Cykl dotyczący tajemnic regionu. Świat zaklęć, tajemnych labiryntów, bezwzględnych władców, ukrytych skarbów, przeklętych miejsc w niezwykłych opowieściach, zebranych przez historyk Małgorzatę Jarocińską.
Oprócz baśni i legend Pomorza i Kujaw, również o historii regionu, zabytkach, imprezach kulturalnych, życiu i dorobku mieszkańców miast, miasteczek i wsi.
Szlakiem ciekawych miejsc w regionie oraz legend z nimi związanych, zainteresowanych Słuchaczy prowadzą: Małgorzata Jarocińska - historyk z pasją i Ewa Dąbrowska.
Legenda pt. "Skąd się wzięła nazwa Stopka" na podstawie publikacji "Diabelski młyn i inne legendy okolic Koronowa" Tadeusza Multańskiego.
Legenda dotycząca herbu Szubina na podstawie publikacji "Legendy Pałuckie" Feliksa Malinowskiego.
Legenda "Skąd się wzięła nazwa Srebrnica" na postawie publikacji "Diabelski młyn i inne legendy okolic Koronowa" Tadeusza Multańskiego.
Legenda "O tajemniczej Pani z pałacu sypniewskiego" na podstawie publikacji "Legendy i podania Krajny i Pojezierza Wałeckiego" Beaty Stankiewicz.
Legenda pt. "Skąd się wzięła nazwa Skarbiewo" na podstawie publikacji "Diabelski młyn i inne legendy z okolic Koronowa" Tadeusza Multańskiego.
Legenda pt. "Jaką tajemnicę kryje w sobie dąb w Reczu" na podstawie publikacji Feliksa Malinowskiego pt. "Legendy Pałuckie".
Legenda pt."Skąd się wzięła nazwa Suchorączek" na podstawie publikacji "Legendy i podania Krajny i Pojezierza Wałeckiego" Beaty Stankiewicz.
Legenda pt. "Jak król Kazimierz Wielki Sępólnu prawa miejskie nadał" na podstawie publikacji Mariusza Niemyckiego pt. "O złotym hetmanie i zatopionym zamku oraz inne baśnie Sępólna Krajeńskiego".
Legenda pt. "O poszukiwaniu skarbu, upiorze gajowego Franciszka i o Adamie Mickiewiczu" na podstawie publikacji Anny Sergott pt. "Legendy Krajny Nakielskiej".
Legenda pt. "Skąd się wzięła nazwa osady Rzym" na podstawie publikacji "Legendy Pałuckie" Feliksa Malinowskiego.