„Życie na wypadek wojny” i inne spektakle polskie i zagraniczne. Startuje „Kontakt”
Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt” w Toruniu wraca do formuły sprzed lat i będzie odbywać się co roku. W programie tegorocznej, 26. edycji jest sześć spektakli: z Polski, Czech, Rumunii, Szwajcarii i Litwy, ale – wyjątkowo – nie ma konkursu.
Dyrektor festiwalu Renata Derejczyk nie ukrywa, że jej przygoda z „Kontaktem” zaczęła się w bardzo trudnej sytuacji, która miała wpływ na tegoroczną edycję. Z powodu wojny i pandemii wiele zespołów w Toruniu się nie pojawi. Wydarzenie nie będzie miało także charakteru konkursu, ale odbywać się będzie teraz tak, jak dawniej, czyli co roku.
– Teraz, jak państwo zobaczą w programie, są to przede wszystkim prezentację, spotkania, rozmowy, natomiast w przyszłym roku chcielibyśmy, aby formuła festiwalu była rozszerzona, chcemy wrócić do pomysłu z początku i do tradycji festiwalu „Kontakt”, czyli do nagród, do międzynarodowego jury i do bogatszego programu. W tym roku na festiwalu pojawią się zespoły z Polski, Czech, Rumunii, Litwy i Szwajcarii. Zaczniemy od spektaklu reżysera, który już gościł na w Toruniu na Kontakcie, czyli „Pieśni bez słów” w reżyserii Thoma Luza (...).
Festiwal Kontakt w tym roku odbywać się będzie od 21 maja do 12 czerwca. Przedpremierowym wydarzeniem będzie pokaz spektaklu „Życie na wypadek wojny”, który powstaje przy współpracy Festiwalu Kontakt, Teatru Polskiego w Bydgoszczy oraz Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy z udziałem ukraińskich artystek, które aktualnie w związku z wojną mieszkają w Polsce.
Na festiwalu zostaną zaprezentowane cztery zagraniczne spektakle: „Pieśni bez słów”, Thom Luz und Bernetta Theaterproduktionen (Zurych/Szwajcaria), „Stracone złudzenia” Teatr na Zabradli (Praga/Czechy), „Trzy siostry. (Nie)zwykły wolny scenariusz wg Czechowa”, Teatr Narodowy „I.L. Caragiale” (Bukareszt/Rumunia), „Opowieści lasku wiedeńskiego”, Teatr Młodzieżowy (Wilno/Litwa). Ponadto swoją najnowszą produkcję, Noce i dnie na motywach powieści Marii Dąbrowskiej w reżyserii Michała Siegoczyńskiego, zaprezentuje gospodarz. Festiwal zakończy pokaz Imagine – najnowszego spektaklu w reżyserii Krystiana Lupy (11–12 czerwca 2022).
Podczas Festiwalu uhonorowana zostanie także pomysłodawczyni Kontaktu i wieloletnia dyrektor Teatru Horzycy Krystyna Meissner. Jej pamięci poświęcona będzie wystawa oraz debata. Także jej imieniem nazwana zostanie scena na Zapleczu. Festiwalowi Kontakt patronuje Polskie Radio PiK.
Więcej w materiale Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek i TUTAJ.