Niedziela, 17 października 2021 r.   Imieniny: Wiktora, Marity, Ignacego
Polskie Radio PiK » PiKtogramy » Czytamy dla Ciebie...
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-04-01, 18:42 Redakcja

Z archiwum...

„Pinokio”

greg.pl
greg.pl
Z początkiem astronomicznego lata na antenie Polskiego Radia PiK rozpoczęliśmy emisję odcinków powieści pt. „Pinokio” autorstwa Carla Collodiego, który pierwsze przygody bohatera swojej książki opublikował równo 140 lat temu. Radiową adaptacją jak również reżyserią zajął się Jerzy Hutka. Interpretacją antenową zaopiekował się Mariusz Słupiński.

Pinokio jest drewnianym pajacem, którego lalkarz Gepetto wystrugał z podarowanego kawałka magicznego drewna. Stary majster był samotny i bardzo chciał mieć syna. Wystrugany przez lalkarza pajacyk przejmuje cechy typowego chłopca - mówi, porusza się, odczuwa głód, przeżywa choroby i inne ludzkie słabości... Potrafi również być złośliwy, krnąbrny, a jego łobuzerskie zachowania przysparzają kłopotów staremu majstrowi. Łatwo poznać kiedy kłamie, bo wtedy żywej lalce wydłuża się nos.

Pinokio ucieka od majstra, a podejmując podróż wiele razy potrafi wpakować się w olbrzymią kabałę. Seria często niefortunnych przeżyć z czasem budzi w drewnianej postaci pewne refleksje. W trakcie długiej podróży Pinokio doświadcza wewnętrznej przemiany. Świadomy krzywd wyrządzonych po drodze, postanawia je naprawić dobrymi uczynkami... te zaś zostają nagrodzone przez wróżkę, która z drewnianego pajaca czyni Pinokio prawdziwym chłopcem... Doświadczony przez życie i mądrzejszy, Pinokio wraca do starego majstra Gepetto...

„Pinokio” to najbardziej lubiana, wielokrotnie wznawiana i tłumaczona na wiele języków powieść dla dzieci. Do dziś inspiruje wielu twórców teatralnych i filmowych.

...więcej na antenie Polskiego Radia PiK. Czyta Mariusz Słupiński.Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.40.


„Dewajtis”

proszynski.pl
proszynski.pl
Z początkiem maja na antenie Polskiego Radia PiK zaczynamy emisję odcinków wydanej w 1989 roku pozytywistycznej powieść obyczajowej „Dewajtis” autorstwa Marii Rodziewiczówny. Radiową adaptację książki przygotowało Radio Kielce, a interpretacją antenową zajęła się Anna Skaros.

„Dewajtis” uważana jest za najlepszą powieść Marii Rodziewiczówny. W roku 1988 nagrodzona została w konkursie „Kuriera Warszawskiego” przedstawia umiejscowioną na Żmudzi historię zaściankowo-dworską, zbliżoną w nastroju do wydanej niemal jednocześnie epopei „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Podobnie jak tam, życie bohaterów koncentruje się wokół jednej tylko sprawy: utrzymania ziemi, dziedzictwa i tożsamości narodowej. Jedynym miernikiem wartości człowieka jest jego stosunek do pracy.

Pojawia się też - wielokrotnie w twórczości Rodziewiczówny powielana - koncepcja bohatera. Jak romantyczny poeta -jest on samotny, zamknięty w sobie i nie rozumiany przez świat. Jak pozytywistyczny ideał - jest silny, pracowity i wytrwały. Jak każdy - tęskni za miłością i tylko przed nią nie zdoła się obronić.
żdródło: proszynski.pl

...więcej na antenie Polskiego Radia PiK. Czyta: Anna Skaros.


Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.40.


