Poniedziałek, 05 grudnia 2022 r.   Imieniny: Sabiny, Krystyny, Edyty
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet

Na niebie i na antenie

Niebo w listopadzie 2022

W listopadzie dużo się dzieje na jesiennym odcinku Drogi Mlecznej. Sponsorem listopadowych wieczorów jest litera "W". Wystarczy jedno spojrzenie wysoko w niebo, aby ją dostrzec. Oto Kasjopeja – jedna z najpiękniejszych konstelacji północnej półkuli nieba. I trudno się dziwić, że... Więcej w Astro Kalendarzu Radia Planet i Komet.

Dane nam było Słońca zaćmienie…

10 czerwca 2021 - Zaćmienie Słońca. Foto © Piotr Majewski
10 czerwca 2021 - Zaćmienie Słońca. Foto © Piotr Majewski
Dzięki znakomitej pogodzie, częściowe zaćmienie Słońca 10 czerwca 2021 roku podziwiały rzesze (nie tylko) miłośników astronomii. W samo południe z wielu miejsc w Polsce i Europie w kierunku słonecznej tarczy wycelowane zostały lunety, teleskopy, a także... Więcej w Obserwatorium Radia Planet i Komet.

Heavy metal na kometach!

Heavy metal 2I/Borisov surface © ESO
Heavy metal 2I/Borisov surface © ESO
Dwa zespoły uczonych - przy użyciu instrumentów Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) - wykryły cząsteczki żelaza i niklu w zimnych otoczkach komet. Wśród odkrywców są Polacy.
– Wykrycie atomów żelaza i niklu w atmosferze komet, które obserwowaliśmy w ciągu ostatnich dwóch dekad było wielkim zaskoczeniem. Dotyczy to około 20-tu obiektów - w tym nawet jednej znajdującej się daleko od Słońca... mówi Jean Manfroid z University of Liège (Belgia)... Więcej w Aktualnościach Radia Planet i Komet.

Rekordowe wiatry na Jowiszu odkryte w ESO

Jupiter winds © ESO
Jupiter winds © ESO
Sieć radioteleskopów ALMA w Europejskim Obserwatorium Południowym wykryła gigantyczne podmuchy wiatru w stratosferze Jowisza. Maksymalna prędkość sięga 1450 km/h! Już nawet przez amatorski teleskop możemy dostrzec charakterystyczne pasma chmur w atmosferze Jowisza. Czasami widoczna jest też Wielka Czerwona Plama, czyli... Więcej w Aktualnościach Radia Planet i Komet.

„Hurtownia egzoplanet” z Torunia ogłasza nowe odkrycia!

Red Giant exoplanet. Foto © Astrobites
Red Giant exoplanet. Foto © Astrobites
Międzynarodowy zespół pod kierunkiem prof. Andrzeja Niedzielskiego z Instytutu Astronomii UMK ogłosił odkrycie trzech egzoplanet wokół trzech gwiazd o masie zbliżonej do Słońca. Każda z gwiazd, wokół których wykryto obecność planety przypomina nasze Słońce za… kilka miliardów lat. Są to bowiem obiekty o wiele starsze od naszej gwiazdy centralnej... Więcej w Aktualnościach Radia Planet i Komet.

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce…

ALMA antennas. Foto © ESO
ALMA antennas. Foto © ESO
Sieć radioteleskopów ALMA w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) uchwyciła odległą galaktykę w stanie „nagłej śmierci”. Astronomowie dostrzegli galaktykę ID2299 wyrzucającą prawie połowę swojego gwiazdotwórczego gazu. Wyrzut gazowej materii następuje w ilości 10 000 mas Słońca rocznie... Więcej w Aktualnościach Radia Planet i Komet.

Łukasz Sujka – Astrofotograf Roku 2020

„Space between us”. Foto © Łukasz Sujka
„Space between us”. Foto © Łukasz Sujka
Gościem „Radia Planet i Komet” był Łukasz Sujka – Astrofotograf Roku 2020! Nasz gość jest laureatem prestiżowego międzynarodowego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020, organizowanego przez Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich... Więcej w Obserwatorium Radia Planet i Komet.

Merkury, Mars, Uran – pierwsze trofea A.D. 2021

Merkury nad Gopłem. Foto © Piotr Majewski
Merkury nad Gopłem. Foto © Piotr Majewski
Druga połowa stycznia 2021 roku to znakomity czas na obserwacje Merkurego – planety, której ponoć nie widział sam Mikołaj Kopernik! Nam się udało :) Zadanie nie było łatwe, bowiem w mroźny weekend 16-17 stycznia br. planeta ukazywała się bardzo nisko nad horyzontem na tle dość jasnej zorzy wieczoru... Więcej w Obserwatorium Radia Planet i Komet.
1234567