Przewaga polskich trenerów, powrót ćwierćfinałów. Czas na nowy sezon ekstraklasy siatkarzy!

2019-10-24, 15:00  Polska Agencja Prasowa/Agnieszka Niedziałek
Piłka do siatkówki. Fot. pixabay.com

Piłka do siatkówki. Fot. pixabay.com

Po raz pierwszy od dłuższego czasu rodzimi trenerzy będą stanowić większość w ekstraklasie siatkarzy - w rozpoczynającym się w sobotę sezonie osiem z 14 ekip poprowadzą Polacy. Nastąpi też zmiana systemu rozgrywek - po pięciu latach wracają klasyczne ćwierćfinały play off.

Po raz trzeci z rzędu jeden z klubów musiał zmierzyć się na początek z poważnymi kłopotami finansowymi. Dwa lata temu tuż przed rozpoczęciem zmagań sponsora tytularnego straciła drużyna z Gdańska, której jednak udało się wybrnąć z trudnej sytuacji. W poprzednim sezonie Stocznia Szczecin, która pozyskała wcześniej wielu klasowych zawodników, w grudniu wycofała się z rozgrywek.

Tego lata zaś zrobiło się głośno o problemach wicemistrza kraju ONICO Warszawa, gdy właściciel i sponsor tytularny złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Dopiero we wtorek potwierdzono znalezienie nowego właściciela - spółki Projekt Warszawa i uzyskanie licencji na grę w ekstraklasie.

W ostatnich latach przewagę w PlusLidze mieli trenerzy zagraniczni, teraz role się odwróciły. Latem doszło do wielu roszad - z Polaków dotychczasowego pracodawcę zachował tylko Robert Prygiel z Cerrad Enea Czarnych Radom. Michał Mieszko Gogol, który w poprzednim sezonie pracował w Stoczni i Indykpolu AZS Olsztyn, poprowadzi PGE Skrę Bełchatów, Piotr Gruszka trafił do Asseco Resovii, a w GKS Katowice zastąpił go Dariusz Daszkiewicz. Po niespełna rocznej przerwie wrócił do ekstraklasy związany przez wiele lat z Rzeszowem Andrzej Kowal. Teraz będzie odpowiadał za wyniki ligowego debiutanta - MKS Ślepska Malow Suwałki.

Zasiadający dotychczas na ławce BKS Visły Jakub Bednaruk przeniósł się do Będzina, a w Bydgoszczy postawiono na dotychczasowego drugiego trenera Przemysława Michalczyka, który zadebiutuje w roli "pierwszego" w ekstraklasie. Po raz pierwszy w karierze głównym szkoleniowcem jakiejkolwiek drużyny został z kolei Michał Winiarski, na którego zdecydował się Trefl Gdańsk.

Z obcokrajowców nową twarzą jest charyzmatyczny Serb Nikola Grbic, który przyjął ofertę broniącej tytułu Grupy Azoty Zaksy Kędzierzyn-Koźle. Włoch Andrea Anastasi zaś, który dotychczas pracował w Gdańsku, teraz prowadzi Projekt.

Spośród zawodników ubyli przede wszystkim reprezentanci Polski: Bartosz Kurek i Mateusz Bieniek wybrali Włochy i Serie A, zaś Maciej Muzaj przeniósł się do Rosji. Na wschodni kierunek postawili też Maksim Żygałow, który rozstał się z radomskim klubem i jeden z liderów Zaksy - Sam Deroo. Szukając następcy Belga, który odszedł we wrześniu, mistrzowie kraju pozyskali Włocha Simone Parodiego.

Dotychczas jedynym Irańczykiem w lidze był Milad Ebadipour ze Skry. Teraz grupa zawodników z tego kraju powiększyła się o Seyeda Mohammada Mousaviego, który podpisał kontrakt z Indykpolem, i Puryę Fayaziego, który zagra w Będzinie. O sile radomian z kolei decydować będą głównie Słoweńcy - do Dejana Vincica i Alena Pajenka dołączył trzeci wicemistrz Europy Alen Sket.