„Historia hymnów świata”

W cyklu „Czytamy dla Ciebie” na antenie Polskiego Radia PiK prezentujemy odcinki „Historii hymnów świata”, ostatniego dzieła literackiego red. Henryka Martenki - bydgoszczanina, człowieka pióra, autora książek, felietonów, niezmordowanego orędownika Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Praca nad wersją dźwiękową "Historii hymnów świata" - obejmująca 196 pieśni 195 krajów - pochłonęła ponad 8 miesięcy przesłuchań ponad 500 wersji utworów, spędzając w studio ponad 200 godzin. Opracowaniem i wyborem tekstu oraz interpretacją zajął się Krystian Nehrebecki. Za realizację dźwiękową i mastering odpowiedzialny jest Jacek Puchalski z Polskiego Radia Gdańsk.

Radiowa wersja „Historii hymnów świata” to fascynująca opowieść o tym jak powstawały państwa świata, to odkrywanie dalekich lądów, podróż przez epoki, kontynenty, cywilizacje, kultury... światy.

Historie najważniejszych dla każdego narodu pieśni są tylko pretekstem do tej barwnej, pełnej ciekawostek, anegdot i nieoczekiwanych zwrotów akcji gawędy.

...więcej na antenie Polskiego Radia PiK.

Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.40.

„Lalka”

Grafika promocyjna
Grafika promocyjna
Julia Wieniawa i Adam Woronowicz jako Izabela Łęcka i Stanisław Wokulski! Serial audio na podstawie „Lalki” Bolesława Prusa od 26 października na antenie Polskiego Radia PiK!

Jak mogliby wyglądać współcześni Izabela Łęcka i Stanisław Wokulski? Czy ich problemy są wciąż aktualne? Na te pytania odpowiedzieli twórcy nowej odsłony kultowej „Lalki” Bolesława Prusa, która debiutuje w formie serialu audio. W rolach głównych: Julia Wieniawa, Adam Woronowicz, Wiktor Zborowski, Barbara Kurdej-Szatan czy Maciej Musiał. Premiera serialu miała miejsce 6 października w aplikacji Empik Go i na www.lekturalalka.pl.

Od poniedziałku 26 października serial audio „Lalka” usłyszysz na antenie Polskiego Radia PiK. Premiera o godz. 11:40. Powtórka o godz. 5:40 następnego dnia.

Teraźniejszość vs przeszłość

Jedne z najbardziej niezapomnianych postaci polskiej literatury powracają w nowej odsłonie. W bohaterach kultowej „Lalki" Bolesława Prusa - Izabeli Łęckiej czy Stanisławie Wokulskim - można dostrzec wiele cech wspólnych ze współczesnym pokoleniem. Kreowanie swojego wizerunku, gonitwa za pozorami szczęścia, porównywanie się z innymi - to wyzwania, z którymi mierzymy się w XXI wieku. Kiedy zagłębimy się w tę historię, okaże się, że wciąż zmagamy się z tymi samymi zasadami społecznych gier, a epoka, w której się toczą - nie ma znaczenia.

W „Lalce” zaczytywały się dotąd miliony Polaków, w XX wieku adaptacje filmowe i telewizyjne przyciągały przed ekrany tłumy. Ponadczasowa historia trafiła też wielokrotnie na deski teatru. Teraz powieść można odkryć na nowo w formule serialu audio. Gwiazdorska obsada, m.in. Julia Wieniawia (Izabela Łęcka), Adam Woronowicz (Stanisław Wokulski), Wiktor Zborowski (Ignacy Rzecki), Barbara Kurdej-Szatan (Kazimiera Wąsowska) czy Maciej Musiał (Julian Ochocki), pozwala spojrzeć na bohaterów z zupełnie nowej perspektywy. Opowieść o tajemniczej arystokratce i ślepo zakochanym w niej kupcu publikowana w odcinkach w latach 1887–1889 w dzienniku „Kurier Codzienny”, tym razem przedstawiona w 13 odcinkach w aplikacji Empik Go. Serial będzie dostępny całkowicie za darmo przez pierwszych 6 miesięcy od premiery.

- Wiele osób odkrywało już uniwersalność tej powieści. Ze swojej strony mógłbym wskazać, że Prus niezwykle celnie opisuje ludzkie charaktery, słabości czy niesprawiedliwości, z którymi muszą się mierzyć. To tematy aktualne także dziś. Świetnie się złożyło, że wraz z Julią Wieniawą mieliśmy okazję odpowiedzieć na to, jak Iza Łęcka czy Stanisław Wokulski mogliby wyglądać w XXI wieku - powiedział Adam Woronowicz, wcielający się w postać Wokulskiego.

- W każdej z poprzednich adaptacji „Lalki” twórcy i aktorzy eksponowali te elementy, które były najciekawsze dla współczesnych im odbiorców. Nam również zależało na tym, aby odkryć tę opowieść dla współczesnego odbiorcy, zdjąć z niej łatkę „obowiązkowej lektury maturalnej”. Cała obsada wykonała znakomitą pracę, na nowo interpretując relacje między bohaterami i ich rozterki. Kiedy tworzyłem obsadę Lalki Wokulskim od początku był Adam Woronowicz, w mojej ocenie jeden z najlepszych aktorów średniego pokolenia. Wiedziałem także, że Łęcką powinna zagrać Julka Wieniawa. Nie miałem innych typów do tej roli. Łęcka w jej wykonaniu mieni się ogromem talentu Julki: potrafi być delikatna i drapieżna, naiwna i wyrachowana, pełna uczuć i zimna jak skała - komentuje Krzysztof Czeczot, reżyser serialu.

W nowoczesnym stylu

Scenariusz serialu został nieznacznie uwspółcześniony, a warstwa językowa dialogów uaktualniona. Konfrontacja realizmu krytycznego z rzeczywistością XXI wieku została przedstawiona także dzięki realizacji dźwięku, na którą złożyły się specjalne efekty 3D oraz klimatyczna, współczesna muzyka filmowa. Ważną rolę odegra także „Pamiętnik Starego Subiekta”, który zakorzenia teraźniejszość w przeszłości i pomaga słuchaczowi przenieść się do Warszawy schyłku XIX wieku.

- „Lalka” to utwór monumentalny, w związku z tym, zależało nam na tym, by nie zatracić tego niezwykłego, oryginalnego klimatu. W celu uwspółcześnienia tytułu nadaliśmy dialogom dynamiczny rytm, stworzyliśmy nowoczesną ścieżkę dźwiękową, a także zdecydowaliśmy się na format 13-odcinkowego serialu, tak jak to się robi w formatach telewizyjnych - tłumaczy Krzysztof Czeczot.

„Lalka” w formule serialu audio w gwiazdorskiej obsadzie rzuca nowe światło na rynek wydawniczy. Jej celem jest także odczarowanie krzywdzącego mitu o szkolnych lekturach, które postrzegane są jako teksty nudne i nieciekawe. - Praca przy tym serialu audio pozwoliła mi zrozumieć, o czym tak naprawdę jest "Lalka”. W momencie, w którym mogłam zagrać rolę Izabeli Łęckiej, utożsamić się z nią, poznałam jej emocje, doświadczyłam tego, czego doświadczyła ona. To zupełnie inna odsłona czytanej lektury - powiedziała Julia Wieniawa.

Więcej o serialu: www.lekturalalka.pl

Serial dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Kryptonim „Hydra”

Z końcem wakacji na antenie Polskiego Radia PiK prezentujemy odcinki projektu pt. „Kryptonim *Hydra*”. To zbiór 20 tekstów opisujących pejzaż politycznych wydarzeń w Toruniu w latach 80. XX wieku. Autor projektu, Zbigniew Branach skupia się przede wszystkim na porwaniach, do których wówczas dochodziło. Opisuje też protestujące dynamiczne środowisko uniwersyteckie, które obok uczelni w Krakowie i Warszawie było trzecim siedliskiem reakcji w Polsce.

„Kryptonim *Hydra*” to także opis politycznych represji i działalności członków „Solidarności”. W poszczególnych rozdziałach dziennikarz pisze o balonach nad imperium zła, hucpie Urbana, zarazie w partii, studenckim happeningu a także o sądach, które nie przebaczały.

...więcej na antenie Polskiego Radia PiK. Czyta: Jarosław Felczykowski.

Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.40.

„Dzieci kapitana Granta”

Od 8 czerwca na antenie Polskiego Radia PiK prezentujemy odcinki powieści przygodowej pt. „Dzieci kapitana Granta”, należącej do najpopularniejszych dzieł sławnego francuskiego pisarza Juliusza Verne’a, jednocześnie zaliczanej do światowego kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej.

„Dzieci kapitana Granta” stanowią pierwszą część tak zwanej dużej trylogii Vernowskiej, na którą składają się także powieści „Dwadzieścia tysięcy mil podwodnej żeglugi” i „Tajemnicza wyspa”.

Adaptację radiową powieści „Dzieci kapitana Granta” opracował Jacek Lecznar na podstawie wydania z 1947 roku, które ukazało się nakładem Księgarni J.Kubickiego.

Przygody „Dzieci kapitana Granta”
to doskonała lektura na całe wakacje
dla całej rodziny!

Po prostu słuchaj!
Czytamy dla Ciebie!W czasie próbnego rejsu jachtu „Duncan”, należącego do lorda Glenarvana, złowiony został rekin. W jego wnętrznościach załoga jachtu znalazła tajemniczą butelkę z ukrytymi w środku dokumentami. Okazało się, że są to mocno zniszczone, napisane w trzech językach listy. Ich autor - kapitan Grant - informował o rozbiciu się przed dwoma laty jego statku i prosił o pomoc. Lord Glenarvan natychmiast rozpoczął poszukiwania zaginionego...
żródło: znak.pl

Powieść przygodowa „Dzieci kapitana Granta” opisuje losy zamorskiej wyprawy zorganizowanej przez dzieci kapitana Granta, Roberta i Mary, w poszukiwaniu ojca, którego okręt zaginął wraz z całą załogą. W wyprawie towarzyszy im charyzmatyczny naukowiec, doktor Jakub Paganel. Podróżnicy przemierzają oceany i lądy, przeżywają liczne przygody, spotykają barwne i fascynujące postacie, padają ofiarą groźnych bandytów, zmagają się z dzikimi tubylcami z odległych krain. Tropiąc poszlaki, docierają do wybrzeży Patagonii, przemierzają Amerykę Południową, płyną do Australii, podróżują po Oceanii. Pasjonująca odyseja znajdzie nieoczekiwany finał na bezludnej wyspie na Pacyfiku...
źródło: czytam.pl

...więcej na antenie Polskiego Radia PiK. Czyta: Jacek Lecznar.Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.45.


„Uciec, zapomnieć, znaleźć...”

Od 16 marca, u progu wiosny, startujemy z prezentacją odcinków kolejnej powieści na kujawsko-pomorskiej antenie. Za źródło posłużą nam karty wydanej w 2003 roku książki pt. „Uciec, zapomnieć, znaleźć...”, której autorem jest Kazimierz Wolny-Zmorzyński. Interpretacją radiową powieści zajął się Robert Chodur.

Zwykła, ale wciągająca historia Andrzeja Tereszyńskiego - absolwenta filologii polskiej Uniwersytetu Korczowskiego, który w dniu obrony pracy magisterskiej dowiaduje się od swojej narzeczonej, że ona nie chce wiązać z nim życia. Zrywa zaręczyny, odwołuje zaproszonych gości. Rozstanie z Darią odbija się na psychice Andrzeja. Wydaje mu się, że już nie spotka go żadna przykrość. Czy rzeczywiście? Ale to dopiero początek zmagania się z przeciwnościami losu.

Tłem powieści „Uciec, zapomnieć, znaleźć...” są wydarzenia lat 1978-1986, a dodatkowym jej walorem ciekawie i plastycznie zakreślone charaktery ludzi, którymi kieruje zazdrość, zawiść i brak życzliwości do innych.

