Jak wybrać procesor do komputera? [reklama]
Procesory Intel oraz AMD od lat rywalizują o względy klientów na całym świecie, ale poza wyborem marki przed kupującym jest jeszcze wiele innych dylematów do rozwiązania. W tym krótkim poradniku podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze procesora.
Zastanów się, czego potrzebujesz
Procesor (CPU) w dużej mierze wpływa na wydajność i możliwości komputera, dlatego jego wybór jest bardzo istotny. Zanim przejdziemy do omówienia kilku kryteriów zakupu, wyjaśnijmy podstawową kwestię. Przede wszystkim kieruj się swoimi indywidualnymi potrzebami. Nie każdy potrzebuje najlepszego procesora na rynku, bo też i stosunkowo niewielkie grono użytkowników komputera potrzebuje do pracy lub rozrywki najwyższych możliwych osiągów. Na szczęście masz spory wybór, o czym przekonasz się w trakcie odwiedzin w sklepie internetowym https://www.sferis.pl/procesory-2895.
Jak zatem wybrać procesor do komputera stacjonarnego lub laptopa?
Rozeznaj się na rynku
Wybór sprowadza się tak naprawdę do zakupu procesora Intel lub AMD, ewentualnie Apple, jeżeli korzystasz z komputerów tej firmy i potrzebujesz wymiennego podzespołu.
Procesory Intel dzielą się na:
• bardzo wydajną serie Core i9 oraz i7,
• uniwersalną Core i5,
• tanią linią Core i3,
• najprostsze modele Pentium oraz Celeron,
• specjalistyczne CPU do stacji roboczych Xeon.
Rodzina procesorów AMD dzieli się przede wszystkim na modele Athlon i Ryzen. W tej drugiej grupie znajdują się najnowocześniejsze i najmocniejsze wersje CPU. Do tego należy wspomnieć o autorskich procesorach Apple M1, M1 Pro i M1 Max, które pasują jedynie do wybranych Macbooków.
Sprawdź parametry
Od Twoich indywidualnych potrzeb zależy wybór odpowiedniego procesora. Jeżeli zajmujesz się projektowaniem w 3D lub grą w najnowsze tytuły na rynku, oczekujesz najwyższych możliwych parametrów. Wiąże się to z koniecznością inwestycji w najdroższe CPU. Z kolei tańsze modele najzupełniej wystarczą do standardowych prac biurowych czy domowego korzystania z multimediów. Parametry, które należy porównywać, to przede wszystkim:
• liczba rdzeni,
• częstotliwość taktowania.
Inne elementy, które warto sprawdzić, to np. możliwość „podkręcenia” czy wyposażenie w zintegrowany układ graficzny. Parametrów, które interesują użytkowników oczekujących zaawansowanych możliwości komputera, jest dużo więcej. Jeśli jednak nie masz szczególnie wysokich wymagań, zapewne kupujesz komputer w zestawie, z wybranym przez producenta procesorem. A jeżeli składasz PC od podstaw, w Internecie znajdziesz mnóstwo podpowiedzi, który konkretnie model CPU dopasować do pozostałych podzespołów.