Po czterech latach przerwy w PlisLidze znów zagra Zbigniew Bartman. Barw Resovii bronił już w sezonie 2012/13, gdy jego kolegą z drużyny był obecny prezes Krzysztof Ignaczak. Razem występowali też w reprezentacji, a tam łączyli siły z... Gruszką.

Wraz z Anastasim do Warszawy przeniósł się Piotr Nowakowski. Radom opuścili zaś Tomasz Fornal i Norbert Huber - pierwszy wzmocnił Jastrzębski Węgiel, a drugi ekipę z Bełchatowa. Marcin Komenda z kolei zamienił Katowice na Rzeszów.

To Skrze i Resovii powinno najbardziej zależeć, by zrehabilitować się za poprzedni sezon. Bełchatowianie zajęli szóste miejsce, a rzeszowianie uplasowali się tuż za nimi.

Dwudziesta edycja rozgrywek pod szyldem PlusLigi będzie miała nową formułę. Po raz pierwszy od pięciu lat do play off awansuje osiem drużyn i rozegrane zostaną klasyczne ćwierćfinały, w których rywalizacja toczyć się będzie do dwóch zwycięstw. Trzech wygranych będzie potrzeba w finale i walce o brąz. Podobnie jak w poprzednim sezonie w stawce jest 14 zespołów, ale tym razem ten z ostatniego miejsce po fazie zasadniczej automatycznie spadnie do 1. ligi.

Po pierwsze trofeum w sezonie sięgnęła Zaksa, która w środowym meczu o Superpuchar Polski pokonała w Gliwicach stołeczny Projekt 3:1.

siatkówka

Sport

Energa Basket Liga - Pluta zamienia Włocławek na Bydgoszcz [wideo]

Energa Basket Liga - Pluta zamienia Włocławek na Bydgoszcz [wideo]

2021-06-08, 14:42
Euro 2021 - Arkadiusz Milik nie wystąpi w mistrzostwach Europy

Euro 2021 - Arkadiusz Milik nie wystąpi w mistrzostwach Europy

2021-06-08, 05:30
eWinner 1. Liga - Polonia wraca z Rybnika z porażką i dwoma kontuzjami

eWinner 1. Liga - Polonia wraca z Rybnika z porażką i dwoma kontuzjami

2021-06-07, 23:28
Tauron Liga - Powroty w barwach Pałacu. Balmas i Bałdyga zagrają w Bydgoszczy

Tauron Liga - Powroty w barwach Pałacu. Balmas i Bałdyga zagrają w Bydgoszczy

2021-06-07, 15:22
PGE Ekstraliga - Apator przegrywa z Falabuzem, ale wraca z Zielonej Góry z bonusem

PGE Ekstraliga - Apator przegrywa z Falabuzem, ale wraca z Zielonej Góry z bonusem

2021-06-06, 22:12
eWinner 2. Liga - Cenny punkt Olimpii i rekord Ciechanowskiego w spotkaniu z Wigrami

eWinner 2. Liga - Cenny punkt Olimpii i rekord Ciechanowskiego w spotkaniu z Wigrami

2021-06-06, 19:15
Paralekkoatletyczne ME - 49 medali Polaków w Bydgoszczy

Paralekkoatletyczne ME - 49 medali Polaków w Bydgoszczy

2021-06-06, 15:53
PGE Ekstraliga - GKM zdemolowany przez Spartę

PGE Ekstraliga - GKM zdemolowany przez Spartę

2021-06-04, 22:25
Euro 2021 - Kadra w końcu w komplecie. Do turnieju pozostało 10 dni

Euro 2021 - Kadra w końcu w komplecie. Do turnieju pozostało 10 dni

2021-06-04, 16:45
Sztafetowy bieg pamięci wybitnego lekkoatlety Bronisława Malinowskiego [zdjęcia]

Sztafetowy bieg pamięci wybitnego lekkoatlety Bronisława Malinowskiego [zdjęcia]

2021-06-04, 08:20
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę