Poniedziałek, 06 lutego 2023 r.   Imieniny: Doroty, Bogdana, Pawła
Polskie Radio PiK » Kultura
2022-05-17, 09:39 Iwona Muszytowska-Rzeszotek/Redakcja

„Życie na wypadek wojny” i inne spektakle polskie i zagraniczne. Startuje „Kontakt”

Konferencja prasowa przed Festiwalem „Kontakt”/fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek
Konferencja prasowa przed Festiwalem „Kontakt”/fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek
Konferencja prasowa przed Festiwalem „Kontakt”/fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek
Konferencja prasowa przed Festiwalem „Kontakt”/fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek
Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt” w Toruniu wraca do formuły sprzed lat i będzie odbywać się co roku. W programie tegorocznej, 26. edycji jest sześć spektakli: z Polski, Czech, Rumunii, Szwajcarii i Litwy, ale – wyjątkowo – nie ma konkursu.
Dyrektor festiwalu Renata Derejczyk nie ukrywa, że jej przygoda z „Kontaktem” zaczęła się w bardzo trudnej sytuacji, która miała wpływ na tegoroczną edycję. Z powodu wojny i pandemii wiele zespołów w Toruniu się nie pojawi. Wydarzenie nie będzie miało także charakteru konkursu, ale odbywać się będzie teraz tak, jak dawniej, czyli co roku.

– Teraz, jak państwo zobaczą w programie, są to przede wszystkim prezentację, spotkania, rozmowy, natomiast w przyszłym roku chcielibyśmy, aby formuła festiwalu była rozszerzona, chcemy wrócić do pomysłu z początku i do tradycji festiwalu „Kontakt”, czyli do nagród, do międzynarodowego jury i do bogatszego programu. W tym roku na festiwalu pojawią się zespoły z Polski, Czech, Rumunii, Litwy i Szwajcarii. Zaczniemy od spektaklu reżysera, który już gościł na w Toruniu na Kontakcie, czyli „Pieśni bez słów” w reżyserii Thoma Luza (...).

Festiwal Kontakt w tym roku odbywać się będzie od 21 maja do 12 czerwca. Przedpremierowym wydarzeniem będzie pokaz spektaklu „Życie na wypadek wojny”, który powstaje przy współpracy Festiwalu Kontakt, Teatru Polskiego w Bydgoszczy oraz Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy z udziałem ukraińskich artystek, które aktualnie w związku z wojną mieszkają w Polsce.

Na festiwalu zostaną zaprezentowane cztery zagraniczne spektakle: „Pieśni bez słów”, Thom Luz und Bernetta Theaterproduktionen (Zurych/Szwajcaria), „Stracone złudzenia” Teatr na Zabradli (Praga/Czechy), „Trzy siostry. (Nie)zwykły wolny scenariusz wg Czechowa”, Teatr Narodowy „I.L. Caragiale” (Bukareszt/Rumunia), „Opowieści lasku wiedeńskiego”, Teatr Młodzieżowy (Wilno/Litwa). Ponadto swoją najnowszą produkcję, Noce i dnie na motywach powieści Marii Dąbrowskiej w reżyserii Michała Siegoczyńskiego, zaprezentuje gospodarz. Festiwal zakończy pokaz Imagine – najnowszego spektaklu w reżyserii Krystiana Lupy (11–12 czerwca 2022).

Podczas Festiwalu uhonorowana zostanie także pomysłodawczyni Kontaktu i wieloletnia dyrektor Teatru Horzycy Krystyna Meissner. Jej pamięci poświęcona będzie wystawa oraz debata. Także jej imieniem nazwana zostanie scena na Zapleczu. Festiwalowi Kontakt patronuje Polskie Radio PiK.

Więcej w materiale Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek i TUTAJ.
Materiał Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek (Popołudnie z nami)

Kultura

2023-02-06, godz. 07:00 Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle czeka na pamiątki związane z rzeką i kanałem Pamiątek związanych z Kanałem Bydgoskim poszukuje Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle. 1 marca przypada 250. rocznica wbicia pierwszej łopaty pod budowę drogi… » więcej 2023-02-05, godz. 14:45 Tribute to Stan Getz, czyli połączenie klasyki i jazzu w Filharmonii Pomorskiej Piotr Baron - saksofonista, który od lat czaruje dźwiękiem, wystąpi w niedzielę (5 lutego), o godz. 17:00 w Filharmonii Pomorskiej razem z Capellą Bydgostiensis… » więcej 2023-02-05, godz. 12:15 Jakub Elwertowski długo dojrzewał do minimalizmu. Wystawa we Włocławku „Minimal' to tytuł wystawy Jakuba Elwertowskiego prezentowanej w Galerii Sztuki „Antresola” w Centrum Kultury Browar B we Włocławku. Jest to odsłona… » więcej 2023-02-05, godz. 09:22 Orchestra4Young oczarowała publiczność w Filharmonii Pomorskiej W piątek wieczorem w Filharmonii Pomorskiej odbyło się koncertowe podsumowanie projektu Orchestra4Young. To autorski projekt filharmonii, który wymyśliła… » więcej 2023-02-04, godz. 17:55 „Czas to miłość”. Wystawa w toruńskiej „Wozowni” dotyka straty szczególnej Czy ogromny ból można wyrazić poprzez sztukę? Podjęła się tego Anna Frąckowicz, która w Galerii Sztuki Współczesnej Wozownia w Toruniu prezentuje wystawę… » więcej 2023-02-03, godz. 08:00 Pomyśl dwa razy – to przekaz wystawy Arkadiusza Karapudy w toruńskiej Wozowni Patrzeć nie widząc, widzieć nie patrząc, prawda nie istnieje - między innymi takie hasła pojawiają się na nowej wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej… » więcej 2023-02-02, godz. 08:46 Bovska rysuje, i to śpiewająco! Wystawa w Galerii BWA w Bydgoszczy „Bovska - rysuje” - to tytuł wystawy, która w najbliższy piątek (3 lutego) zostanie otwarta w dawnym Kantorku, dzisiejszej siedzibie Galerii Miejskiej… » więcej 2023-02-01, godz. 09:47 Nie żyje Leonard Pietraszak, wspaniały aktor urodzony w Bydgoszczy. Miał 86 lat Leonard Pietraszak, wspaniały, legendarny aktor i dumny ze swego pochodzenia bydgoszczanin, zmarł 1 lutego w wieku 86 lat. Ma na swoim koncie wiele kultowych… » więcej 2023-01-30, godz. 20:45 Przygotowania do 550. urodzin Mikołaja Kopernika. Muzeum Okręgowe w Toruniu szykuje atrakcje Wystawy, nowa odsłona portretu Mikołaja Kopernika, debaty, koncerty - Muzeum Okręgowe w Toruniu przygotowuje się na 550. urodziny astronoma. Wydarzenia zaplanowano… » więcej 2023-01-30, godz. 09:50 „Orchestra4Young”: Adam Sztaba podzieli się z młodymi wiedzą i pasją Po ubiegłorocznym sukcesie „Orchestra4Young” znów rozpoczyna próby w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. Przez pięć dni młodzi będą intensywnie pracować… » więcej
1234567