Pogrzeb szczątków ofiar zbrodni katyńskiej. Prezydent: Czy świat odrobił lekcję?
- Żołnierze zamordowani w Katyniu przez Rosjan byli ludźmi wartości i honoru, gotowymi do obrony RP - powiedział prezydent Karol Nawrocki w dniu 86. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę. Podkreślił, że nie doszłoby do tego ludobójstwa, gdyby świat rozumiał zagrożenie ideologii sowieckiego komunizmu.
Prezydent Nawrocki w środę bierze udział w państwowym pogrzebie z ceremoniałem wojskowym szczątków ofiar zbrodni katyńskiej w stołecznej Katedrze Polowej Wojska Polskiego.
Podczas Mszy św. w intencji ofiar zbrodni prezydent podkreślił, że zamordowani w Katyniu przez Rosjan żołnierze byli ludźmi wartości i honoru, gotowymi do obrony Rzeczypospolitej. - Do tego ludobójstwa, powiedzielibyśmy, mogło nie dojść, tak jak mogło nie dojść do II wojny światowej, gdyby świat słuchał, gdyby świat rozumiał, jakie jest zagrożenie rodzącej się ideologii sowieckiego komunizmu - zaznaczył. - Ten niosący terror komunizm, w sojuszu z niemieckim narodowym socjalizmem w postaci paktu Ribbentrop-Mołotow, zagrażał integralności i niepodległości nie tylko Polski, ale też Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii i Finlandii - powiedział prezydent. - Naiwni powiedzą dzisiaj, jak mówili przez dekady, przez lata, „to tylko historia, świat się zmienił". Powtórzę: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii i Finlandii. Brzmi tak aktualnie, drodzy państwo. Czy świat odrobił lekcję od czasów ludobójstwa katyńskiego i od czasu porozumienia Ribbentropa z Mołotowem? - zapytał prezydent Nawrocki.
Państwowy pogrzeb z ceremoniałem wojskowym szczątków ofiar zbrodni katyńskiej rozpoczął się o 11.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. 12 czaszek zostało wydobytych w 1991 r. podczas prac ekshumacyjnych w Charkowie, a następnie w Polsce przeprowadzono ich badania. Trzy czaszki oraz materiał kostny znajdowały się w Muzeum Katyńskim. Całość materiału została zabezpieczona przez prokuratorów Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie do prowadzonego śledztwa. Jak poinformował Instytut Pamięci Narodowej, pogrzeb szczątków ofiar jest możliwy w związku z zakończeniem badań.