Czwartek, 27 stycznia 2022 r.   Imieniny: Przybysława, Anieli, Jerzego
Ruch wahadłowy na drodze krajowej nr 10 w Cierpiszewie na odcinku Bydgoszcz - Toruń
Ruch wahadłowy na drodze krajowej nr 10 w Cierpiszewie na odcinku Bydgoszcz - Toruń
Ruch wahadłowy na drodze krajowej nr 10 w Cierpiszewie na odcinku Bydgoszcz - Toruń
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet
Leszczyńskiego

Obserwatorium Radia Planet i Komet

Dane nam było Słońca zaćmienie…

10 czerwca 2021 - Zaćmienie Słońca. Foto © Piotr Majewski
10 czerwca 2021 - Zaćmienie Słońca. Foto © Piotr Majewski
Dzięki znakomitej pogodzie, częściowe zaćmienie Słońca 10 czerwca 2021 roku podziwiały rzesze (nie tylko) miłośników astronomii.

W samo południe z wielu miejsc w Polsce i Europie w kierunku słonecznej tarczy wycelowane zostały lunety, teleskopy, a także obiektywy aparatów.

Łukasz Sujka – Astrofotograf Roku 2020

„Space between us”. Foto © Łukasz Sujka
„Space between us”. Foto © Łukasz Sujka
Gościem „Radia Planet i Komet” był Łukasz Sujka – Astrofotograf Roku 2020! Nasz gość jest laureatem prestiżowego międzynarodowego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020, organizowanego przez Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich.

Jego praca „Między nami kosmos” („Space between us”) ukazująca bardzo bliską koniunkcję Jowisza i Księżyca 31 października 2019 roku zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy”.

Merkury, Mars, Uran – pierwsze trofea A.D. 2021

Merkury nad Gopłem. Foto © Piotr Majewski
Merkury nad Gopłem. Foto © Piotr Majewski
Druga połowa stycznia 2021 roku to znakomity czas na obserwacje Merkurego – planety, której ponoć nie widział sam Mikołaj Kopernik! Nam się udało :) Zadanie nie było łatwe, bowiem w mroźny weekend 16-17 stycznia br. planeta ukazywała się bardzo nisko nad horyzontem na tle dość jasnej zorzy wieczoru. Gołym okiem trudno ją było dostrzec, ale na zdjęciach widać ją całkiem wyraźnie…

To była Wielka Koniunkcja!

2020-12-24 Jupiter-Saturn © Marek Nikodem
2020-12-24 Jupiter-Saturn © Marek Nikodem
Wielka Koniunkcja Jowisza i Saturna A.D. 2020 dostarczyła miłośnikom ogromnych wrażeń – głównie za sprawą niesprzyjającej pogody, która zmuszała łowców do pokonywania nawet setek kilometrów (!) w pogodni za zjawiskiem. Ale w końcu się udało…

Do największego zbliżenia Jowisza i Saturna doszło wieczorem 21 grudnia. Oba obiekty znalazły się tak blisko siebie, że oglądane gołym okiem niemal zlały się w jeden punkt!

Niedźwiady nie z tej Ziemi!

Obserwatorium astronomiczne w Niedźwiadach k/Szubina doczekało się nowoczesnego Centrum Astronomiczno-Kulturalno-Dydaktycznego. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się 19 września.

Do istniejących pawilonów obserwacyjnych kryjących m.in. największy w Polsce teleskop systemu Newtona (o imieniu Roland) dołączył zrewitalizowany budynek dawnej szkoły, któremu nadano nowoczesny wygląd i wielofunkcjonalność – także z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych.

W jego wnętrzu znalazły się m.in. sala multimedialna, pokoje dla obserwatorów nieba, zaplecze noclegowe i gastronomiczne. Sale i korytarze ozdobione zostały wspaniałymi astrofotografiami autorstwa członków Pałucko-Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno-Ekologicznego, które zawiaduje obserwatorium w Niedźwiadach od blisko 20 lat.

Historyczny wieczór Obłoków Srebrzystych!

