Wtorek, 06 grudnia 2022 r.   Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Polskie Radio PiK » PiKtogramy
Leszczyńskiego

PiKtogramy


W 2022 roku zapraszamy na „PiKtogramy”, czyli radiowe ministerstwo kultury, nauki i dobrej muzyki w nowej odsłonie. Oto dlaczego warto spędzać przedpołudnie z Polskim Radiem PiK:

– Codziennie w „Radiowej Akademii Myśli” nasi eksperci w trzech odsłonach (9:45, 10:45 i 11:10) przybliżają Słuchaczom zagadnienia współczesnego życia. Przystępnym językiem tłumaczą m.in. problemy w relacjach międzyludzkich, przemiany współczesnej polszczyzny, stereotypy na temat Polaków i Europejczyków, pojęcia filozoficzne oraz jak odnaleźć się w coraz bardziej skomplikowanym świecie.

– Jak żyć? To już nie tylko pytanie z klasyki polskiej polityki. Od nowego roku sztuki życia uczą goście Agnieszki Marszał, którzy starają się wychodzić naprzeciw naszym problemom z ciałem i duszą.

– W każdy poniedziałek o 11:20 Agata Raczek pomaga nam surfować w Internecie, ustami ekspertów podpowiadając jak robić to bezpiecznie i z głową w cyklu „Złapani w Sieć”.

– We wtorki dwadzieścia minut po 11:00 zapraszamy do „Kuchni PiK-a”. Kulinarne dziedzictwo regionu i świata, przepisy na dania główne i desery, a także swoje kuchenne odkrycia prezentują smakosze i znawcy tematu: dr Radosław Kożuszek oraz Iwona Muszytowska-Rzeszotek.

– W środy o 11:20 serwujemy porcję historii w autorskim kąciku Wojciecha Sobocińskiego, który przybliża nam dzieje szlacheckich rodów związanych z Kujawami i Pomorzem w opowieściach naszpikowanych ciekawostkami i mało znanymi faktami.

– W czwartkowe przedpołudnie ok. 11:20 wsłuchujemy się w głosy ptaków. Znawcy skrzydlatych braci mniejszych opowiadają w „Ptasim radiu” niezwykle interesujące historie ich zwyczajów, wędrówek i łowów. Ptasimi trelami dyryguje Jolanta Fischer.

– W piątki zaś podpowiadamy jak zadbać i dobrze ułożyć czworonożnego przyjaciela. „Ludzkim głosem o zwierzętach” rozmawiają: Małgorzata Burchardt i dr Dominika Gulda z ZOO w bydgoskim Myślęcinku. Filmowe rozmowy obu pań pod tym samym tytułem są do obejrzenia w portalu www.radiopik.pl, który systematycznie przeglądamy codziennie w „Radiu net” ok. 09:20.

– O godz. 11:40, na zakończenie „PiKtogramów” nadajemy odcinek radiowej powieści.

Od poniedziałku do piątku od 9:05 do 12:00 zamień się w słuch!
Zapraszają: Ewa Kurzawa i Piotr Majewski