źródło: lubimyczytac.plKazimierz Wolny-ZmorzyńskiKazimierz Wolny-Zmorzyński. Fot. lubimyczytac.pl – urodzony w rodzinie nauczycieli akademickich. Medioznawca i literaturoznawca. Profesor związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Wrocławskim, Uniwersytetem Śląskim oraz Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Twórca polskiej genologii dziennikarskiej, autor (wraz z prof. Andrzejem Kaliszewskim) systematyki gatunków dziennikarskich, jak również samodzielnie: systematyki reportażu, systematyki fotograficznych gatunków dziennikarskich, modelu odbiorcy fotografii dziennikarskiej oraz metody oceny i wartościowania fotograficznych gatunków dziennikarskich.

Pisze książki z zakresu literatury pięknej, literatury faktu, popularnonaukowej, językoznawstwa, nauki o literaturze, nauk społecznych a także encyklopedie i słowniki.

...więcej na antenie Polskiego Radia PiK.
Czyta: Robert Chodur.
Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.45.„Rzeka zbrodni”

„Rzeka zbrodni” - powieść autorstwa Jarosława Jakubowskiego.

Śmierć nadeszła nocą...
Cztery ofiary połączone więzami krwi...

Styczeń 1920 roku to dla Bydgoszczy gorący czas. Na mocy traktatu wersalskiego miasto ma przejść w ręce polskie. Niemiecka administracja stopniowo przekazuje władzę, wojsko wycofuje się na zachód. Cały czas dochodzi jednak do różnych napięć między Niemcami i Polakami.

W tej atmosferze, na krótko przed oficjalnym przekazaniem Polakom kluczy do miasta, dochodzi do strasznej zbrodni. Zamordowana zostaje rodzina Blochów z barki "Annelise". Ciała ułożone na wzór fontanny "Potop", napis krwią na ścianie kajuty stanowią zagadkę, którą usiłują rozwiązać bydgoscy policjanci. Dla komisarza Leona Gajewskiego to pierwsza poważna sprawa kryminalna. Śledczy muszą się ścigać z czasem - od szybkiego zakończenia dochodzenia zależy uspokojenie nastrojów w mieście.

Czy im się uda?
Weź głęboki oddech. Daj się ponieść ciemnej rzece...Jarosław Jakubowski – bydgoski poeta, prozaik, dramatopisarz, krytyk literacki, dziennikarz. Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Polityki Historycznej.

Studiował budownictwo lądowe na Politechnice Gdańskiej i politologię na Uniwersytecie Gdańskim. Współuczestnik antologii literackiej „Mówi Bydgoszcz” oraz „Poza słowa. Antologii wierszy 1976-2006” (pod redakcją Tadeusza Dąbrowskiego). Współpracownik dwumiesięcznika literackiego „Topos”.

W 2007 roku w Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka odbyło się czytanie jego sztuki „Dom matki”. Na polskich scenach odbyły się premiery sztuk: „Generał”, „Życie”, „Koncert na rożek, bęben i violę”, „Wszyscy święci”, „Wieczny kwiecień”, „Człowiek, który nie umiał odejść”.

Na podstawie sztuk „Generał”, „Zgon w pałacu biskupim” i „Głową w dół” Polskie Radio zrealizowało słuchowiska.

Od roku 2006 członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, w latach 2009-2011 prezes oddziału bydgoskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Koronowie.

Czyta: Andrzej Mastalerz. Realizacja: Andrzej Brzoska.


„Cover”

Z początkiem 2020 roku proponujemy naszym Słuchaczom powieść pt. „Cover” autorstwa Grzegorza Filipa.

Fabuła „Covera” przypomina powieść drogi. Pisarz Ignacy Jawaszkiewicz i jego czytelnik Sebastian Hayder, niczym Don Kichot i Sancho Pansa, włóczą się po świecie, aby podbić Europę i odmienić oblicze literatury polskiej.

Przeżywają najróżniejsze przygody: deportowani z Niemiec, skaczą w czeski film z lat 70., stamtąd lądują na wielkiej imprezie na warszawskim Stadionie Narodowym, los niesie ich do Wilna, doświadczają dramatycznego epizodu w Tatrach, podróżują do wyroczni w Buenos Aires, gdzie zostają zaskoczeni przez rewolucję.

