bolesnych doświadczeń w życiu potrafi śmiać się z drwin losu ale i mocno kochać. „Uczucia targają nami, tak będzie do końca świata!” - mówi aktorka. Do wysłuchania audycji zaprasza Ewa Dąbska.

* ZDROWIA, SZCZĘŚCIA I NORMALNOŚCI W 2022 ROKU *

29 listopada 2021

W „Radiowym Teatrze Wyobraźni” słuchowisko - monodram Jarosława Jakubowskiego pt. „Jak to z tobą było” w wykonaniu Małgorzaty Maślanki, z muzyką Piotra Mossa, w reżyserii dźwiękowej Andrzeja Brzoski.

To historia wybitnego kompozytora, który zaprzedał duszę diabłu, by móc tworzyć nieśmiertelne arcydzieła. Zakochał się jednak w kobiecie, która stała się dla niego muzą, a jednocześnie rywalką zła, z którym zawarł pakt. Bohaterka opowiada tę dramatyczną, miłosną historię.

Zaprasza Ewa Dąbska.

Jarosław JakubowskiPrzypominamy, że Polskie Radio PiK po raz pierwszy w ramach Nagród Mediów Publicznych wręczy swoją nagrodę nazwaną „Idea". W trójce jej laureatów jest właśnie Jarosław Jakubowski - poeta i pisarz z Kujaw i Pomorza, od lat związany jest z naszą rozgłośnią, na której antenie emitowane są Jego powieści i słuchowiska.

Gala Nagród Mediów Publicznych 2021 odbędzie się we wtorek (30 listopada) o godz. 21.00 i emitowana będzie w telewizyjnej „Jedynce” TVP1 oraz w Programie 1. Polskiego Radia.

14 września 2021

W audycji słuchowisko pt. „Wyszyński. Historia nieprosta”. Przygotowała Ewa Dąbska.

5 i 6 września 2021

Moralność pani Dulskiej - Słuchowisko W „Radiowym Teatru Wyobraźni” emitujemy przygotowaną przez Teatr Radia dla Ciebie radiową adaptację powieści Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”. Reżyserem i autorem adaptacji jest Dyrektor Literacka „RDC” Aleksandra Głogowska, absolwentka pierwszego Kursu Reżyserii Radiowej organizowanego przez Teatr Polskiego Radia i Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

Dwie części słuchowiska „Radia dla Ciebie” zabrzmią na antenie Polskiego Radio PiK w niedzielę - 5 września i w poniedziałek 6 września w audycji „Radiowy Teatr Wyobraźni”. Emisja każdej z części o godz. 20:05 - zaprasza Ewa Dąbska.

30 sierpnia 2021

W „Radiowym Teatrze Wyobraźni” słuchowisko dokumentalne Polskiego Radia Rzeszów, pt. „Nie czuję uczuć nieprzyjaznych do nikogo” według scenariusza i w reżyserii Andrzeja Zajdla. Słuchowisko jest, widzianym oczami komunistów, obrazem posługi Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego od uwolnienia z Komańczy do sierpnia 1980 roku. Zaprasza Ewa Dąbska.

2 sierpnia 2021

Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w roku 100. urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, przedstawimy państwu „Porę gniewu”, radiową realizację jedynego, niedokończonego dramatu poety. Słuchowisko to adaptacja zachowanego w rękopisie dzieła artysty. Dramat powstawał od 1942 roku i był inspirowany twórczością Cypriana Kamila Norwida. Głównymi bohaterami są Jan i Piotr – odmiennie patrzący na kwestię udziału w wydarzeniach historycznych. W rolach głównych usłyszymy Danutę Stenkę i Piotra Fronczewskiego.

28 czerwca 2021

Ewa Dąbska prezentuje słuchowisko dokumentalne pt. „358 dzień roku” autorstwa Macieja Słysza z Polskiego Radia Rzeszów, uhonorowane Nagrodą Specjalną ufundowaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji na zakończonym właśnie Konkursie Artystycznych Form Radiowych Grand PiK 2021. Słuchowisko przedstawia życie więzienne w aurze Świąt Bożego Narodzenia.

31 maja 2021

W „Radiowym Teatrze Wyobraźni” Ewa Dąbska przypomniała dwa archiwalne słuchowiska: „Spowiedź Marmieładowa” w opracowaniu i wykonaniu Lecha Gwita (za tę kreację na festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie w roku 2004 aktor otrzymał nagrodę za rolę męską) oraz „Sposób na lisa” Zdzisława Prussa.

26 kwietnia 2021

W „Radiowym Teatrze Wyobraźni” przypomnimy słuchowisko Andrzeja Marii Marczewskiego pt. „Showtime”. Brejdi i Ad, wysłannicy jednego z najpopularniejszych, emitowanych na żywo, programów radiowych, angażują bohaterkę do reality show. Zaprasza Ewa Dąbska.
12