Niebo w styczniu 2021
Tegoroczne polowanie na Merkurego czas zacząć! Nasi Słuchacze wiedzą już, że jest to najtrudniejsza do zaobserwowania spośród planet dostrzegalnych gołym okiem. Poszukiwaniu Merkurego sprzyjają okoliczności, bowiem obecnie jest on jedyną planetą widoczną nad wieczornym horyzontem... Więcej w Astro Kalendarzu Radia Planet i Komet.
Niebo w 2021 roku, The best of...
Co przyniesie nam rok 2021 na niebie gwiaździstym? Warto się przekonać oglądając nasz filmowy kalendarz astronomiczny. Jeśli dopisze pogoda, będziemy świadkami... Więcej w Astro Kalendarzu Radia Planet i Komet.
To była Wielka Koniunkcja!
Galaktyki w pułapce czarnej dziury
Aż sześć galaktyk w pułapce supermasywnej czarnej dziury odkryli astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Zjawisko zaobserwowano na peryferiach Wszechświata, a uzyskany obraz ukazuje obiekty w czasie gdy Wszechświat miał mniej niż miliard lat... Więcej w Aktualnościach Radia Planet i Komet.
Niedźwiady nie z tej Ziemi!
Niezwykłe odkrycia egzoplanetarne w ESO
W wakacje astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) nie próżnowali, a efektem ich pracy są dwa nowatorskie odkrycia w dziedzinie pozasłonecznych układów planetarnych. Najpierw teleskop VLT wykonał pierwsze w historii zdjęcie młodej, podobnej do Słońca gwiazdy, której towarzyszą dwie olbrzymie planety. Jest to pierwsze bezpośrednie zdjęcie systemu planetarnego wokół gwiazdy podobnej do Słońca... Więcej w Aktualnościach Radia Planet i Komet.
Historyczny wieczór Obłoków Srebrzystych!
16 czerwca wieczorem obserwatorzy z Polski – prawdopodobnie po raz pierwszy w historii – podziwiali Obłoki Srebrzyste (NLC) po zachodniej stronie nieba. Jest to niecodzienna obserwacja, bowiem NLC oglądane z Polski występują wyłącznie nad północnym widnokręgiem... Więcej w Obserwatorium Radia Planet i Komet.
Już są – Obłoki Srebrzyste 2020!
Śłuchacze „Radia Planet i Komet” ogłaszają otwarcie tegorocznego „sezonu polowań” na Obłoki Srebrzyste (NLC)!
„Z ogromną radością i przyjemnością donoszę, że NLC już są! Udało mi się złapać je nocą 2 czerwca około 23:00 pod Unisławiem. Widziałem je już w Ostromecku i jak tylko dojechałem, zacząłem fotografować. Serdecznie pozdrawiam, stały słuchacz Roman Banas”... Więcej w Obserwatorium Radia Planet i Komet.
„Z ogromną radością i przyjemnością donoszę, że NLC już są! Udało mi się złapać je nocą 2 czerwca około 23:00 pod Unisławiem. Widziałem je już w Ostromecku i jak tylko dojechałem, zacząłem fotografować. Serdecznie pozdrawiam, stały słuchacz Roman Banas”... Więcej w Obserwatorium Radia Planet i Komet.
Jak „nękane” są gwiazdy?
Astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) odkryli olbrzymie plamy na powierzchni ekstremalnie gorących gwiazd. Są one nie tylko „nękane” przez plamy magnetyczne, ale niektóre doświadczają także superrozbłysków – eksplozji energii miliony razy silniejszych niż podobne wybuchy na Słońcu. Więcej w Aktualnościach Radia Planet i Komet.
Zobacz „Rozgwieżdżony Toruń”!
Zaćmienie Słońca, „młody” Księżyc, planeta, której (podobno) nigdy nie widział Kopernik oraz tajemnicze Obłoki Srebrzyste grają główne role w filmie „Rozgwieżdżony Toruń” autorstwa Piotra Majewskiego. Film jest owocem konkursu pod hasłem "Daj sztukę" ogłoszonego przez Toruńską Agendę Kulturalną. Piotr Majewski - astrofotograf i twórca „Radia Planet i Komet” w Polskim Radiu PiK - wciela się w nim w rolę przewodnika wirtualnej wycieczki po Grodzie Kopernika widzianym z kosmicznej perspektywy... Więcej w Aktualnościach Radia Planet i Komet.