Na swej drodze obaj bohaterowie spotykają piękne i fascynujące kobiety, pośród nich trzy miłości Haydera: bezlitosną Emilię, ciepłą Ugne oraz tajemniczą Anabellę.Grzegorz Filip - urodził się w 1958 r. w Lublinie i jest do dziś związany z tym miastem. W młodości posmakował pracy w uprawach leśnych i w magazynie maszyn biurowych, zbierał owoce w sandomierskich sadach i poznawał tajniki scenografii w pracowni plastycznej teatru lalek. Recenzował wystawy sztuki, pisał o książkach, chodził po Beskidach i Tatrach…

Ukształtowały go: rodzina, harcerstwo, kino lat 70., jazz i rock, teatr alternatywny, sztuka współczesna, czasopisma literackie, artystyczne i muzyczne, drugi obieg i literatura emigracyjna, turystyka piesza, atmosfera Lublina.

Twórczość literacka Grzegorza Filipa obejmuje opowiadania i powieści. Prozę drukował od roku 2009 w „Akcencie”, „Arcanach”, „Frazie”, „Kresach”, „Odrze”, „Pograniczach” i „Toposie”. Wydał zbiór opowiadań „Teoria strun” (2010) oraz powieści: „Studnia” (2013), „Miłość pod koniec świata” (2016) i „Pomiędzy” (2016). Laureat stypendium twórczego Prezydenta Miasta Lublin.

Prowadzi blog literacki. Ma żonę i troje dzieci.

źródło: grzegorzfilip.wordpress.com

...więcej na antenie Polskiego Radia PiK.Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.45.


„Komediantka”

Z końcem wakacji i z początkiem września proponujemy naszym Słuchaczom powieść pt. „Komediantka” autorstwa Władysława Stanisława Reymonta.

Dzieło z 1986 roku powstało na bazie teatralnych doświadczeń Reymonta i jego obserwacji środowiska aktorskiego. Bohaterką powieści pisarz uczynił młodą dziewczynę z Bukowca, Jankę Orłowską, która, chcąc wyrwać się z prowincjonalnego świata i buntując się przeciwko narzuceniu jej kandydata na męża przez ojca, wstępuje do teatru. Scena wydaje się jej szansą rozwinięcia talentu, ucieczki od szarzyzny, bardziej wartościowym i lepszym życiem. Z czasem okazuje się jednak, że bez protekcji nie otrzyma ani lepszych ról, ani przychylności krytyki, ani nie zarobi na życie. Wraz z głodem Janka poznaje smutną prawdę o uwielbianej „świątyni sztuki”...Władysław Stanisław Reymont, właśc. Stanisław Władysław Rejment (ur. 7 maja 1867 w Kobielach Wielkich, zm. 5 grudnia 1925 w Warszawie) – polski pisarz, prozaik i nowelista, jeden z głównych przedstawicieli realizmu z elementami naturalizmu w prozie Młodej Polski. Niewielką część jego spuścizny stanowią wiersze. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za czterotomową „epopeję chłopską” Chłopi. Jeden z najwybitniejszych i najważniejszych pisarzy w dziejach literatury polskiej.

Powieść „Komediantka” rozpoczyna się w Bukowcu, gdzie na małej, położonej wśród wzgórz i lasów stacji kolejowej pracuje Orłowski. Jego córka - 22-letnia Janka stoi przed życiową decyzją: czy przyjąć oświadczyny Grzesikiewicza, którego szanuje, ale nie kocha. Janka nie widzi się w roli żony. Marzy o wyższych celach, o poświęceniu się dla idei. W sąsiednim miasteczku pewnego razu urządza przedstawienie teatr amatorski, a Janka grając tam rolę odkrywa, że pasjonuje ją aktorstwo...
źródło: pl.wikipedia.org

...więcej na antenie Polskiego Radia PiK. Czyta: Mariola Łabno.Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.45.12