Pierwszy egzamin za nimi! Jakie były tematy z polskiego? Maturzyści mówią o wrażeniach
„Źródło nadziei w czasach trudnych dla człowieka” i „Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka?” – tak brzmiały tematy rozprawki na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Centralna Komisja Egzaminacyjna w poniedziałek po południu opublikowała na swojej stronie internetowej arkusze egzaminacyjne z języka polskiego – obowiązkowego dla wszystkich abiturientów.
Jakie zadania zawiera egzamin?
Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy („Język polski w użyciu” i „Test historycznoliteracki”) oraz napisać tekst własny – rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. Pisząc tekst własny, musieli odwołać się do utworów literackich i kontekstów. Jednym z utworów musiała być lektura obowiązkowa.
Oba testy zawierały łącznie 14 zadań. Zadania odnosiły się do zacytowanych w arkuszu fragmentów tekstów, m.in. „Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”, wiersza Jana Andrzeja Morsztyna „Wiosna”, „Pieśń 14.” Jana Kochanowskiego, „Dziadów cz. III” Adama Mickiewicza, „Tanga” Sławomira Mrożka.
W tym roku liczba lektur do matury była okrojona, w rozprawce można było napisać sto słów mniej niż wcześniej.
Maturzyści z ZSH w Bydgoszczy komentują
– Napisałam o „1984” Orwella, wydaje mi się, że będzie dobrze – komentuje jedna z abiturientek. – Tragedia, nie uczyłem się wcale – słyszymy od innego maturzysty. – Wydaje mi się, że dla kogoś, kto się uczył, było łatwe. Napisałem zamiast rozprawki bardziej odcinek na YouTube’a. Ogólnie – całkiem spoko się bawiłem, pisząc – mówi jeden z rozmówców. – Polskiego najbardziej się bałam, jutro matma, ale matma jest bardziej schematyczna, niż polski, więc myślę, że będzie dobrze – dzieli się wrażeniami inna osoba.
W naszym regionie egzaminy dojrzałości zdaje ponad 15 tysięcy osób.
O przebiegu egzaminów, zasadach i zabezpieczeniach opowiedziała nam dyrektor Ewa Podgórska z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Więcej poniżej.