Niedziela, 16 stycznia 2022 r.   Imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Waldemara
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet
Leszczyńskiego

Aktualności

Czy to meteoryt?

Meteoryt? Foto © Ewelina Średzińska
Meteoryt? Foto © Ewelina Średzińska
Co to jest? Na zwykły kamień to nie wygląda” – pisze do nas słuchaczka załączając kilka zdjęć. Przy tego rodzaju badaniu musimy uzyskać odpowiedzi na kilka podstawowych pytań. Meteoryty zwykle są ciężkie w stosunku do swej wielkości, bowiem najczęściej zawierają dużo żelaza. Z tego powodu wykazują właściwości magnetyczne, co można sprawdzić przykładając magnes do podejrzanego kamienia.

Heavy metal na kometach!

Heavy metal 2I Borisov © ESO
Heavy metal 2I Borisov © ESO
Dwa zespoły uczonych - przy użyciu instrumentów Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) – wykryły cząsteczki żelaza i niklu w zimnych otoczkach komet. Wśród odkrywców są Polacy.
- Wykrycie atomów żelaza i niklu w atmosferze komet, które obserwowaliśmy w ciągu ostatnich dwóch dekad było wielkim zaskoczeniem. Dotyczy to około 20-tu obiektów - w tym nawet jednej znajdującej się daleko od Słońca w zimnym kosmicznym otoczeniu – mówi Jean Manfroid z University of Liège (Belgia), kierujący badaniami dotyczącymi Układu Słonecznego, których wyniki opublikowano w prestiżowym Nature.

Nowa broń astronomów w obronie Ziemi

Test-Bed Telescope 2. Foto © ESO
Test-Bed Telescope 2. Foto © ESO
W należącym do ESO obserwatorium La Silla uruchomiono teleskop Test-Bed Telescope 2 (TBT2), którego zadaniem jest wykrywanie i śledzenie obiektów bliskich Ziemi – w tym potencjalnie zagrażających naszej planecie.

Instrument należy do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Pracując wspólnie z teleskopem partnerskim na półkuli północnej, TBT2 będzie bacznie obserwował niebo w poszukiwaniu asteroid, które mogą rodzić ryzyko dla Ziemi, przy okazji testując sprzęt i oprogramowanie dla przyszłej sieci teleskopów.

Rekordowe wiatry na Jowiszu odkryte w ESO

Jupiter winds © ESO
Jupiter winds © ESO
Sieć radioteleskopów ALMA w Europejskim Obserwatorium Południowym wykryła gigantyczne podmuchy wiatru w stratosferze Jowisza. Maksymalna prędkość sięga 1450 km/h!

Już nawet przez amatorski teleskop możemy dostrzec charakterystyczne pasma chmur w atmosferze Jowisza. Czasami widoczna jest też Wielka Czerwona Plama, czyli tamtejszy gigantyczny antycyklon. Od dawna wiadomo, że prędkość wiatru gnającego te obłoki jest o wiele większa niż na Ziemi.

Odkrycie „najgłośniejszego” z najdalszych kwazarów

teleskop VLT Paranal © ESO
teleskop VLT Paranal © ESO
Za pomocą teleskopu VLT astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego odkryli i szczegółowo zbadali najdalsze - jak dotąd - źródło kosmicznej emisji radiowej. Źródłem tym jest „radiowo głośny” kwazar – jasny obiekt z potężnymi dżetami promieniującymi na falach radiowych.

„Hurtownia egzoplanet” z Torunia ogłasza nowe odkrycia!

Red Giant exoplanet. Foto © Astrobites
Red Giant exoplanet. Foto © Astrobites
Międzynarodowy zespół pod kierunkiem prof. Andrzeja Niedzielskiego z Instytutu Astronomii UMK ogłosił odkrycie trzech egzoplanet wokół trzech gwiazd o masie zbliżonej do Słońca. Każda z gwiazd, wokół których wykryto obecność planety przypomina nasze Słońce za… kilka miliardów lat. Są to bowiem obiekty o wiele starsze od naszej gwiazdy centralnej.

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce…

ALMA antennas. Foto © ESO
ALMA antennas. Foto © ESO
Sieć radioteleskopów ALMA w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) uchwyciła odległą galaktykę w stanie „nagłej śmierci”. Astronomowie dostrzegli galaktykę ID2299 wyrzucającą prawie połowę swojego gwiazdotwórczego gazu. Wyrzut gazowej materii następuje w ilości 10 000 mas Słońca rocznie.

Galaktyki w pułapce czarnej dziury

Black Hole © ESO
Black Hole © ESO
Aż sześć galaktyk w pułapce supermasywnej czarnej dziury odkryli astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO).

Zjawisko zaobserwowano na peryferiach Wszechświata, a uzyskany obraz ukazuje obiekty w czasie gdy Wszechświat miał mniej niż miliard lat. Po raz pierwszy tego typu zgrupowanie galaktyk zostało dostrzeżone tak wcześnie po Wielkim Wybuchu.

Niezwykłe odkrycia egzoplanetarne w ESO

Exoplanets direct © ESO
Exoplanets direct © ESO
W wakacje astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) nie próżnowali, a efektem ich pracy są dwa nowatorskie odkrycia w dziedzinie pozasłonecznych układów planetarnych.

Najpierw teleskop VLT wykonał pierwsze w historii zdjęcie młodej, podobnej do Słońca gwiazdy, której towarzyszą dwie olbrzymie planety. Jest to pierwsze bezpośrednie zdjęcie systemu planetarnego wokół gwiazdy podobnej do Słońca.

Jak „nękane” są gwiazdy?

EHB Stars © ESO
EHB Stars © ESO
Astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) odkryli olbrzymie plamy na powierzchni ekstremalnie gorących gwiazd. Są one nie tylko „nękane” przez plamy magnetyczne, ale niektóre doświadczają także superrozbłysków – eksplozji energii miliony razy silniejszych niż podobne wybuchy na Słońcu.Observatory of Padua we Włoszech zbadał szczególny typ gwiazd pod nazwą Extreme Horizontal Branch Stars (w skrócie: EHB).
1234567