NLC Łysomice © Piotr Majewski
NLC Łysomice © Piotr Majewski
16 czerwca wieczorem obserwatorzy z Polski – prawdopodobnie po raz pierwszy w historii – podziwiali Obłoki Srebrzyste (NLC) po zachodniej stronie nieba. Jest to niecodzienna obserwacja, bowiem NLC oglądane z Polski występują wyłącznie nad północnym widnokręgiem. Tym razem ukazały się na zachodzie (a częściowo nawet w południowo-zachodniej ćwiartce nieboskłonu). Dodatkowo były niezwykle intensywne i utrzymywały się przez długi czas – ich zarys był dostrzegalny już przed 22:00, a ostatnie pasma obłoków zniknęły z nastaniem północy.

Już są – Obłoki Srebrzyste 2020!

NLC © Roman Banas
NLC © Roman Banas
Słuchacze „Radia Planet i Komet” ogłaszają otwarcie tegorocznego „sezonu polowań” na Obłoki Srebrzyste (NLC)!

Z ogromną radością i przyjemnością donoszę, że NLC już są! Udało mi się złapać je nocą 02 czerwca około 23:00 pod Unisławiem. Widziałem je już w Ostromecku i jak tylko dojechałem, zacząłem fotografować. Po około 30 minutach gołym okiem stały się już niedostrzegalne - osłabły. Ale początek sezonu jest obiecujący… Teraz tylko szukać ciekawych miejsc i czekać na następne. Z pewnością wrócą no i muszą być silniejsze - czego wszystkim życzę! Serdecznie pozdrawiam, stały słuchacz Roman Banas”.

Skarby wiosennego nieba

M13 © Krzysztof Grzelczak
M13 © Krzysztof Grzelczak
Dobry wieczór! Przesyłam kilka fotek z kwietniowego nieba, które w tym roku dopisało szczególnie sprzyjającą pogodą. Są to „klasyki” w postaci gromady kulistej M13 w Herkulesie oraz galaktyki M63 (Słonecznik) w Psach Gończych. Do tego pokusiłem się jeszcze o kawałek letniego firmamentu w postaci mgławicy NGC 6888 (Półksiężyc) z gwiazdozbioru Łabędzia.

W cieniu Wenus

2020-04-14 Venus lake © Piotr Majewski
2020-04-14 Venus lake © Piotr Majewski
Wielokrotnie w RADIU PLANET I KOMET mówiliśmy o tym, że blask Wenus na nocnym niebie bywa tak silny, że może rzucać cienie. Postanowiliśmy to sprawdzić i udało się!

W tym celu za biały ekran posłużył nam odwrócony rollup, a za miejsce przeprowadzenia eksperymentu – Puszcza Bydgoska. Aparat unieruchomiony na statywie zaopatrzyliśmy w jasny obiektyw (Nikkor 50 mm @ f/2) i wężyk spustowy, za pomocą którego wyzwoliliśmy migawkę na 120 sekund przy czułości ISO 1600. Cień Wenus utrwalił się wyraźnie, a w prawym dolnym rogu ujawnił się nawet kosmaty cień autora ;)

Blask planety utrwalił się nawet na śrubie mocującej głowicę statywu oraz w reflektorze i na tablicy rejestracyjnej auta. Dla porównania zamieszczamy też zdjęcie bez cienia (po zachodzie Wenus). Ciekawy efekt dały też gwiazdy Wielkiego Wozu odbite w tylnej szybie. No i na deser - bohaterka opowieści w całej piękności i ozdobie uchwycona w zachwycającym krajobrazie.

Wieczór niespodzianek

Evening © Piotr Kaźmierczak
Evening © Piotr Kaźmierczak
- „Dobry Wieczór! 8 marca 2020 roku w Świątkowie bezchmurna i księżycowa pogoda skłoniła mnie, by wyjść z aparatem fotograficznym i bez jakichkolwiek przygotowań i planów zacząć podniebną sesję. Blask Księżyca na niewiele pozwalał, więc skupiłem się na dwóch obiektach. Pierwsza była Wenus. Spróbowałem uchwycić jej spotkanie z Uranem. Udało się! Drugim celem był gwiazdozbiór Oriona ze sławną ostatnio Betelgezą. Podczas robienia zdjęć zauważyłem, iż w pobliżu odbywa się przelot satelitów Starlink. Udało mi się więc uchwycić na zdjęciach nie tylko Oriona, ale i "smugi" satelitów Elona Muska. I tak oto wieczór przyniósł mi dwie niespodzianki, które powiększą moją astro-amatorską kolekcję zdjęć.

Pozdrawiam Redakcję Radia Planet i Komet oraz wszystkich miłośników astronomii. Stały Słuchacz, Piotr Kaźmierczak.”
1234567