Niedziela, 24 stycznia 2021 r.   Imieniny: Felicji, Franciszka, Rafała
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet
Spółdzielnia

Obserwatorium Radia Planet i Komet

To była Wielka Koniunkcja!

2020-12-24 Jupiter-Saturn © Marek Nikodem
2020-12-24 Jupiter-Saturn © Marek Nikodem
Wielka Koniunkcja Jowisza i Saturna A.D. 2020 dostarczyła miłośnikom ogromnych wrażeń – głównie za sprawą niesprzyjającej pogody, która zmuszała łowców do pokonywania nawet setek kilometrów (!) w pogodni za zjawiskiem. Ale w końcu się udało…

Do największego zbliżenia Jowisza i Saturna doszło wieczorem 21 grudnia. Oba obiekty znalazły się tak blisko siebie, że oglądane gołym okiem niemal zlały się w jeden punkt!

Niedźwiady nie z tej Ziemi!

Obserwatorium astronomiczne w Niedźwiadach k/Szubina doczekało się nowoczesnego Centrum Astronomiczno-Kulturalno-Dydaktycznego. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się 19 września.

Do istniejących pawilonów obserwacyjnych kryjących m.in. największy w Polsce teleskop systemu Newtona (o imieniu Roland) dołączył zrewitalizowany budynek dawnej szkoły, któremu nadano nowoczesny wygląd i wielofunkcjonalność – także z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych.

W jego wnętrzu znalazły się m.in. sala multimedialna, pokoje dla obserwatorów nieba, zaplecze noclegowe i gastronomiczne. Sale i korytarze ozdobione zostały wspaniałymi astrofotografiami autorstwa członków Pałucko-Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno-Ekologicznego, które zawiaduje obserwatorium w Niedźwiadach od blisko 20 lat.

Historyczny wieczór Obłoków Srebrzystych!

NLC Łysomice © Piotr Majewski
NLC Łysomice © Piotr Majewski
16 czerwca wieczorem obserwatorzy z Polski – prawdopodobnie po raz pierwszy w historii – podziwiali Obłoki Srebrzyste (NLC) po zachodniej stronie nieba. Jest to niecodzienna obserwacja, bowiem NLC oglądane z Polski występują wyłącznie nad północnym widnokręgiem. Tym razem ukazały się na zachodzie (a częściowo nawet w południowo-zachodniej ćwiartce nieboskłonu). Dodatkowo były niezwykle intensywne i utrzymywały się przez długi czas – ich zarys był dostrzegalny już przed 22:00, a ostatnie pasma obłoków zniknęły z nastaniem północy.

Już są – Obłoki Srebrzyste 2020!

NLC © Roman Banas
NLC © Roman Banas
Słuchacze „Radia Planet i Komet” ogłaszają otwarcie tegorocznego „sezonu polowań” na Obłoki Srebrzyste (NLC)!

Z ogromną radością i przyjemnością donoszę, że NLC już są! Udało mi się złapać je nocą 02 czerwca około 23:00 pod Unisławiem. Widziałem je już w Ostromecku i jak tylko dojechałem, zacząłem fotografować. Po około 30 minutach gołym okiem stały się już niedostrzegalne - osłabły. Ale początek sezonu jest obiecujący… Teraz tylko szukać ciekawych miejsc i czekać na następne. Z pewnością wrócą no i muszą być silniejsze - czego wszystkim życzę! Serdecznie pozdrawiam, stały słuchacz Roman Banas”.

Skarby wiosennego nieba

M13 © Krzysztof Grzelczak
M13 © Krzysztof Grzelczak
Dobry wieczór! Przesyłam kilka fotek z kwietniowego nieba, które w tym roku dopisało szczególnie sprzyjającą pogodą. Są to „klasyki” w postaci gromady kulistej M13 w Herkulesie oraz galaktyki M63 (Słonecznik) w Psach Gończych. Do tego pokusiłem się jeszcze o kawałek letniego firmamentu w postaci mgławicy NGC 6888 (Półksiężyc) z gwiazdozbioru Łabędzia.

W cieniu Wenus

2020-04-14 Venus lake © Piotr Majewski
2020-04-14 Venus lake © Piotr Majewski
Wielokrotnie w RADIU PLANET I KOMET mówiliśmy o tym, że blask Wenus na nocnym niebie bywa tak silny, że może rzucać cienie. Postanowiliśmy to sprawdzić i udało się!

