Niedziela, 14 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Alfreda, Euzebiusza, Maksymiliana / Utworzono stanowisko korespondenta radiowego we Włocławku (1978)
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet » Aktualności
2021-05-22, 13:45 ESO/Krzysztof Czart/Piotr Majewski

Heavy metal na kometach!

Heavy metal 2I Borisov © ESO
Heavy metal 2I Borisov © ESO
Dwa zespoły uczonych - przy użyciu instrumentów Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) – wykryły cząsteczki żelaza i niklu w zimnych otoczkach komet. Wśród odkrywców są Polacy.
- Wykrycie atomów żelaza i niklu w atmosferze komet, które obserwowaliśmy w ciągu ostatnich dwóch dekad było wielkim zaskoczeniem. Dotyczy to około 20-tu obiektów - w tym nawet jednej znajdującej się daleko od Słońca w zimnym kosmicznym otoczeniu – mówi Jean Manfroid z University of Liège (Belgia), kierujący badaniami dotyczącymi Układu Słonecznego, których wyniki opublikowano w prestiżowym Nature.
Astronomowie wiedzą, że ciężkie pierwiastki występują w skalistych wnętrzach komet. Ponieważ metale zwykle nie sublimują do stanu gazowego w niskich temperaturach, nie spodziewano się znaleźć ich w śladowych atmosferach komet, które podróżują daleko od Słońca. Tymczasem nikiel i żelazo w stanie gazowym wykryto nawet w kometach odległych o 480 milionów kilometrów od Słońca, czyli trzy razy dalej niż dystans Ziemia-Słońce.
Heavy metal 2I/Borisov © ESO
Heavy metal 2I/Borisov © ESO
Inny znaczący wynik w tej dziedzinie osiągnęli astronomowie z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wykryli ono metale ciężkie w otoczce międzygwiazdowej komety 2I/Borisov. Polski zespół obserwował ten obiekt na przełomie 2019/2020 roku korzystając ze spektrografu X-shooter na teleskopie VLT. Okazało się, że zimna atmosfera 2I/Borisov zawiera gazowy nikiel.
Heavy metal 2I/Borisov surface © ESO
Heavy metal 2I/Borisov surface © ESO
Najpierw trudno nam było uwierzyć, że atomowy nikiel naprawdę mógłby występować w 2I/Borisov tak daleko od Słońca. Trzeba było zrobić wiele testów sprawdzających zanim sami siebie przekonaliśmy, iż tak faktycznie jest – wskazuje autor badań Piotr Guzik. Kometę obserwowano, gdy znajdowała się około 300 milionów kilometrów od Słońca.
Heavy metal C2016 R2 PANSTARRS © ESO
Heavy metal C2016 R2 PANSTARRS © ESO
Polskie i belgijskie badania pokazują, że 2I/Borisov i komety Układu Słonecznego mają jeszcze więcej wspólnego, niż do tej pory sądzono. Wyobraźmy sobie, że komety Układu Słonecznego mają swoje prawdziwe odpowiedniczki w innych systemach planetarnych – super, nieprawdaż? – podsumowuje Michał Drahus z Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie.

Więcej na temat mówimy w „Radiu Planet i Komet” z 23 maja 2021 roku.

Zobacz także

2021-06-13, godz. 15:45 Czy to meteoryt? „Co to jest? Na zwykły kamień to nie wygląda” – pisze do nas słuchaczka załączając kilka zdjęć. Przy tego rodzaju badaniu musimy uzyskać odpowiedzi… » więcej 2021-05-08, godz. 14:54 Nowa broń astronomów w obronie Ziemi W należącym do ESO obserwatorium La Silla uruchomiono teleskop Test-Bed Telescope 2 (TBT2), którego zadaniem jest wykrywanie i śledzenie obiektów bliskich… » więcej 2021-03-28, godz. 16:31 Rekordowe wiatry na Jowiszu odkryte w ESO Sieć radioteleskopów ALMA w Europejskim Obserwatorium Południowym wykryła gigantyczne podmuchy wiatru w stratosferze Jowisza. Maksymalna prędkość sięga… » więcej 2021-03-15, godz. 11:17 Odkrycie „najgłośniejszego” z najdalszych kwazarów Za pomocą teleskopu VLT astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego odkryli i szczegółowo zbadali najdalsze - jak dotąd - źródło kosmicznej… » więcej 2021-02-28, godz. 11:03 „Hurtownia egzoplanet” z Torunia ogłasza nowe odkrycia! Międzynarodowy zespół pod kierunkiem prof. Andrzeja Niedzielskiego z Instytutu Astronomii UMK ogłosił odkrycie trzech egzoplanet wokół trzech gwiazd o masie… » więcej 2021-01-24, godz. 14:55 Dawno, dawno temu w odległej galaktyce… Sieć radioteleskopów ALMA w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) uchwyciła odległą galaktykę w stanie „nagłej śmierci”. Astronomowie dostrzegli… » więcej 2020-10-12, godz. 10:54 Galaktyki w pułapce czarnej dziury Aż sześć galaktyk w pułapce supermasywnej czarnej dziury odkryli astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Zjawisko zaobserwowano na… » więcej 2020-09-14, godz. 11:02 Niezwykłe odkrycia egzoplanetarne w ESO W wakacje astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) nie próżnowali, a efektem ich pracy są dwa nowatorskie odkrycia w dziedzinie pozasłonecznych… » więcej 2020-06-08, godz. 18:53 Jak „nękane” są gwiazdy? Astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) odkryli olbrzymie plamy na powierzchni ekstremalnie gorących gwiazd. Są one nie tylko „nękane”… » więcej 2020-05-25, godz. 17:18 Zobacz „Rozgwieżdżony Toruń”! Zaćmienie Słońca, „młody” Księżyc, planeta, której (podobno) nigdy nie widział Kopernik oraz tajemnicze Obłoki Srebrzyste grają główne role w… » więcej
12345