Sobota, 23 stycznia 2021 r.   Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet
Plichta

Aktualności

Galaktyki w pułapce czarnej dziury

Black Hole © ESO
Black Hole © ESO
Aż sześć galaktyk w pułapce supermasywnej czarnej dziury odkryli astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO).

Zjawisko zaobserwowano na peryferiach Wszechświata, a uzyskany obraz ukazuje obiekty w czasie gdy Wszechświat miał mniej niż miliard lat. Po raz pierwszy tego typu zgrupowanie galaktyk zostało dostrzeżone tak wcześnie po Wielkim Wybuchu.

Niezwykłe odkrycia egzoplanetarne w ESO

Exoplanets direct © ESO
Exoplanets direct © ESO
W wakacje astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) nie próżnowali, a efektem ich pracy są dwa nowatorskie odkrycia w dziedzinie pozasłonecznych układów planetarnych.

Najpierw teleskop VLT wykonał pierwsze w historii zdjęcie młodej, podobnej do Słońca gwiazdy, której towarzyszą dwie olbrzymie planety. Jest to pierwsze bezpośrednie zdjęcie systemu planetarnego wokół gwiazdy podobnej do Słońca.

Jak „nękane” są gwiazdy?

EHB Stars © ESO
EHB Stars © ESO
Astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) odkryli olbrzymie plamy na powierzchni ekstremalnie gorących gwiazd. Są one nie tylko „nękane” przez plamy magnetyczne, ale niektóre doświadczają także superrozbłysków – eksplozji energii miliony razy silniejszych niż podobne wybuchy na Słońcu.Observatory of Padua we Włoszech zbadał szczególny typ gwiazd pod nazwą Extreme Horizontal Branch Stars (w skrócie: EHB).

Zobacz „Rozgwieżdżony Toruń”!

„Rozgwieżdżony Toruń”. Foto © Piotr Majewski
„Rozgwieżdżony Toruń”. Foto © Piotr Majewski
Zaćmienie Słońca, „młody” Księżyc, planeta, której (podobno) nigdy nie widział Kopernik oraz tajemnicze Obłoki Srebrzyste grają główne role w filmie „Rozgwieżdżony Toruń” autorstwa Piotra Majewskiego. Film jest owocem konkursu pod hasłem "Daj sztukę" ogłoszonego przez Toruńską Agendę Kulturalną. Piotr Majewski - astrofotograf i twórca „Radia Planet i Komet” w Polskim Radiu PiK - wciela się w nim w rolę przewodnika wirtualnej wycieczki po Grodzie Kopernika widzianym z kosmicznej perspektywy.

Planetarny supeł

AB Aurigae protoplanet. Foto © ESO.
AB Aurigae protoplanet. Foto © ESO.
Astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) odkryli pierwszy protoplanetarny „supeł” w kosmosie! Obserwacje wykonane przy pomocy należącego do ESO teleskopu VLT ujawniły znaki ostrzegawcze o narodzinach systemu planetarnego. Wokół młodej gwiazdy AB Aurigae znajduje się gęsty dysk gazu i pyłu, w którym astronomowie dostrzegli wyraźną strukturę spiralną z „supłem” wskazującą miejsce, w którym może formować się planeta. Obserwowana struktura jest prawdopodobnie pierwszym bezpośrednim dowodem na narodziny niemowlęcej planety.

Starlinki przygasną!

Starlink Visorsat © SpaceX
Starlink Visorsat © SpaceX
Podczas publicznego spotkania w ramach amerykańskiej konferencji Astro2020 Elon Musk wygłosił prezentację na temat działań firmy SpaceX dążących do zmniejszenia jasności satelitów Starlink na nocnym niebie.

Sieć Starlink ma dostarczyć szerokopasmowy Internet na całym świecie. Do tej pory na orbicie znalazło się 420 z planowanych 12 000 (z możliwością rozbudowy do 42 000 sztuk!) satelitów.

Czarna dziura najbliżej Ziemi

Black Hole / artist concept © ESO
Black Hole / artist concept © ESO
Zespół astronomów z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) i innych instytucji odkrył czarną dziurę znajdującą się zaledwie 1000 lat świetlnych od Ziemi!

Jest to najbliżej Układu Słonecznego położony obiekt tego typu. Ma masę przynajmniej 4 mas Słońca. Na niebie tworzy - widoczny gołym okiem - układ potrójny gwiazd HR 6819.

30 lat Kosmicznego Teleskopu Hubble’a

Hubble Space Telescope © NASA
Hubble Space Telescope © NASA
24 kwietnia 1990 roku na orbitę okołoziemską został wyniesiony Kosmiczny Teleskop Hubble’a (Hubble Space Telescope – w skrócie: HST). Rozpoczęła się nowa era w dziejach astronomii obserwacyjnej. 30 lat później świat nauki świętuje sukcesy misji pozaziemskiego obserwatorium. Na podstawie danych z Hubble’a napisano kilkanaście tysięcy prac naukowych. HST pomógł w rozwikłaniu długowiecznych problemów astronomicznych, dostarczył również wielu danych, które dały podwaliny pod nowe teorie naukowe.

Świat, gdzie pada deszcz z… żelaza!

WASP-76b © ESO
WASP-76b © ESO
Astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) za pomocą teleskopu VLT zaobserwowali egzoplanetę, na której przypuszczalnie padają żelazne deszcze!

Obiekt pod nazwą WASP-76b znajduje się około 640 lat świetlnych od nas w kierunku konstelacji Ryb. Jest gazowym olbrzymem typu Jowisza okrążającym swą macierzystą gwiazdę w niecałe 2 dni. Oznacza to, że panują tam ekstremalnie wysokie temperatury.

Europa leci na Słońce

Solar Orbiter © Mack Crawford/NASA
Solar Orbiter © Mack Crawford/NASA
Solar Orbiter – taką nazwę nosi europejski próbnik do badań Słońca. Sonda wykona obserwacje naszej gwiazdy z bliska i jako pierwsza zarejestruje obrazy jej obszarów polarnych. Na pokładzie znajdują się instrumenty stworzone m.in. przez polskich inżynierów. Na statku Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) zamontowano 10 instrumentów naukowych, które badać będą fotosferę, koronę słoneczną, wiatr słoneczny i wytwarzane przez Słońce pola magnetyczne.
1234567