Dlaczego kąpiele w miejskich fontannach są niebezpieczne? „To koktajl niebezpiecznych bakterii"
Jak wakacje, to upały i chęć schłodzenia się. Sanepid przypomina, że miejskie fontanny to nie baseny ani brodziki, a kąpiel w nich może grozić poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
- Ta woda krąży najczęściej w obiegu zamkniętym. Nie jest ani uzdatniana, ani tak dezynfekowana, jak robi się to na pływalniach. Piją z niej koty, psy, a przede wszystkim ptaki, które zostawiają tam swoje odchody - tłumaczy Marta Myśliwiec z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. - Woda w fontannie to koktajl niebezpiecznych bakterii. Wchodzenie do fontanny, moczenie nóg, przemywanie twarzy wodą... To wszystko grozi poważnymi infekcjami skóry, zapaleniem spojówek, a nawet ostrym zatruciem pokarmowym.