Niedziela, 26 czerwca 2022 r.   Imieniny: Jana, Pawła
Polskie Radio PiK » Kultura
Żnin
2022-05-17, 09:39 Iwona Muszytowska-Rzeszotek/Redakcja

„Życie na wypadek wojny” i inne spektakle polskie i zagraniczne. Startuje „Kontakt”

Konferencja prasowa przed Festiwalem „Kontakt”/fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek
Konferencja prasowa przed Festiwalem „Kontakt”/fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek
Konferencja prasowa przed Festiwalem „Kontakt”/fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek
Konferencja prasowa przed Festiwalem „Kontakt”/fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek
Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt” w Toruniu wraca do formuły sprzed lat i będzie odbywać się co roku. W programie tegorocznej, 26. edycji jest sześć spektakli: z Polski, Czech, Rumunii, Szwajcarii i Litwy, ale – wyjątkowo – nie ma konkursu.
Dyrektor festiwalu Renata Derejczyk nie ukrywa, że jej przygoda z „Kontaktem” zaczęła się w bardzo trudnej sytuacji, która miała wpływ na tegoroczną edycję. Z powodu wojny i pandemii wiele zespołów w Toruniu się nie pojawi. Wydarzenie nie będzie miało także charakteru konkursu, ale odbywać się będzie teraz tak, jak dawniej, czyli co roku.

– Teraz, jak państwo zobaczą w programie, są to przede wszystkim prezentację, spotkania, rozmowy, natomiast w przyszłym roku chcielibyśmy, aby formuła festiwalu była rozszerzona, chcemy wrócić do pomysłu z początku i do tradycji festiwalu „Kontakt”, czyli do nagród, do międzynarodowego jury i do bogatszego programu. W tym roku na festiwalu pojawią się zespoły z Polski, Czech, Rumunii, Litwy i Szwajcarii. Zaczniemy od spektaklu reżysera, który już gościł na w Toruniu na Kontakcie, czyli „Pieśni bez słów” w reżyserii Thoma Luza (...).

Festiwal Kontakt w tym roku odbywać się będzie od 21 maja do 12 czerwca. Przedpremierowym wydarzeniem będzie pokaz spektaklu „Życie na wypadek wojny”, który powstaje przy współpracy Festiwalu Kontakt, Teatru Polskiego w Bydgoszczy oraz Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy z udziałem ukraińskich artystek, które aktualnie w związku z wojną mieszkają w Polsce.

Na festiwalu zostaną zaprezentowane cztery zagraniczne spektakle: „Pieśni bez słów”, Thom Luz und Bernetta Theaterproduktionen (Zurych/Szwajcaria), „Stracone złudzenia” Teatr na Zabradli (Praga/Czechy), „Trzy siostry. (Nie)zwykły wolny scenariusz wg Czechowa”, Teatr Narodowy „I.L. Caragiale” (Bukareszt/Rumunia), „Opowieści lasku wiedeńskiego”, Teatr Młodzieżowy (Wilno/Litwa). Ponadto swoją najnowszą produkcję, Noce i dnie na motywach powieści Marii Dąbrowskiej w reżyserii Michała Siegoczyńskiego, zaprezentuje gospodarz. Festiwal zakończy pokaz Imagine – najnowszego spektaklu w reżyserii Krystiana Lupy (11–12 czerwca 2022).

Podczas Festiwalu uhonorowana zostanie także pomysłodawczyni Kontaktu i wieloletnia dyrektor Teatru Horzycy Krystyna Meissner. Jej pamięci poświęcona będzie wystawa oraz debata. Także jej imieniem nazwana zostanie scena na Zapleczu. Festiwalowi Kontakt patronuje Polskie Radio PiK.

Więcej w materiale Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek i TUTAJ.
Materiał Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek (Popołudnie z nami)

Kultura

2022-06-26, godz. 18:48 Tomasz Kawiak zostawia cegły na całym świecie. To nie budowlanka, to sztuka! „Tu byłem...z cegłą' to tytuł nowej wystawy prezentowanej w Muzeum Podróżników w Toruniu. Tytuł ten parafrazuje popularne i podszyte humorem powiedzenie:… » więcej 2022-06-26, godz. 16:07 Klasyczna Lista Przebojów na inaugurację. Festiwal Nova Muzyka i Architektura 26. edycja Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura rozpoczyna się w niedzielę (26 czerwca) w Toruniu.  Do 27 sierpnia zaplanowano ponad 20 muzycznych… » więcej 2022-06-26, godz. 15:03 Miasta partnerskie nagrodziły pisarzy. Trwa świętowanie w Toruniu Joanna Bator i Terezia Mora odebrały w niedzielę Nagrodę Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość odbywała się w… » więcej 2022-06-26, godz. 13:08 100 lat Towarzystwa Muzycznego im. Paderewskiego w Bydgoszczy Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego obchodziło w miniony piątek oficjalnie swoje 100-lecie istnienia. » więcej 2022-06-25, godz. 08:00 Robisz zdjęcia? Lubisz Bydgoszcz? Promuj miasto fotografią! Obserwujesz otaczającą Cię rzeczywistość? Amatorsko robisz zdjęcia? Wystartował Foto Amator Social Media Festiwal Bydgoszcz 2022, którego założeniem… » więcej 2022-06-24, godz. 16:38 Czego posłuchamy na zakończenie sezonu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy? W piątek wieczorem w Filharmonii Pomorskiej oficjalne zakończenie sezonu artystycznego, połączone z uroczystościami jubileuszu setnej rocznicy powstania w… » więcej 2022-06-24, godz. 11:00 Per Musicam Ad Astra! W Toruniu zaczyna się międzynarodowy festiwal i konkurs [program] Koncert Chóru Vilnius z Litwy zainauguruje w sobotę (25 czerwca) w Toruniu IX Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny Per Musicam Ad Astra. » więcej 2022-06-23, godz. 18:55 Drewno ma wiele do powiedzenia! Ten artysta usłyszał najwięcej [wystawa] Stanisław Kośmicki - góral z Zakopanego poszukując swojej drogi artystycznej na stałe osiadł w Toruniu. W Muzeum Toruńskiego Piernika otwarta została jego… » więcej 2022-06-23, godz. 07:50 Izabela Trojanowska otworzy letni cykl koncertów na wodzie „Rzeka muzyki” Izabela Trojanowska, Magda Steczkowska i Monika Kuszyńska - między innymi te artystki wystąpią w Bydgoszczy w ramach „Rzeki Muzyki”. To pewne, że publiczność… » więcej 2022-06-22, godz. 14:25 „Kamieniec Podolski – Kijów – Toruń”. Grafiki ukraińskiej artystki w Toruniu Przyjechała do Torunia na stypendium i została. Julia Tabenska to ukraińska artystka, która prezentuje swoją wystawę w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.  » więcej
1234567