Środa, 19 stycznia 2022 r.   Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Ostrzeżenie meteorologiczne: w czwartek nad ranem oblodzenie!
Ostrzeżenie meteorologiczne: w czwartek nad ranem oblodzenie!
Ostrzeżenie meteorologiczne: w czwartek nad ranem oblodzenie!
Polskie Radio PiK » Radiowy Teatr Wyobraźni
Plichta

Wybrzmiały...

15 sierpnia 2020

Fot. J.Piekło/radio.rzeszow.pl
Fot. J.Piekło/radio.rzeszow.pl
W audycji zabrzmi słuchowisko Polskiego Radia Rzeszów, pt. „Biuro Cytadela” w reżyserii Macieja Wiktora. Zwycięstwo Polaków w bitwie warszawskiej 1920 roku z przeważającymi siłami wroga było tak zaskakujące, że określano je mianem „Cudu nad Wisłą”. Nie był to jednak cud, a rezultat znakomitego dowodzenia i wielkiego poświęcenia polskich żołnierzy. Była jeszcze jedna przyczyna, którą skrzętnie ukrywano przez dziesięciolecia. Za polskim zwycięstwem stała też grupa pasjonatów, wybitnych umysłów matematycznych, kryptologów i kryptoanalityków, których talent i umiejętności okazały się kluczowe w decydującej fazie wojny z bolszewikami. Dramat Patrycji Babickiej pt. „Biuro Cytadela” odnosi się do wydarzeń tamtego czasu. Poznajemy ekipę Jana Kowalewskiego, szefa Biura Szyfrów, usytuowanego w warszawskiej cytadeli. Fabuła bazuje na wydarzeniach historycznych - obok fikcyjnych postaci występują tu bohaterowie historyczni, jak np. Jan Kowalewski czy Helena Sobota, jedyna kobieta z zespołu, dzięki której Polacy poznali plany strategiczne wroga.

11 kwietnia 2020

W specjalnym, przedświątecznym wydaniu „Radiowego Teatru Wyobraźni” prezentujemy „Strzały o świcie” - słuchowisko poetyckie z Radia Rzeszów przygotowanie na kolejną rocznicę katyńską. Ma wymiar ludzki - jednostkowy i zbiorowy oraz mistyczny. To głosy ofiar i ich bliskich pytające dlaczego tyle bólu, cierpienia, niesprawiedliwości. I czy mamy kochać ludobójców - nieprzyjaciół swoich? co mówią boscy posłańcy? Przejmujące strofy dotyczące Polskiej Golgoty w „Strzałach o świcie” zapisali wielcy mistrzowie poetyckiego słowa - Kazimierz Wierzyński, Marian Hemar, Władysław Sebyła, jak i nam współcześni – np. niezapomniany ks. Zdzisław Peszkowski. W słuchowisku wg pomysłu Jacka Pechmana występują aktorzy Teatru im. W.Siemaszkowej w Rzeszowie. Słuchowisko opracowała muzycznie Elżbieta Lewicka, zrealizował akustycznie Jerzy Dziobak. Adaptacja i reżyseria Andrzeja Zajdla.

28 marca 2020

W marcowym wydaniu „Radiowego Teatru Wyobraźni” Ewa Dąbska zaprasza do wysłuchania słuchowiska archiwalnego Wacława Bojarskiego pt. „Pożegnanie z Mistrzem”, w reżyserii Zdzisława Wróbla i realizacji Mikołaja Popowicza. Słuchowisko miało swoją premierę na naszej antenie w grudniu 1977 roku. Występują w nim: Hieronim Konieczka i Adam Gałuński

29 lutego 2020

W „Radiowym Teatrze Wyobraźni” Ewa Dąbska przypomniała archiwalne słuchowisko Kazimierza Radowicza pt. „Trójkąt z czwartego wymiaru”, w reżyserii Sławomira Olejniczaka. W słuchowisku wystąpili ówcześni aktorzy Teatru Polskiego w Bydgoszczy: Wanda Ostrowska, Roman Gramziński, Wojciech Kalwat i Kazimierz Kurek.

25 stycznia 2020

W pierwszym w 2020 roku wydaniu audycji „Radiowy Teatr Wyobraźni”, Ewa Dąbska zaprasza na słuchowisko archiwalne z roku 1977 pt. „Ciepły kącik”, autorstwa Jerzego Sulimy-Kamińskiego pt. "Ciepły kącik" i w reżyserii Hieronima Konieczki (obecnie patrona Teatru Polskiego w Bydgoszczy). W słuchowisku wystąpiła m.in. wspaniała aktorka Wanda Rucińska.