W tym celu za biały ekran posłużył nam odwrócony rollup, a za miejsce przeprowadzenia eksperymentu – Puszcza Bydgoska. Aparat unieruchomiony na statywie zaopatrzyliśmy w jasny obiektyw (Nikkor 50 mm @ f/2) i wężyk spustowy, za pomocą którego wyzwoliliśmy migawkę na 120 sekund przy czułości ISO 1600. Cień Wenus utrwalił się wyraźnie, a w prawym dolnym rogu ujawnił się nawet kosmaty cień autora ;)

Blask planety utrwalił się nawet na śrubie mocującej głowicę statywu oraz w reflektorze i na tablicy rejestracyjnej auta. Dla porównania zamieszczamy też zdjęcie bez cienia (po zachodzie Wenus). Ciekawy efekt dały też gwiazdy Wielkiego Wozu odbite w tylnej szybie. No i na deser - bohaterka opowieści w całej piękności i ozdobie uchwycona w zachwycającym krajobrazie.

Wieczór niespodzianek

Evening © Piotr Kaźmierczak
Evening © Piotr Kaźmierczak
- „Dobry Wieczór! 8 marca 2020 roku w Świątkowie bezchmurna i księżycowa pogoda skłoniła mnie, by wyjść z aparatem fotograficznym i bez jakichkolwiek przygotowań i planów zacząć podniebną sesję. Blask Księżyca na niewiele pozwalał, więc skupiłem się na dwóch obiektach. Pierwsza była Wenus. Spróbowałem uchwycić jej spotkanie z Uranem. Udało się! Drugim celem był gwiazdozbiór Oriona ze sławną ostatnio Betelgezą. Podczas robienia zdjęć zauważyłem, iż w pobliżu odbywa się przelot satelitów Starlink. Udało mi się więc uchwycić na zdjęciach nie tylko Oriona, ale i "smugi" satelitów Elona Muska. I tak oto wieczór przyniósł mi dwie niespodzianki, które powiększą moją astro-amatorską kolekcję zdjęć.

Pozdrawiam Redakcję Radia Planet i Komet oraz wszystkich miłośników astronomii. Stały Słuchacz, Piotr Kaźmierczak.”

Kcynia w kadrze astrofotografa

2020-02-09 Kcynia © Roman Banas
2020-02-09 Kcynia © Roman Banas
Dobry wieczór! 8 dzień lutego był w miarę pogodny, ale pod wieczór orkan „Sabina” nadchodzący z zachodu zdążył przysłać już pierwsze chmury (o dobrą godzinę za wcześnie). Wskutek tego planowany wschód Księżyca nad Kcynią nie udał się tak jak byśmy chcieli. Za to w sobotę rano przy zachodzie naszego satelity z drugiej strony Kcyni to było coś! W ten poranek udało się też przejechać na drugą stronę miasta i uchwycić wschód Słońca. Pierwszy raz zdarzyło mi się sfotografować zielony promień! Malutki, bo malutki ale jest na zdjęciach. Mam go! Załączam kilka przykładów z udanej sesji.

Pozdrawiam serdecznie, stały Suchacz „Radia Planet i Komet”, Roman Banas.

Od redakcji: Gratulujemy i cieszymy się z astrofotograficznego sukcesu! Już nie możemy się doczekać kolejnych relacji i zdjęć. Pozdrawiamy, Panie Romku!

Zimowe łowy pod Księżycem i gwiazdami

Lunar eclipse © Krzysztof Ziółkowski
Lunar eclipse © Krzysztof Ziółkowski
Droga Redakcjo! Miało nie być zaćmienia, a było. Miało być całkowite zachmurzenie, a jednak 10 stycznia niebo odsłoniło się jak na zamówienie po godzinie 18:00. Nie pozostało nic innego jak wyciągnąć sprzęt i cieszyć się z pięknej niespodzianki, już na początku roku. Oby cały rok tak miło nas zaskakiwał! Z noworocznymi pozdrowieniami, Krzysztof Ziółkowski.

Jowisz w oku kamery!

Zakrycie Jowisza © Mateusz Borkowicz
Zakrycie Jowisza © Mateusz Borkowicz
„Zastanawiałem się kiedy ostatnio obserwowaliśmy zakrycie Jowisza - pamiętam to zjawisko, było niesamowite! Udało mi się nawet odszukać nagranie zrobione przez teleskop na mojej ulubionej górce pod Brodnicą; wtedy trochę wiało. Właśnie zdałem sobie sprawę jak to dawno temu było - 15 lipca 2012 roku. W załączniku przesyłam film z momentem zakrycia i odkrycia. Gorące pozdrowienia dla załogi „Radia Planet i Komet”! Mateusz Borkowicz”.
1234567