Poniedziałek, 17 maja 2021 r.   Imieniny: Paschalisa, Sławomira, Weroniki
Polskie Radio PiK » PiKtogramy » Czytamy dla Ciebie...
BSM - Trzciniec
2021-05-03, 02:01 Adam Droździk

„Dewajtis”

proszynski.pl
proszynski.pl
Z początkiem maja na antenie Polskiego Radia PiK zaczynamy emisję odcinków wydanej w 1989 roku pozytywistycznej powieść obyczajowej „Dewajtis” autorstwa Marii Rodziewiczówny. Radiową adaptację książki przygotowało Radio Kielce, a interpretacją antenową zajęła się Anna Skaros.

„Dewajtis” uważana jest za najlepszą powieść Marii Rodziewiczówny. W roku 1988 nagrodzona została w konkursie „Kuriera Warszawskiego” przedstawia umiejscowioną na Żmudzi historię zaściankowo-dworską, zbliżoną w nastroju do wydanej niemal jednocześnie epopei „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Podobnie jak tam, życie bohaterów koncentruje się wokół jednej tylko sprawy: utrzymania ziemi, dziedzictwa i tożsamości narodowej. Jedynym miernikiem wartości człowieka jest jego stosunek do pracy.

Pojawia się też - wielokrotnie w twórczości Rodziewiczówny powielana - koncepcja bohatera. Jak romantyczny poeta -jest on samotny, zamknięty w sobie i nie rozumiany przez świat. Jak pozytywistyczny ideał - jest silny, pracowity i wytrwały. Jak każdy - tęskni za miłością i tylko przed nią nie zdoła się obronić.
żdródło: proszynski.pl

...więcej na antenie Polskiego Radia PiK. Czyta: Anna Skaros.


Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.40.


Maria Rodziewiczówna. Rok 1889. źródło: wikipedia.org
Maria Rodziewiczówna. Rok 1889. źródło: wikipedia.org

Maria Rodziewiczówna
- urodziła 2 lutego 1864 roku we wsi Pieniuha na Grodzieńszczyźnie,
zmarła 6 listopada 1944 roku w folwarku Leonów w okolicach Skierniewic.

Była pisarką, autorką powieści psychologiczno-obyczajowych z życia polskiej inteligencji ziemiańskiej i mieszczańskiej przełomu XIX i XX wieku.

Należała do Warszawskiego Towarzystwa Teozoficznego i Warszawskiego Stowarzyszenia Ziemianek.

W swojej twórczości szczególnie poruszała temat cywilizacyjnego oddziaływania kultury polskiej na Kresach Wschodnich, w tym religijność, patriotyzm, tradycję i kult przyrody ojczystej.